
15, 16 и 17 юли по Юлианския календар или 28, 29 и 30 юли по Григорианския календар, приет у нас през 1916 г., дни, в които нашата православна църква почита св. Кирик и Юлита, Антиноген и Марина, се приемат за Горещници. Народът им дал собствени имена: В Северна България са: Чурлига, Пърлига и Марина Огнена, а в Южна България: Люта, Чурута или Чюрука, и Опалена Марина. В други области се наричат Горешляци, „Чуреци, Блъсъци, Германовци. В тези дни е прието да не се работи, не се ходи на нива, не се пали пещ и не се пече хляб. Неспазването на тези забрани води до пожар и градушки. Горещниците се зачитали от ковачи, хлебари, калайджии, всички, които работели с огън. Тогава не работели, а празнували.
Хората били безпомощни пред Природата и затова били силно вярващи, спазвали тези канони. Първоначално се спасявали, като живеели в землянки, по-късно в къщи с подземни или полуподземни етажи (за лятото били хладни, през зимата – топли). През Възраждането старите каменни одаи с дървена ламперия и кепенци на прозорците ги спасявали и в двата случая. Не ходели на море, не работели между 12 и 15 часа, къпели се в близки водоеми. Обличали свободни дрехи от тъкан естествен памук или коприна от бубите, които сами си отглеждали.
Хранителни отравяния
Употреба на неиздържливи за развала продукти или заразени с бактерии.
Топлинен удар
Случва се предимно при възрастни и деца. Изразява се с оплаквания от световъртеж, замъглен поглед, прималяване, учестено дишане (особено обострена ХОББ), ускорен пулс.
Дехидратация
Силна жажда, съсухрен вид и сбръчкана кожа, телесното тегло намалява с 5%, ниско кръвно налягане, се отделя малко урина. Тя предразполага към пътни инциденти при шофиране.
Удавяне
Дехидратацията, както и употребата на алкохол, нощното къпане са често предпоставка за удавяне поради схващане на мускулите (крампи от загуба на магнезий или резки температурни промени на водата).
Ухапване от насекоми
Ужилване от оси, пчели, стършели е животозастрашаващо за хората със силна алергия. При ухапване от летящи червени мравки мястото отича, сърби, боли, получава се уртикария или дори тежък анафилактичен шок.
Кърлежите могат да заразят с Лаймска болест, комарите – с малария.
Кожни изгаряния
При тежки изгаряния в последствие може да се развива рак на кожата.
I степен засяга само епидермиса - кожата е розова, има сърбеж;
II степен: кожата е силно зачервена, леко подута и болезнена при допир;
III степен: образуват се мехури, има обща отпадналост, температурата е висока (поради изгарянето на протеините се дразни центърът за температура).
Първа помощ при слънчево изгаряне: намазваме с овлажняващи кремове или прилагаме стара българска рецепта – квасено мляко, хладки компреси от вода с овесени трици върху кожата, мазане с алое вера, царевично нишесте, сода бикарбонат, компрес с картоф, мехлем от невен.
Слънцезащитните кремове са задължителни при излагане на слънце.
Увреждане на очите
Да се носят качествени тъмни очила.
Палавост
Лятото предразполага към безразборни връзки, бременност, венерически болести.
Слънчев удар
Вид топлинен удар. Телесната температура надминава 40 градуса, но съзнанието е променено, невъзможност за движения и шофиране, паметови смущения. Причините са дълго излагане на пряка слънчева светлина, без приемане на вода, дехидратация. Предразполагащи фактори са възраст над 60 г., болни от диабет, тиреотоксикоза, Хашимото, високо кръвно налягане, ХОББ или астма, бъбречни и централни неврологични заболявания, психози, хора с наднормено тегло, прием на алкохол или кофеин, вземане на лекарства (ахистамини, антидепресанти, блокери, диуретици).
Симптомите на слънчевия удар са следните: урината потъмнява, става мътна, тялото има висока температура, кожата е нагорещена и суха, не се поти, лицето е зачервено, има главоболие в слепоочията, бучене в ушите, светобоязън, гадене, повръщане, дезориентация, сърцебиене, влошено дишане, понякога гърч и загуба на съзнание.
Помощ при слънчевия удар: студени компреси, пиене на айран с кимион или сок от кориандър, вдишване на смес от етерични масла (мента, лавандула, бадемово масло).
