Кардамон

Последна промяна на 16 April 2024 в 18:51 316 0

Подправката е задължителна за индийските ястия и арабското кафе. При проблеми с храносмилането си заслужава да опитате с кардамона като лечебно средство.

Кардамон или кардамом е сборно наименование на зеления и тъмния вид. Стимулира храносмилането, действа срещу метеоризъм и като диуретик. Това е една от най-скъпите подправки.

Кардамонът е лесен начин за възвръщане на тонуса. Райски плод, кралски аромат - така наричат подправката. Вълнуващият аромат отдавна е оценен и от парфюмерията, където намира приложение етеричното масло.
За да се облагороди вкусът на ястията, се ползват семена на високите до 4 метра тръстикови храсти. Виреят в Индия, Малайзия, Шри Ланка.

Подправката съдържа калций, фосфор, желязо, магнезий и цинк, витамини В1, В2, В3. Притежава доказани лечебни свойства. Не само подобрява храносмилането, но придава и свежест на дъха. Подпомага отделянето на слузта от организма, заради което е ценна добавка при лечение бронхити, простуда и кашлица.

Антисептичните качества на кардамона го превръщат в прекрасно средство за почистване на устната кухина, тъй като ефективно неутрализира патогенната флора. Снема напрежението и като цяло действа благотворно върху нервната система, стимулирайки активността. Колкото и странно да звучи – дава усещане за лекота, за спокойствие, благополучие. В Близкия и Далечния Изток роденият в Индия кардамон винаги се добавя в чая и кафето. Бедуините пък пускат зрънца през чучура на чайника, така че горещата напитка ги изплаква при разливане, като поема благоуханието им. В Китай слагат кардамон в чая, за да донесе мъдрост, а индийците пият чай Масала с много кардамон и канела. В Азия подправят оризовите блюда. В Скандинавието с кардамон обработват херингата и, забележете, греяно вино, в Германия присъства в захаросани плодове и ядки. Кардамонът усилва половото желание, имунитета и устойчивостта към психически натоварвания. Едно просто правило гласи: Ако не ви е комфортно, овкусете кафето или чая с кардамон!
В чай кардамонът се комбинира с други ярки подправки – карамфил, канела, мента, джинджифил.

Според традиционната китайска медицина кардамонът има затоплящ, стимулиращ ефект върху кръвообращението. Това е облекчение особено през зимата, когато ръцете и краката лесно измръзват.
Етеричните масла в семената успокояват нервите на стомашно-чревния тракт. С добавен кардамон, кафето може да подейства като медикамент при спазми в корема.

Кога да внимаваме с кардамона
Тъй като подправката насърчава кръвообращението на матката, може да предизвика преждевременни контракции. Затова бременни жени не бива да консумират кардамон.
При гастрит язва – НЕ!
При наличие на язва, гастрит и камъни в жлъчката кардамон изобщо не се употребява. Подправката е противопоказна при нарушена стомашна лигавица. Възможно е да се провокират киселини и дори заболяването да се обостри.



Има два сорта кардамон: зелен с по-дребни зърна и черен с по-голям размер. Двата сорта са абсолютно еднакво ценни. Различават се само по вкус и нюанси в аромата.
Зеленият кардамон се разпознава по специфичния ярко изразен аромат. За да се отключи, е необходима термична обработка. За борба с излишните килограми диетолозите препоръчват именно зелен кардамон.
Черният се отличава със свеж, деликатен вкус и аромат, който се разгръща в ястията след термична обработка. Разбира се, при готвене може да се добавят и шушулки зелен кардамон, напр. така свареният ориз придобива деликатно пикантен оттенък.
В кулинарията кардамон се добавя в супи с грах, леща, боб, зеленчукови гозби, оризови, картофени ястия. Шушулките леко се счукват в хаванче, за да освободят напълно вкуса и аромата си. Люспите се изваждат.
Подходящ е за задушени и печени меса. Допълнен към лук и чесън, кардамонът e страхотна подправка при готвене на домашни птици. В съчетание с мускатово орехче, кимион, канела прави сосовете необикновени (напр. доматен сос, в който пуснете и 1 дафинов лист.


