Тя е същинска находка в студеното време, в сезона на грипа и простудите. Напитката от чаена гъба влияе положително на имунната система и нормализира обмяната на веществата. Ако ви измъчват гастрит, колит, язва на стомаха и дванадесетопръстника. Изпивайте по една чаша на гладно напитка от чаена гъба и само след седмица ще усетите подобрение. А редовната употреба може да доведе до пълно излекуване.
Начин на приготвяне. В началото пригответе настойка от шипкови плодчета – може пресни, може и сушени. Поставете в термоса 4 супени лъжици шипкови плодчета и залейте с половин литър гореща вода. Захлупете съда и оставете сместа да престои пет дни.
Следва същинската част – образуването на гъбата. За целта излейте готовата шипкова настойка в добре измит трилитров буркан. Предварително си пригответе следната настойка: попарете 1 супена лъжица листа от черен чай с 1 чаша много гореща вода. Изсипете и нея в буркана. Накрая добавете 5 супени лъжици захар и разбъркайте много добре. Оставете вече готовата смес да престои един ден. След това прецедете в друг съд сместа през марлена тъкан. Изплакнете трилитровия буркан и прелейте прецедената настойка отново в същия буркан. Увийте гърлото му със сгъната на няколко слоя марля. Поставете на топло място. По-нататък процесът ще се развива по стандартната схема: след 2 седмици ще се появи силна миризма на оцет, която скоро ще изчезне. А самата гъба ще се образува след месец и половина - два.
Чаената гъба е готова, но това е все още половината от работата. Втората, не по-малко важна половина, е правилната грижа за нея. В противен случай няма да се получи вкусната лековита напитка, а нещо, наподобяващо оцет. И което е по-лошо – отгледаната вече чаена гъба просто ще загине.
Най-добрият индикатор за здрава чаена гъба е тя да стои на повърхността на течността в буркана. Ако е паднала на дъното и след доливане на гореща вода не изплува, значи е заболяла. За да не се случи това или да го оправите, ако вече е станало, моля изпълнявайте и спазвайте следните условия. Помните, че в началото в буркана има около половин литър течност. Но когато гъбата вече се е образувала и пораснала, е нужна доста повече – около 3 литра. Затова не забравяйте редовно да доливате течност. Може да използвате суровината от предишната чаена настойка, т.е останалите листа от черния чай. Този път залейте с 1 литър гореща вода и добавете не повече от 2 супени лъжици захар. Грижата продължава, като на всеки 2-3 седмици се прави следната процедура: Много внимателно извадете гъбата от буркана и я сложете в широка чиния, стараейки се да не я деформирате. Течността, в която се е намирала до този момент, се прецежда с марля и се излива в чист трилиров буркан. Поставете чинията с гъбата в мивката и много предпазливо я измийте с топла (не гореща) вода и я оставете „да подиша“ на въздух 2 минути. След това също толкова внимателно я положете в буркана и пак увийте с марля на няколко слоя. Така вече всичко е готово, имате си чаена гъба, благодарение на която ще бъдете здрави.
Важно е да я съхранявате правилно. Първо, температурата трябва да е висока само в процеса на отглеждане на гъбата. След това не бива да превишава 18 градуса. Второ – да е на светло не по-малко от 8 часа на ден, без да е изложена на преки слънчеви лъчи. Т.е. не я слагайте на перваза на прозореца, а на друго подходящо място.