
Копърът е чудна билка. Плодчетата се използват ри леки форми на артериална хипертония, профилактично при стенокардия, гръдна жаба.безсъние, недостатъчна кърма, за повишаване апетита и др. Плодчетата се прилага под форма на запарка. Счукани плодчета 4-6 ч. лъж. от копър се заливат с 400 мл вода и киснат 1 час. Прецедена се приема по 80-120 мл 3 пъти дневно след ядене. Могат да се вземат и ситно счукани плодчета по 1 г с малко вода 3 пъти дневно или етерично масло по 10-15 капки върху бучка захар 3 пъти дневно.
Копърът се използва като добро средство за добър сън. За целта 1 ч. лъж. изсушен копър се залива с 1 ч. чаша вряща вода, кисне 5 минути, прецежда се и пие вечер преди лягане.
Пресният лук се използва за добър апетит. Лукът е силно апетитовъзбуждащо средство, като регулира функциите на стомаха и червата. Той потиска развитието на болестотворните микроорганизми и действа благотворно на сърдечно-съдовата система. Оказва положително влияние и при заболявания при стомашно-чревни, чернодробни и бъбречни заболявания, но да не се прекалява с количеството за да не се получат обратни резултати.
Рибата удължава живота. Тя е една от най-лесно усвоимите храни. Необходима храна за хора свързани с тежък физически и умствен труд, както и за подрастващи. Богата на ненаситени мастни киселини тя е подходяща храна както за предпазване, така и за лечение на атеросклероза. Благодарение на високото съдържание на йод и фосфор рибата подобрява обмяната на веществата, дава градивни елементи за образуването на хормони на щитовидната жлеза, възстановява енергийните резерви на мускулите и премахва чувството за умора. Препоръчва се против затлъстяване и диабет, сърдечно-съдови заболявания, нефрити, заболявания на жлъчката и черния дроб, неврози и др. Поради високото съдържание на витамините В1, В6, В12 рибата е прекрасно лечебно средство при болни от анемия.
Слънчогледовите семки пазят сърцето, подкрепят мозъка, имат антивъзпалителен ефект, помагат при астма, ревматоиден артрит, кожни възпаления, екзема и псориазис. Това се дължи на изобилието от витамин Е в тях. Слънчогледовите семки намаляват лошия холестерол и предпазват заболяване от рак. Високото съдържание на селен ги прави полезни при пречистване на черния дроб от вредни вещества.
Жълто-оранжевия корен на куркумата действа противовъзпалително. Той защитава мозъка. Деменцията и болестта на Алцхаймер често са свързани с намалените нива на получен невротрофичен фактор. Това е вид на хормона на растежа. Куркуминът има благоприятен ефект върху нивата на този хормон. Той намалява и риска от появата на рак. Куркуминът е мощен антиоксидант. Куркумата подобрява храносмилането, работата на черния дроб и жлъчката. Ако жлъчката е болна обаче, трябва да се избягва. Доказано е, че куркумата води до намаляване на лошия холестерол в кръвта, предотвратява съсирването и премахва плаките, натрупани в артериите. Успокоява болките при артрит, забавя стареенето на клетките.
Жълтъци, моркови и тиква – срещу сърдечни заболявания. Растителният пигмент, който придава жълтия цвят на морковите, тиквата, яйчения жълтък защитава сърцето от възпалителни заболявания.
Червеното цвекло намалява кръвното. То съдържа химически нитрат, който драстично влияе върху кръвното. Хора, който пият по 1 чаша дневно сок от червено цвекло на страдат от хипертония. Червеното цвекло защитава черния дроб, жлъчката и далака. В него се съдържат витамините С, В1, В12, каротин.
Зехтинът пази от рак на гърдата. В него се съдържат две химични съединения, който са в състояние да спрат растежа на раковите клетки. Те се откриват само в зехтина от първото изстискване на маслините. Това е така наречения зехтин „Върджин“