Гръм и мълния
Гръмотевицата е силен звук, наподобяващ гърмеж, съпровождащ явлението мълния или светкавица. Поражда се от рязкото затопляне и разширяване на въздуха около светкавицата. Последната превръща въздуха в плазма, която се разширява много бързо, получава се ударна вълна, която предизвиква звука. Гръм и светкавица се появяват веднага едновременно, но виждаме първо проблясъка, а след това чуваме гърма, тъй като скоростта на светлината (300 хил. км в секунда) е по-висока от тази на звука (0.34 км в секунда), което зависи от температурата, влажността и налягането на въздуха.
Кълбовидната мълния прилича на сфера с различно оцветяване, от синьо до оранжево и жълто, с остра миризма на озониране на въздуха (миризмата наподобява на „колендро“, счукано семе на житен плевел).
Страхът от гръмотевици се нарича астрофобия. Електрическите разряди на гръмотевицата се привличат от високи дървета (дъбове и лиственици), влага (езера, море, реки, блата и техните брегове), поредици от мълнии падат на едно и също място или близколежащи места, удрят високо изправения човек или животно.
Как да се предпазим?
1. Легнете на земята;
2. В града стойте до стените на къщите, а не в беседки или под дърветата;
3. Не отваряйте чадъра;
4. Ако сте с кола – останете в нея, не излизайте;
5. Ако сте с велосипед или мотоциклет – оставете го и се отдалечете на 20-30 метра от него;
6. Ако сте във воден басейн – излезте веднага от него и се отдалечете най-малко на 100 метра от водата;
7. Ако сте в планина – бързо слезте в падина и легнете на земята;
8. Ако сте в селска къща – затворете прозорците и изгасете всички електрически уреди;
9. Жените са по-защитени (според статистиката на една жена се падат шестима ударени мъже). Само 25% от ударените от мълния хора загиват. Ударната вълна в центъра на мълнията е с приблизително 0.93 мега-паскала налягане и ударната вълна е подобна на тактичен ядрен взрив;
10. Да не се събират хора и животни едно до друго.
Какво се случва с тялото при удар от мълния? Електричният потенциал на мълнията може да надвиши 100 милиона волта напрежение. Хората са много чувствителни от удар от ток, поради свръх развита нервна система. Всички нервни и мускулни клетки имат различен мембранен електрически потенциал. Всяко електрическо вмешателство извежда от строя тази система. Протеините в тези клетки променят своя потенциал и се превръщат в гел, или се коагулират и утаяват.
Клинически ударът от мълния се проявява така:
1. Загуба на съзнание или кома. Тежко се засяга продълговатият мозък и се смущават дихателният и сърдечният център, зрение, слух;
2. Сърцето – появяват се фибрилации, мъждене или то спира;
3. Дишането е затруднено от спазми на дихателните и междуребрени мускули.
Механизми на поражението:
1.Токът може да влезе в тялото през различни части: глава, крака или странично. Най-опасно е влизането през главата или гръдния кош. Поразява се електрическата верига на мозъка и сърцето;
2. Образува се топлина, вдига се температурата и има изгаряне на кожата и тъканите във входните места, понякога наподобяващи символа на светкавицата;
Дългосрочни последствия от удар от гръм и мълния:
1. Главоболие или епилептични припадъци, временни централни нервни парализи;
2. Остават ритъмни нарушения на сърцето, най-често синусова тахикардия;
3. Очите развиват електрическа катаракта или увреда на зрителните нерви;
4. Може да настъпи счупване на кости от титаничните мускулни контракции;
5. Върху кожата на мястото на влизане на мълнията остават спукани дребни повърхностни кръвоносни съдове и се появява фигурата на Лихтенберг (като самата мълния).
Първа помощ:
1. Незабавно сърдечен масаж и изкуствено дишане (мозъкът не издържа без подаване на кислород). Потърсете веднага добра реанимация;
2. Ако планирате излизане навън – проучете прогнозата на времето и терена;
3. Избягвайте да се движите покрай високи стълбове, пилони и дървета, стойте далече от водоеми в буря;
4. В къщи изключвайте всички електрически уреди при бурно време, не използвайте телевизори и компютри. Не говорете по телефон.
5. Ако сте на вън – търсете ров, дупка или пещера да се скриете. Стойте далече от едри домашни животни (коне, крави, волове), далече от барбекюта.
5. Защитете селската си къща с гръмоотвод.