
Имунопрофилактиката е най-старата политика на здравното министерство. Тя има пряко отношение към националната сигурност. У нас годишно се правят 2.2 млн. ваксинации, а задължителните ваксини са 11.
От 2020 г. експертите предлагат промени:
1) намаляване от 4 на 3 приема на ваксините за туберкулоза и пневмококови инфекции,
2) включване по желание на реимунизация за коклюш и ваксина срещу варицела.
Повечето хора са убедени, че в зряла възраст не се правят ваксинации, ако не пътуват за далечни страни. „През целия живот хората трябва да се ваксинират“, обявиха едни от най-големите специалисти у нас по време на дискусия за ваксинопрофилактиката.
За възрастните
• „Ваксината за дифтерия и тетанус е задължителна и се слага от джипитата безплатно на 25, 35, 45, 55, 65 г. и т. н. според сегашния имунизационен календар“, напомня проф. Йорданка Стоилова от Медицинския университет в Пловдив.
• Грипните ваксини от есента на 2019 г. стават безплатни и по желание за хората над 65 г.
Ваксините дават здраве за всички, но те са ефективни, когато са признати от общността - в България едва 2% си слагат противогрипна ваксина. Любопитно е, че сред лекарите едва 30% се ваксинират.
Коклюшът, известен като магарешка кашлица, се завръща
дори за тези, които са го преболедували. Той е силно заразно заболяване, което не осигурява доживотна защита. От него най-често страдат деца под 1 г. и между 10-14 г., но все по-често са засегнати по-възрастни пациенти. „Ако бабата/дядото очакват появата на внуче, в отглеждането на което ще участват активно, най-добре е да се реваксинират за коклюш - безплатно и по желание при общопрактикуващия лекар. Това е едно от тежките заболявания за кърмачетата - на тях са им нужни месеци да създадат имунитет и понякога болестта е с летален изход“, подчертава проф. Стоилова.
Безплатна и по желание е и ваксината за варицела.
Огромна част от хората у нас са я боледували, но има и такива, които не са - ваксината е само за тях. Болестта се причинява от варицела зостер вирус, а херпес зостер е опасен за възрастните. Особено опасно е бременна жена да се разболее от варицела, защото бебето може да се сдобие с вроден варицелен синдром (2% смъртност) или неонатална варицела (20% смъртност).
Ако сте родени след 1992 г., значи не сте ваксинирани срещу хепатит В. Ваксината се плаща от пациента, но ако ви предстои операция, добре е месец преди това да си направите двете дози от тази ваксина, препоръчва проф. Стоилова.
6-и в Европа сме по заразени с морбили
„460 са болните от морбили у нас - 22% са до 13 месеца, а 76% от тях са ромски деца. Най-засегнати са областите София (165), Благоевград (136) и София-град с(134)“, съобщи проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център за заразни и паразитни болести. Любопитно е, че сред заразените са 12 лекари, сестри, лаборант и охрана от столичната болница „Св. Анна“.
„Сред болните няма имунизирани деца - при 10-15% от заразените има данни, че са имунизирани, но при изследване нямат антитела, т. е. ваксинирани са на хартия. Дойде време да сме неколегиални“, обяви главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев и допълни, че лекарите, които са отчели, но не са направили ваксините, ще бъдат без договор с НЗОК и ще бъдат дадени на прокуратурата с 3 обвинения: заплаха за общественото здраве, попълване на документ с невярно съдържание и вземане на пари от НЗОК, които не им се полагат.
„Преди 20 г. проблемите в имунопрофиктиката бяха от бедност и лоша инфраструктура, а сега опасността е от псевдоинформирани хора, които убеждават други. Има и черни овце в гилдията, но сляпата колегиалност отмина. Няма да заставаме зад лекар, който лъже, че си е свършил работата“, коментира председателят на Българския лекарски съюз д-р Иван Маджаров.
Антиваксъри и истина
При 2 200 000 ваксинации през 2018 г. у нас са съобщени едва 108 нежелани реакции, повечето от които са т. нар. преходни - повишаване на телесната температура, подуване или зачервяване около мястото на поставяне на ваксината. Само 13 от съобщените случаи на негативни реакции са били от ваксината срещу морбили, коментира д-р Теодора Тодорова, директор на „Здравен контрол“ към МЗ.
Фалшивата новина, че ваксината срещу морбили причинява аутизъм, тръгва от английския хирург д-р Андрю Уейкфийлд (1998), който прави извода на база на 16 подбрани случая. Той е лобирал в полза на нова ваксина, но след установяване, че е извършил некоректно проучване, лекарските му права са отнети. „Оттогава са проведени 6 мащабни изследвания, които доказват, че няма абсолютно никаква връзка между имунизациите и отключването на различни заболявания, включително и аутизъм“, категоричен е доц. Кунчев.
„Последното най-голямо проучване е от 5 март в Дания сред 657 461 деца. Те са разделени в две групи - имунизирани и неимунизирани, и се гледа колко са аутистите. Установено е, че няма разлика в броя на болните от аутизъм (общо 6517), т.е. ваксината срещу морбили, паротит и рубеола не увеличава риска за това заболяване“, обяви д-р Наталия Спиридонова от дирекция „Здравен контрол“.
В България липсва фонд за обезщетения при нежелани реакции като в САЩ, защото случаите на нежелани реакции са единични. В САЩ се водят дела срещу фармацевтични компании, които са изградили такъв фонд.
Ваксините в САЩ не са задължителни, но там има забрана такива деца да посещават детски заведения и училища - учат вкъщи