
В цялата си еволюция, интелигентният Homo sapiens (Човекът) е живял и се е усъвършенствал, съпроводен, изхранван, подпомаган, застрашаван от много животни. Едни ги обичат, допускат ги в дома си, в леглото, други също ги обичат, но ги спират до прага на жилището си, трети ги отглеждат за пазачи или за трудова дейност, четвърти ползват техните биопродукти и месо за храна (месоядните),пети използват ограничено техните продукти (вегетарианците), за други е табу консумацията на животински продукти (вегани), а някои мразят животните от страх или ужас. Не е възможно да се изолира човек от животните - особено от паразити, насекоми, гризачи.
Болести пренасяни от кучето
Ехинококоза (Кучешка тения)
Паразитът (лентовиден червей) попада в човека чрез мръсни ръце, целуване, близане на домашни и улични кучета, болни или заразили се от улицата. През устата навлиза в стомашно-чревния тракт, от там по кръвен път се установява под форма на дребни или големи кисти в черния дроб, белите дробове, мозъка, и предизвикват симптомите на неоплазма (тумор). Те също се разсейват (метастазират). Изпълнените с яйца дребни членчета от тениите се откъсват в червата и чрез изпражненията попадат на улицата, в пясъчниците на децата, тревата на градинките, и при лоша хигиена – в устата на детето, в човека.
При съмнение се прави лабораторен тест за специфични антитела IgG по метода ELISA (имуноблот) или се диагностицират кистите с ехография, рентгеново изследване, КАТ или ЯМР. При пълна кръвна картина с диференциално броене се установява завишен брой еозинофили, хипо- и диспротеинемия, и смутени чернодробни трансаминази.
Домашните животни трябва да се обезпаразитяват с: Профендер, Ендоктовет, и др., а болният човек се лекува с антихелминтни средства: Зентел, Хювемек, Йомезан (Никлозамид), Вермокс, Зентел, Декарис, Пирантел, Хелмицид, Битрицид и др. Да се има предвид, че тези лекарства причиняват странични явления: главоболие, световъртеж, шум в ушите, сухост в устата, сънливост, изпотяване, диария, гадене, повръщане, втрисане, халюцинации, гърчове, жълтеница!
Бълхи
Бълхите се пренасят от уличните върху домашните кучета, а самите бълхи може да предизвикат следните болести: алергичен дерматит с неприятен сърбеж и обриви, миши тиф, бубонна чума, туларемия, пролетно-летен грип. Пренасят филарен червей върху другите кучета и котки, и малки деца.
Кърлежи
Кърлежите, впили се в човешка кожа, могат да го заразят с Лаймска болест, Марсилска треска, Ку-треска. Те стават активни напролет, веднага щом се затопли времето, а месеците от май до септември са пик за пренасяне на тези зарази.
Бяс
Вирусът се пренася чрез ухапване или одраскване от болни улични кучета, или от домашни неболедуващи, но замърсени. Бързо в кучето и в човека се развиват нервни симптоми, усилено потене, слюноотделяне (слюнки с пяна тече от устата), или развиват вирусен енцефалит със смърт или остатъчни парализи. Стават агресивни, хапят.
Домашните животни трябва да бъдат ваксинирани, а ухапаният човек: да му се направи ваксина против бяс, да се постави инжекция HRIG (антитела против бяс), да се измие и почисти добре раната, да се предпишат антибиотици и инжекция против тетанус (със захапката се пренася и този бацил). При закъсняла първа помощ и развитие на енцефалитни прояви (ярост, буйстване, хапане, слюнотечение и пяна на устата, гърчове) – да се лекува в интензивно отделение.
Бактериални инфекции
Разнообразни бактериални инфекции биха могли да се пренася особено при спане на кучето в нашето легло, а лица (особено деца) с открити надрасквания или рани по тялото, и с намален имунитет – се случва да заболяват от пневмонии, гнойни възпаления, кръвни инфекции.
Микози
Микозите са поражение на кожата – екзема, косопад, сърбеж, причинени от гъбични инфекции. Прилагат се антимикозни средства (Низорал, Нистатин).
(Следва)