Чушки с булгур, гъби и сирена

Рецептите на Руми Любомирова

Последна промяна на 08 April 2024 в 11:05 328 0

Хрупкавите зеленчуци осигуряват витамини С и Е: вит. С укрепва имунната ни система, Е има защитен ефект благодарение на антиоксидантната функция в организма.
В кухнята с чушки може да се приготви всичко! Освен това ограничената консумация на месо си заслужава. Световната здравна организация класифицира като „канцерогенно“ обработеното месо (колбаси), ако се консумира всекидневно, а червеното месо - говеждо, свинско, агнешко - като „вероятно канцерогенно“.

Ще напълним чушките с булгур, гъби и сирена. Булгурът доставя растителен протеин, осигуряващ витамини и много фибри. Гъбите са богати на калий, селен и магнезий, и са нискокалорични.
Готвим познатите пълнени зеленчуци по различен начин и получаваме балансирано супер вкусно ястие. Трудоемко е единствено рязането, но погледнем ли под друг ъгъл – досадното може да се превърне в удоволствие. Дали готвенето ще се превърне в релакс за тялото и ума? От нас зависи.

Продукти:
2 червени месести чушки (камби)
- 2 жълти или зелени месести чушки
- 1 малка глава лук - бял, червен или праз
- 2 скилидки чесън
- 2 с.л. зехтин или олио
- 400 г домати от консерва
- 600 мл зеленчуков бульон
- 200 г булгур (фин)
- 200 г печурки
- 1 ч.л. сушен риган
- сол и черен пипер
- сок от 1 лимон
- 1 ч.л. къри на прах
- 1 щ. чили
- 1 щ. кафява захар
- 2 с.л. пресен магданоз
- 80 г пармезан или друго настъргано сирене

Приготвяне стъпка по стъпка:

1. Нарязваме на ситно лука и чесъна (не е нужна преса). В тиган сгорещяваме 1 с.л. олио и ги запържваме. Когато лукът стане нежно полупрозрачен, изваждаме в отделен съд половината - ще ни трябва за пълнежа. А в тигана прибавяме нарязани домати от консерва и деглазираме с 1 ½ ч.ч. бульон. Подправяме доматения сос със сол, 2-3 щипки сух риган, черен пипер и щ. кафява захар (слагаме я винаги, когато има повече домати). Оставяме да къкри за 5 минути.

2. През това време загряваме останалия бульон - към 1 ½ чаша. Сега булгурът влиза в тенджерата с врящ бульон. Разбъркваме, оставяме да ври 5 минути - времетраенето зависи от вида булгур, спазва се указанието на опаковката.

3. Докато се варят доматената смес и булгурът към 4-5 минути, почистваме и много бързичко измиваме гъбите, така че да не попият излишна вода! Нарязани на филийки, ги задушаваме в отделен тиган. Уханните гъби са нещо като заместител на месо в постното ястие! Когато добият златистокафяв цвят, изсипваме при тях заделения задушен лук.

4. Проверяваме булгура - набъбнал е достатъчно. Прехвърляме тигана с гъби и лук в тенджерата с булгура. Овкусяваме с 2 щ. сол, 1 ч.л. къри, 1-2 щ. чили, сок от 1 лимон и прясно наситнен магданоз.

5. Настъргваме сирене пармезан (богат на протеин и калций) или чедър, гауда, ементал. Половината слагаме в булгурената смес, останалата част заделяме за поръска накрая.

6. Доматената смес: една малка част прибавяме към готовата плънка (от булгур, гъби и сирена). Останалия доматен сос ще използваме като канапе за чушките.

7. На всяка чушка отрязваме капачето и почистваме от семките. Пълним чушките с булгурената плънка. Подреждаме ги в тава върху слой доматен сос. Поръсваме щедро със заделената част настъргано сирене и печем в загрята фурна около 30 минути.
* Също става перфектно, ако вместо в тава чушките се наредят в тенджера с широко дъно. За основа се слага доматена смес. Отворите на чушките се покриват с капачетата. Налива се вода до средата и се захлупва с обърната чиния под капака. Къкри до готовност – ще се усети по аромата.

Булгур
Булгурът е зърнена храна, приготвена от различни сортове твърда пшеница чрез попарване, изсушаване и натрошаване. Използва се широко в средиземноморската, близкоизточната, и индийската кухня. Ястията с булгур са не само вкусни, но и засищащи, с много ползи за здравето. Булгурът е богат на важни минерали, като калций и магнезий.