Защо джинджифилът стигна 25 лева килото

Билка : джинджифил

Последна промяна на 30 April 2020 в 21:24 1339 0

Джинджифилът (наричан още джинджир, исиот или имбир) е растение, чиито корени се използват в Китай и Индия от древността. В Европа се разпространява през ХІІІ век благодарение на Марко Поло. Първоначално коренът се използвал предимно в медицината. Завидна е славата му на афродизиак. Пресният джинджифил има остър парлив вкус с аромат на лимон. В изсушен и стрит на прах вид се използва в кулинарията като подправка. Но напоследък и пресният джинджир се използва все повече в суров вид в прясно изцедени сокове и свежи сезонни салати. Резенчета пресен джинджифил се използват за направа на чай и като добавка в супи и сосове. В източната кухня се приготвя по всички познати технологии на печене, варене, пържене, много разпространен е в сладкарството под формата на сладка и бонбони. В Англия и САЩ от джинджифилов екстракт се приготвя бира, в Германия са известни джинджифиловите курабийки и сладкиши, а в Китай го захаросват. В миналото е имало цели улици, наречени „джинджър-стрийт“, на които са се предлагали продукти с джинджифил.

Произход
Родината му е някъде в Източна Азия, от Индия до Китай или Югоизточна Азия. Най-ранните документи за него са китайски. Конфуций (557-479 г. пр. Хр.) го споменава в своите „Аналекти“ и е известен с това, че не е сядал на масата без него. Според по-късни документи джинджифилът е внасян в Китай от Югоизточна Азия. Чрез арабите джинджифилът достига Древна Гърция и Римската империя. Арабските търговци го занасят и в Източна Африка около ХІІІ век, а през ХVІ век португалците го пренасят в Западна Африка. По същото време испанците занасят джинджифила в Америка и през 1547 г. Ямайка вече изнася 1100 тона джинджифил за Испания. Понастоящем най-много джинджифил произвежда Индия, следвана от Китай, Западна Африка, Ямайка, Тайланд и Австралия.

Спекулата
Поради голямата популярност, която джинджифилът има през последните години, по време на кризата с коронавируса цените на този продукт се качиха баснословно и спекулативно. Джинджифилът се внася и неговата официална цена може да се проследи на сайтовете на борсите – там цената е 2.28 щатски долара за килограм.
Преди дни проучване на Института за синдикални и социални проучвания на КНСБ отчете, че от началото на кризата джинджифилът е поскъпнал със 100.8% до 15 лв. Седмица по-късно цената му вече е 17 лв., а на някои пазари стига до 25 лв./кг (внос от Гърция). Тенденцията е световна: синът ми е студент в Москва – там цената на джинджифила е вече 50 лв./кг.
Обяснението за скока в цената е в изключителните свойства на джинджифила – той влияе на имунната и дихателната система, които са толкова важни в борбата с COVID-19. Отваря възпалените дихателни пътища и действа като противовъзпалително и отхрачващо средство, помага за елиминирането на слузта, атакува основната инфекция.

Ползите
Джинджифилът е добре известен като подправка в кулинарията – за десерти, кейкове, дребни сладки, мармалади, компоти, сладка, също и за салати, зеленчукови ястия, сосове. Освен това често се използва и в народната медицина за различни болежки. От няколко години нашумя с други свои качества - помага за сваляне на натрупани килограми, а те в момент на самоизолация стават проблем. Неговите активни съставки ускоряват метаболизма и потискат апетита - невъзможно е да се преяде с която и да е храна, съдържаща джинджифил!

При затварянето вкъщи за повечето хора е наложително да започнат разтоварващи диети. Затова пийте чай от джинджифил! Той успешно се комбинира с всеки хранителен режим. Не прекалявайте с концентрацията на джинджифила. Освен всички полезни свойства билката има и ободряващо действие, така че не се препоръчва да се пие преди сън. А леко пикантният му вкус може да „подобрите” с пчелен мед.
В 100 грама корен джинджифил се съдържат: 80 ккал енергия, 17.77 г въглехидрати, 1.7 г захар, 2 г диетични фибри, 0.75 г мазнина и 1.82 г протеин. Богат е на витамин В1, В2, В3, В5, В6, В9 и С, както и на минералите калций, магнезий, желязо, манган, фосфор, калий, натрий и цинк.

Какво лекува чаят от джинджифил
- депресивните състояния и стрес
- облекчава стомашната болка
- води борба с рака
- помага за управление на нивата на глюкозата
- подобрява кръвообращението
- подобрява храносмилането
- увеличава производството на стомашен сок
- ускорява метаболизма
- действа срещу болестта на Алцхаймер
- отворя възпалени дихателни пътища
- намалява артритното възпаление
-
Рецепти за чай с джинджифил

С чесън
Необходими продукти: 50 г джинджифил (пресен или на прах), литър вряла вода и скилидка чесън.
Сложете корена и чесъна в подходящ съд и ги залейте с водата – оставете ги да се запарят около 20 минути. Прецедете и пийте отварата цял ден на малки дози. Може да я сложите в хладилника в стъклено шише.

С мед
Необходими продукти: корен от джинджифил, 1 литър вода и пчелен мед. Нарязвате корена на тънки филийки и го заливате с водата, след което слагате съда на котлона да заври. Когато започне да ври, намалете котлона и оставете да къкри около 15 минути. След като се охлади напълно, сместа се прецежда и към нея се добавя супена лъжица мед. Може да добавите и лимон за аромат. Количеството стига за един ден.

С канела и куркума
Необходими продукти: средно голям корен джинджифил, 1.5 литра вода, сок от един лимон, мед, канела, черен пипер или куркума на прах.
В тенджера поставете нарязания джинджифил. Залейте ги с водата и оставете да ври на бавен огън 30 минути. Добавете останалите подправки и го оставете да се запари заедно с тях. Прецедете и поднесете с мед.

С кленов сироп
Необходими продукти: 1 с. лъж. настърган джинджифил, 1.5 литра вода, 1 с. лъж. кленов сироп (може да го замените с 1 с. лъж. захаросан мед), ½ прясно изцеден лимон, пръчка канела, няколко цветове на лайка, тинктура от ехинацея, пресни листа от мента, едро смлян лют червен пипер.
Обелете корен и го настържете. Заедно с него добавите всички съставки в тенджера с вряла вода. Нека постоят 30 минути, захлупени с капак. (Някои оставят сместа да ври бавно 10 минути.) Сервира с пресен лимонов сок, парченца лимон и мед.

С лимон и мед
Необходими продукти: сокът на цял лимон , малък корен от джинджифил, 750 мл вода, мед, пресни листа от мента (джоджен).
Загрейте водата и точно преди да кипне, пуснете нарязания джинджифил. Варете на тих огън 7-10 минути, преди да свалите съда от котлона и да добавите към сместа лимоновия сок. Разбъркайте добре. Добавете мед и 1-2 листа от пресен джоджан или мента. Консумирайте преди хранене.

С мляко по английски
Необходими продукти: корен от джинджифил, 1 литър вода, лимонова кора, 1 ч. лъж. мед, прясно мляко.
Обелете корена и го нарежете на ситно. Затоплете водата, добавете джинджифила и го оставете ври 8-10 минути. Добавете лимоновата кора и мед. Чаят се сервира с 2 с. лъж. мляко в чашата.