Психологът Ани Шилева: Храната е изключително важна за доброто здраве

Последна промяна на 10 January 2024 в 22:58 2240 0

Ани Шилева има магистърска степен по биология и химия от ПУ „Паисий Хилендарски“ и следдипломна квалификация по приложна психология и психотерапия от Медицински университет Пловдив. Експерт е по уелнес стил, помага на хората да се чувстват комфортно и да изглеждат добре, като ги консултира относно хранене, двигателна активност, психологически релакс, взаимодействие със средата. Преминала е тренинги и семинари по писане и управление на проекти, работа с хора с увреждания, социално предприемачество и др. Убедена е, че най-добрият начин за учене е чрез правене и преживяване, че всяка възраст има своето очарование, а хората в златната възраст могат да са здрави и щастливи. Изработва индивидуални програми за подобряване на здравето и красотата, като си партнира с Шведска компания.

- Какви промени настъпват във физическото и психичното здраве при хората в пенсионна възраст?

- С напредване на възрастта в човешкия организъм настъпват редица неблагоприятни промени - метаболизмът се забавя, променя се хормоналният баланс, мускулите отслабват, костите стават чупливи, кожата се отпуска и могат да се наблюдават затруднения в работата на сърдечно-съдовата система. Хората обичайно са с повишено артериално кръвно налягане, получават стеснение или запушване на кръвоносни съдове в различни органи. В психологически аспект е възможна поява на депресивни и тревожни състояния, страхове, несигурност, обърканост и деменция. Затова е важно възрастните хора да се грижат за здравето си, да обръщат достатъчно внимание на всички симптоми или неразположения и да търсят своевременно помощта на лекари и на други специалисти. Превенцията е по-добра от всяко едно лечение. Здравият човек има хиляди проблеми, докато болният човек има само един проблем и той е да оздравее.

- Доколко е важна храната?

- Много! Храната е източник на енергия и на хранителни вещества, които са нужни на нашия организъм. Тя е жизненонеобходима, за да може нашият организъм да изгражда и да обновява своите клетки, тъкани, органи, хормони, ензими и невротрансмитери. Съвременната наука е категорична и е доказала, че в зависимост от количеството, качеството и индивидуалната поносимост, храната може да играе ролята както на лекарство, така и на отрова за организма. Важно е възрастните и старите хора да се хранят балансирано, като включват в менюто си разнообразни групи храни - хляб и хлебни изделия, млечни продукти, месо, риба, ядки, бобови култури, плодове и зеленчуци. Добре е хлябът да е пълнозърнест, тъй като той съдържа фибри, витамини и минерали. От млечните продукти за предпочитане е киселото мляко, което е по-ниско калорично и съдържа полезни за червата пробиотични бактерии. Месото следва да е крехко, без мазнини, предимно пилешко и телешко. Чудесен избор е рибата, която е богата на белтъчини и на фосфор. По-полезни са мазните морски риби, примерно скумрия и паламуд, в сравнение с речните риби като шаран и пъстърва.

- Кои храни от българската кухня са най-полезни за здравето?

- На първо място слагам полезните свойства на популярните у нас кромид лук, чесън, праз и люти чушки. Кромидът, чесънът и лютото съдържат вещества, които унищожават вредните бактерии, вируси, гъбички и паразити. Кромидът и чесънът съдържат също витамини, микроелементи и антиоксиданти, които подсилват имунната система и тонизират организма. Добре познатите ни бобови храни също са полезни със своите белтъци, фибри, витамини и минерали. Обаче те могат да предизвикат подуване на стомаха с образуване на газове в червата и затова е добре да ги консумирате в умерено количество през деня и да ги избягвате вечер.

- Има ли значение как обработваме храната?

- Има, разбира се! Когато избирате храната си, стремете се тя да бъде натурална и да включва голямо количество сурови плодове и зеленчуци. За предпочитане е да готвите ястията си чрез варене, задушаване или печене, като ограничите до минимум пърженето. Вслушвайте се в сигналите, които ви дава Вашето тяло и избягвайте храните и напитките, след консумацията на които се чувствате зле. Непоносимостта към храната може да се прояви по различни начини, примерно може да получите гадене, повръщане, тежест и болка в стомаха, диария, обриви и други симптоми на неразположение.

Закуска за здраве и дълголетие

В половин кофичка кисело мляко добавяте чаена лъжичка мед, две супени лъжици овесени ядки, супена лъжица сурови смлени орехи или лешници, бадеми, сурови тиквени семки, слънчоглед, пресни или сушени плодове. Може да добавите супена лъжица ленено брашно или супена лъжица зехтин екстравърджин – това ще ви бъде от изключителна полза, ако страдате от запек или имате забавена чревна перисталтика. Всички съставки се смесват добре. С този природен еликсир може да закусвате както сутрин, така и следобед.

Вълшебна зеленчукова супа

Съдържа много полезни съставки, необходими за метаболизма. В три супени лъжици олио и малко вода се задушава глава стар лук. Долива се топла вода. Когато водата възври, се пуска (замразен) зеленчуков микс, съдържащ морков, грах, зелен фасул, броколи, карфиол, гъби и други зеленчуци. Вари се на бавен огън до омекване на зеленчуците, подправя се с черен пипер, магданоз и с други зелени подправки по ваш вкус. Добавя се бучка натурално краве, козе или овче масло. За да се запазят витамините и полезните вещества от подправките, те се добавят, след като ястието е готово.

Мъфини
Продукти: 1/2 буркан от 300 грама сладко от дюли или друго домашно сладко; 1/2 от същия буркан, напълнен с топла вода; 3 супени лъжици олио; 2 супени лъжици сурови смлени орехи; 2 супени лъжици сурови смлени слънчогледови ядки; 1 супена лъжица сусамово брашно; 1 шепа стафиди или други сушени плодове; около 5-6 супени лъжици брашно смес от лимец, царевично и пълнозърнесто пшенично брашно; 1 чаена лъжичка бакпулвер; 1 пакетче ванилова захар.
В купа се смесват сладкото и водата, добавят се олиото, стафидите, смлените ядки и се разбърква. Накрая се слага брашното и бакпулвера, както и ваниловата захар. Разбърква се добре, става меко и лепкаво тесто. В намаслени форми за мъфини и кексчета се слага по една голяма супена лъжица от сместа. Мъфините се пекат в загрята на 180 градуса фурна за около 20-25 минути, проверяват се с дървена клечка дали са изпечени. В момента, в които установите, че сместа не полепва по клечката, мъфините са готови. По желание може да ги намажете със сладко или с течен шоколад. Мъфините ухаят божествено. Хапвайте ги с удоволствие!