Кардамон в кафето


Кафето може да се рафинира с фойерверки от подправки: кардамон, канела, карамфил...

Нищо не би могло да ни събуди по-сладко от тази чаша кафе - особено при изтощително дълъг полет, смяна на часово време и екзотичен климат, бурна вечер...
Преди много векове арабите започнали да добавят подправки в прословутото арабско кафе. В Мароко го наричат берберско, като го дообогатяват с индийско орехче и звездовиден анасон.
Може да поставите във филтъра за запарка на кафето пръчка канела, четири капсули зелен кардамон и парченце джинджифил.
Освен канела, кардамон и джинджифил, елегантно се съчетават още карамфил, черен пипер, дори бахар. За европейските вкусове тези подправки донякъде се асоциират с коледния сезон, но кафето с подправки има прекрасен вкус и през горещите летни дни.
Може да направим собствена смес от подправки за кафе, включваща канела, кардамон, джинджифил и карамфил (всички на прах, в намаляващи пропорции). Сипваме ги при кафето в кафемашината или варим класическо арабско кафе в джезве.
Ако използвате цели зърна, смесете зърната и подправките в кафемелачката. Смелете ги заедно.
Ако използвате мляно кафе, първо смелете микса от подправки и ги смесете с кафето. С тази смес си сварете кафе в кафемашината.


Арабско кафе
Това е типична арабска класика, която трябва да се опита. Ориенталската подправка не само внася ново вкусово изживяване, но и действа успокояващо.
На вълшебната напитка се приписва способността да помага срещу главоболие. А дори лека нотка на алкохол или дъх на чесън се смекчават, ако в чая или кафето има кардамон!
За да сварите класическо арабско кафе, има няколко трика. Най-важно е да си набавите качествено кафе, което не се приготвя с филтър, а по-скоро се готви.
Какво ви трябва за арабско кафе с кардамон:
- по 1 пълна ч. лъжичка/на чаша фино смляно кафе
- по 1 шушулка/на чаша или ¼ до ½ ч.л. смлян кардамон
- 2-3 щипки канела по желание

Приготвяне:

1. За 4 чаши: сложете в голямо джезве или касерола 4 препълнени ч.л. фино смляно кафе арабика и 1 леко натрошена шушулка кардамон (и щипка канела)
2. Залейте с около 1 ½ ч.ч. вода (375 мл), оставете да заври и шупне.
3. Пуснете още 4 леко натрошени шушулки кардамон в течността. Ако разполагате само с кардамон на прах, сложете по ¼ ч.л. на чаша.
4. Снемете съда от котлона, оставете кафето да се охлади за секунди. След това го загрейте, докато отново заври - точно, когато набъбне пяната. Повторете номера с дръпване от огъня, охлаждане и ново нагряване още 2 пъти.
5. Отстранете шушулките. Ако искате да засилите аромата и вкуса, сега е моментът. Заедно с щ. канела, поръсете малко млян кардамон. Веднага поднесете горещата запарка. Подслажда се допълнително.
Ако правите кафе за хора с еднакви предпочитания за захар, може да я разбъркате с кафето още в началото, преди да налеете вода на бавна струя.

Препоръки:
Ако установите, че свареното кафе ви горчи, процедирайте другия път така: Първо сложете водата да заври и тогава добавете кафето (вмeсто да ги варите едновременно). Кардамон на прах добавете по-късно.
За кафе с неповторим вкус и аромат експериментирайте с още подправки. Например кафе с кардамон, канела и карамфил. Просто пуснете в джезвето пръчица канела и цветчета карамфил малко след кардамона.
Чай от кардамон, мента и копър е като панацея след обилно хапване на прекалено мазна храна. Успокоява бурния стомах.

Кардамон се предписва и при хроничен запек.

Как се прави кафе с кардамон във филтър кафе машина
• Сложете мляно кафе в кафемашината.
• Отгоре поръсете 1-2 щипки кардамон на прах.
• Навлажнете кафето с вряща вода и го оставете да набъбне за минута.
• Добавете останалата вода и включете.
• Насладете се, докато кафето е горещо.

Виж още за: