Редица изследвания сочат, че графологията може да служи като средство за медицинска диагностика.
При стрес буквите са ненормално близки една до друга и сякаш се застъпват. Изглеждат доста неправилни. Често се стига до изопачаване на буквите.
Почеркът на хипертониците е ъгловат. Това може да се види години преди да се разбере, че пациентът страда от високо кръвно налягане. По правило ъгловатият почерк е добре подреден. Отличава се с твърдост на натиска. Установено е, че колкото по-ярко са изразени т. нар. хипертонични особености на почерка, толкова по-голям е рискът от коронарни усложнения.
Паркинсониците изкривяват буквите. Почеркът им се отличава с „пастьозен” натиск (като от тубичка за паста изцеден). За страдащите от болестта на Паркинсон е характерна микрографията – изписване на прекалено малки знаци. Интересно е, че почеркът на тези хора леко се променя в различни часове от денонощието. Ако това се проследи, може да се определи най-подходящото време за приемане на медикаменти.
Написаното от язваджиите показва нетърпение. Почеркът им създава усещане за дискомфорт. Графичната му изява говори за възбуда и психично или нервно-мускулно напрежение.
Депресията графологично се проявява със ситни букви. Почеркът създава впечатление, че пишещият е бил забавен от някого или нещо го е затруднило. Знаците се отличават с необичайна закръгленост.
За шизофрениците е типично слабо контрастното, почти без натиск писане с „широко разтворени думи”.
Графологията може да предскаже увреждания в организма, докато са още в зародиш.