Болести при пътуване

Последна промяна на 17 July 2024 в 23:32 124 0

Представлява болестен симптомокомплекс, който се развива при пътуване с различни превозни средства: плавателни съдове (морска болест), със самолет (въздушна болест), с автомобил или влак.
Леката форма се характеризира с бледа, покрита със студена пот кожа обилно отделяне на водниста слюнка, болки в корема, гадене, повръщане, обща отпадналост. При тежката форма освен това са налице и дехидратация, колапс, понякога нистагъм (играене) на очите.
Долекарската помощ се състои в осигуряване на пълен покой за пострадалия на легло със затворени очи, като се отстраняват от околната обстановка всички предмети, които могат да действат неприятно на болния. Видът на медикаментозното лечение се определя от лекар. Също от специалист се назначава временно диета, ако е нужна.

Преди всяко пътуване се препоръчват вземането на профилактични мерки. На първо място да се яде по-малко, като се избягват спиртните напитки, тлъстите и груби храни. Един час преди пътуване се препоръчва приемането на антихистаминови средства (алергозан или нему подобни препарати). По време на пътуването да се поддържа весело и бодро настроение и занимания, които заангажират изцяло вниманието на пътника.

При пътуване с кораб се препоръчва да се избира каюта в средната му по-ниска част и да се прекарва по-голяма част от времето на открито.

При пътуване с влак или автомобил да се сяда по средата на превозното средство по посока на движението. Добре е да се носят тъмни очила за предпазване на очите от преумора.

При пътуване със самолет трябва да се спазват строги медицински ограничения. Противопоказно е пътуването със самолет на хора, които скоро са били: ранени или оперирани в областта на челюстите, страдащи от белодробна туберкулоза, склонност към белодробни кръвоизливи, дихателна недостатъчност, възпалителни процеси в носа и гърлото, сърдечно-съдови и стомашни заболявания.

За вас, пътешественици

Какво трябва да знаете, преди да потеглите на път, главно в чужбина? Преди всичко да се запознаете с особеностите на маршрута, по който възнамерявате да поемете: какви са по тези места природата, климатът, условията за настаняване. Естествено е, че трябва да бъдете добре информирани и за епидемиологичната обстановка в страната, която смятате да посетите. За да направите това ще ви помогне сайтът на Световната здравна организация и на Министерство на външните работи.
Tака ще разберете, че маларията е най-важното екзотично заболяване, което пътуващите трябва да избягват. В голяма степен то е предотвратимо, ако се съчетае адекватното предпазване от комари с химиопрофилактика и търсене на медицинска помощ при всяко покачване на температурата в или след завръщането от маларична страна. Опасността е най-голяма при пребиваване в Африка, Централна и Южна Америка, Индийския полуостров и Средния изток. Друг рисков фактор е диарията, която е най-голяма в Африка, Латинска Америка, Средния изток и Азия. Най-сигурните предпазни мерки са следните:

Ваксинациите, които зависят от маршрута и епидемиологичната обстановка в страната, където отивате. Задължителни са менингоковите ваксини (за Саудитска Арабия срещу жълта треска); препоръчителни са срещу дифтерит, вирусните хепатити и коремен тиф. За някои специални групи туристи – срещу грип, японски енцефалит и други.

Хранителните отравяния, които също са доста чести, се причиняват от некачествена и замърсена храна. Ако попаднете на място, където водата съдържа микроби, вируси и промишлени отпадъци, най-добре е да пиете безалкохолни, но фабрични напитки или само преварена вода. Рискови фактори още са храненето в малки ресторанти или купуването на храна от различни търговци.

И още нещо. Препоръчва се на завръщащите се от тропическите страни задължително да съобщават на домашния си лекар за своето пътуване. Трябва да се знае, че някои заболявания като лепроза, филариаза, туберкулоза и бяс имат много дълъг инкубационен период и симптоматиката им може да се прояви дълго време след завръщането от пътешествието.