
Те са най-богатият на бета-каротин зеленчук. Порция от 100 г моркови зарежда с бета-каротин за 2 дни. Той има свойството да улавя свободните радикали и действа като антиоксидант. Бета-каротинът неутрализира и свободните радикали, които се образуват при ултравиолетовото облъчване. Доказано е, че той може да намали значително негативните ефекти при слънчево изгаряне. Сигурно е, също, че хора с високо съдържание на бета-каротин в кръвта страдат по-рядко от кожен рак. Веществото действа профилактично и срещу рак на стомаха и пикочния мехур. Това причислява морковите към зеленчуците, които ни пазят от злокачествени заболявания.
Морковите са богати на витамин К. Съдържат около 40 етерични масла. Високото съдържание на целулоза стимулира функцията на дебелите черва и цялостното стимулиране. Не случайно морковите са предписани във всички диети за отслабване и се препоръчва всеки ден да се ядат по 1-2 сурови моркова.
Редовното ядене на моркови осигурява добро зрение, особено нощно време. Това се дължи на богатството на витамин А. Той се образува от бета-каротина. Той, за разлика, от витамин А, не може да се предозира в организма и да предизвика вредни ефекти.
Зеленчукът е особено полезен за диабетици. Инсулиновозависимите често страдат от дефицит на витамин А и могат да го набавят с честа консумация на моркови. Появата на младежки пъпки е свързано с дефицит на цинк. Акнето се влияе добре от витамин А. Между цинка и витамин А има следната зависимост – при недостиг на микроелемента не се усвоява витаминът, който обикновено се складира в черния дроб.
Витамин А е с важно значение за производството на сперма, тестостерон и прогестерон в организма. Затова при безплодие трябва да се следи и за недостиг на витамин А. Такива хора трябва да ядат повече моркови. Витаминът е благоприятен за лигавицата на храносмилателния тракт и дихателните пътища. Той гарантира профилактика на инфекциозните заболявания на бронхите, гърлото и гласните връзки.
Морковите трябва да се ядат ситно настъргани или на сок, ако целта е да се набави бета-каротин. Хрупкането на цели моркови е полезно, когато искаме да стимулираме дебелите черва. Важно е морковите да се обработват термично възможно най-малко.