Зъб на мишка пораства след приложеното лечение
Като гимназист, през 60-те години на ХХ век прочетох в сп. „Природа“ (Нейчър – Nature) съобщения от японски автори, че на преживелите 100-годишна възраст им пониквали трети зъби.
Млечните зъби, които никнат от 5-6-я месец до към 6 –та годинка се заменят с постоянните от 6 до 12-годишна възраст, като се оформят нормално 32 зъба: централни резци, странични резци, кучешки зъби, първи предкътници, втори предкътници. Мъдреците (трети кътници) поникват след 17-годишна възраст или по-късно.
Опадат ли зъбите, явяват се най-тежките проблеми. Някои безразсъдно ги чупят с орехови черупки, стъклени бутилки или зъбите пострадват при травми. Други развиват пародонтоза. Или имат много кариеси от лоша хигиена или лошо хранене, а през кариесите се развиват пулпити, които пък стават опасни огнищни (фокални)инфекции. Те от своя страна водят до болежки на мускули, стави, нерви, жестока тригеминална невралгия, автоимунни заболявания, а като опадат – храната не се дъвче и се развиват стомашно-чревни заболявания.
Като млад лекар се молех баща ми да достигне тази възраст, че да му поникнат трети зъби. Не би! Природата, обаче, показва регенеративни (възстановителни) способности: освен че откъснатата опашка на гущер се възстановява отново, много възрастни диабетици се самоизлекуват. Като че отново се явяват клетките на Лангерхансовите острови в панкреаса и започват да произвеждат собствен инсулин. Мога да го потвърдя: и дядо ми, и баща ми, и аз самият бяхме с тежък диабет, с всичките поразии - ретинопатия, катаракта, невропатия, вазопатия диабетика. След 75-годишна възраст започнахме хипогликемични епизоди от антидиабетните лекарства и ги захвърлихме. Имал съм много пациенти с диабет тип 1, които припадат от високи дози инсулин. Налага се да се коригират.
А защо да не ни поникнат и трети зъби? И ето я новината: Първото лекарство за израстване на зъби ще бъде дадено на хора през септември. Лекарството щяло да бъде пуснато на пазара през 2030 г. Химера или истина?!
В Университетската болница в Киото, Япония, ще се лекуват 30 мъже на възраст от 30 до 64 г. от септември 2024 г. до август 2025 г., на които липсва поне един зъб. Катсу Такахаши, ръководител на Отделение по стоматология и орална хирургия в болница Китано, определя, че новооткритото лекарство деактивира протеина USAG-1 (Uterine sensitization associated gene-1), който потиска растежа на зъбите. Локалното лечение с антигена, който дезактивира този протеин, е тествано на фретки и мишки без странични ефекти, и позволява на зъбите да растат и да се регенерират. След този 11-месечен период на лечение на възрастни хора изследователите ще проведат лечение при деца от 2 до 7 г. с вродена зъбна недостатъчност, която се смята, че е почти 1% в човешката популация, на които липсват поне 4 зъба, и екипът набира вече желаещи за това лечение. След това изпитателите предвиждат възможността да разширят лечението върху лица с т.н. частичен едентулизъм (беззъбие) - хора, при които липсват от 1 до 5 постоянни зъби поради фактори на околната среда като чупене, заболяване, интоксикации.