Д-р Нина Шишенкова: Първа помощ при ухапвания от жилещи насекоми

Последна промяна на 04 September 2024 в 19:53 84 0

Визитка
Д-р Нина Шишенкова завежда Алергологичния кабинет към УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ и МЦ „ИСУЛ – Царица Йоанна“ в София. Има над 40-годишен опит като алерголог. Има три специалности: Детски болести, Училищна медицина и Клинична алергология, и е един от малкото специалисти, които работят и с деца.


При ужилване от ципокрилите насекоми (пчели, оси, стършели) хора, които са алергични към тяхната отрова, могат да проявят различни реакции. Те могат да бъдат:

- Локални, с известно зачервяване около засегнатото място.
В този случай е достатъчно да се сложи малко лед на мястото на ухапване, за да не е толкова силна болката, и да се приеме антихистамин, който ще блокира първичната реакция.

- По-тежки, с голяма оточност, замаяност.
В този случай към вече изброеното се прибавя локално кортикостероид, който ще намали отока и най-вече болката.

- Много тежки, при които се очаква анафилактичният шок (задушаване). Тези най-тежки реакции се проявяват до 30-тата минута. Кръвното на ужиления спада рязко, прилошава му, става изключително блед. Появява се генерализиран обрив по цялото тяло със сърбеж около ушите, в ушите, по гениталиите, с коремна болка и повръщане. В тези случаи веднага трябва да се търси лекарска помощ, а да не се чака на човек да му мине!


Ако сте алергични, а наблизо няма здравен пункт:
- Приемат се едновременно 3-4 таблетки антихистамин и някакъв кортикостероид
- Поставя се инжекция с адреналин
- От първия магазин се купуват два литра кока-кола със захар, които трябва да бъдат изпити веднага. И, разбира се, незабавно трябва да се потърси най-близкия здравен пункт, където пациентът да получи по-нататъшна медицинска помощ.