Римляните добре познавали лечебните възможности на сладката ягода и с тях лекували симптоми на меланхолия, прилагали я при висока температура, възпаления и камъни в бъбреците, както при отравяния на кръвта, за прочистване на черния дроб и жлъчката. Освен като вкусен плод, римляните взимали ягодата като символ на богинята Венера заради яркия червен цвят на любовта и сърцевидната й форма. Една от фаворитките на Наполеон Бонапарт, мадам Талиен обичала да се къпе във вана с ягоди, за да поддържа красотата си. Ягода била избродирана на кърпичката на Дездемона, която изиграла фатална роля между Отело и любимата му. Култ към ягодата съществува и днес в Бавария, където по време на зреенето й закичват рогата на животните с кошнички, пълни със сладкия плод.
Ягодата е разпространена по цял свят без Африка и Австралия. Още когато конквистадорите на Христофор Колумб стъпили в Новия свят – Америка, установили, че индианците си похапвали целогодишно от този плод и даже приготвяли царевични питки с ягодов пълнеж. Нещо като днешния кроасан. Днес най-голям производител на ягоди в света е Калифорния.
За да задържите ягодите по-дълго в пресен и свеж вид, преди да ги пъхнете в хладилника, сложете ги в разлат съд и ги покрийте с пластмасово фолио. Като всички пролетни плодове, и ягодите гният много бързо, затова ги мийте непосредствено преди яденето им.
Ягодите са полезни, защото:
- Манганът, който съдържат, активира ензимите в тялото и подкрепен от йода, ябълковата и лимонената киселина, стимулира обмяната на веществата и изгарянето на мазнините.
- Калият и салициловата киселина в ягодата помагат на тялото да изхвърли ненужното количество вода от тъканите.
- Антиоксиданти като витамин С, каротин и цинк в нея подобряват защитните сили на тялото против образуването на ракови клетки, срещу вируси и бактерии.
- Флавоноиди и ниацин (В3) поддържат кръвоносните съдове еластични, укрепват сърцето и кръвообращението.
- Пектинът и магнезият, заедно с витамин С, влияят на съдържанието на холестерина в тялото. Освен това баластното вещество пектин стимулира функцията на червата и прочистването на тялото.
Диетата с ягоди цели да прочисти тялото ви от отрови и шлака, да го снабди с витамини и минерали с грижа тялото ви да получи необходимото количество ензими, което ще ви помогне да отслабнете.
Какво е важно да правите през всички дни на диетата, освен през първия ден от нея:
На закуска яжте една филия пълнозърнест хляб, намазана със съвсем малко масло. За десерт 2 с. л. кисело мляко с 5 ягодки (75 г). Това прави 5 г мазнини, 200 килокалории.
Преди обед изяжте 100 г ягоди и изпийте 200 мл вода, изцедена от киселото мляко. Това прави 0 г мазнини, 90 килокалории.
Питиета: Трябва да се ограничите в пиенето на кафе. По-добре пийте минерална вода с лимонов сок или билкови чайове. На ден трябва да пиете около 2 литра течности.
Първи ден
През деня трябва да изяждате по 5-6 порции, т.е. 1 кг ягоди и 300 г кисело мляко. Между другото пийте чаши минерална вода и неподсладени билкови чайове в количества по желание, както и 3 пъти по 100 мл от водата, която можете да прецедите от киселото мляко. Общо това прави 12 г мазнини, 750 килокалории.
След обед: 60 г кисело мляко с 1 ч л течен мед и 100 г ягоди. Това прави 6 г мазнини, 140 килокалории.
Втори ден
Обед: Пуешки шницел с репички
Задушете 150 г разполовени репички в 100 мл зеленчуков бульон за 5 минути. Добавете 2 суп. л. сметана (10% мазнини) и оставете всичко да поври за малко. Подправете с черен пипер.
Оваляйте 120 г пуешки шницел в подправки по ваш избор и го изпържете в тефлонов тиган с 2 ч. лъж. олио. След това добавете репичките и накълцан на ситно магданоз. Към това подхожда 1 варен картоф до 100 грама. Ястието съдържа 11 г мазнини, 330 килокалории.
Вечер: Ягодов десерт
Изпържете една филия черен хляб от двете страни в тефлонов тиган и го натрошете. Разбийте 100 грама кисело мляко с 2 с. лъж. сметана и 2 ч. лъж. кафява захар, и добавете 200 г разрязани на четвъртинка ягоди. Сервирайте ги в чиния и ги поръсете с натрошения хляб. Можете да украсите ястието с ментови листа. Съдържа 12 г мазнини, 340 килокалории.
Трети ден
Обяд: Ястие картофи и моркови
Накиснете 20 г стафиди в 1 чаша гореща вода. Разрежете на 4 парчета един обелен картоф и го нарежете на филийки. Нарежете 300 г моркови на филийки и ги запържете с 2 ч. лъж. олио. След това ги задушете в малко зеленчуков бульон. После извадете стафидите от водата и ги добавете към бульона. Подправете с индийско орехче и подправки на вкус. Може да добавите и ситно накълцан магданоз или мента. Между другото сварете 1 яйце за 5 минути, така че жълтъкът да е твърд, оставете го да изстине, обелете го и го разрежете на две. Украсете с него ястието. 10 г мазнини, 340 килокалории.
Вечер: Ягодова салата с яйчено кисело мляко
Нарежете на филийки, а след това на парченца един обелен портокал. Сервирайте го в чиния заедно с 200 г нарязани на 4 ягоди. Разбийте 100 г кисело мляко с един жълтък и подправете с канела на вкус. Изсипете го върху плодовете и гарнирайте с фино нарязани парченца лимонена кора. Съдържа 11 г мазнини, 349 килокалории.
Четвърти ден
Обяд: Пиле със зеленчуци
Сварете 30 г ориз според указанието на опаковката. Между другото изпържете в 3 с. лъж. олио 100 г пилешко месо. добавете 250 г целина, нарязана на филийки. Задушете ги за малко, поръсете ги с малко къри и разбъркайте добре. Прибавете малко зеленчуков бульон и задушете отново. Подправете с 1 ч. лъж. масло. Сервирайте зеленчуците върху месото в чиния и гарнирайте обилно със ситно нарязан магданоз. Съдържа 13 г мазнини, 345 килокалории.
Вечер: Ягоди с кокосово кисело мляко
Разбийте кофичка кисело мляко. Добавете 5 суп. лъж. кокосови пръчици и 200 г разрязани на 4 ягоди. Поръсете всичко с 2 ч. лъж. ананасови парченца (може от консерва компот) и гарнирайте с мента. Съдържа 17 г мазнини, 335 килокалории.