Време за сладолед

Последна промяна на 13 November 2018 в 12:00 817 0

Първият сладолед се е появил по времето на Нерон и Сенека и напомнял повече на замразени плодове или просто на скреж от плодов нектар. Цели четири века сладоледът се произвеждал без мляко. Във вида, в който в наше време е най-широко разпространен, е известен от края на 19 век.

Защо ли толкова обичаме сладолед? Учени, изследвали нервната система на почитателите на сладоледа в момента на консумирането му, са констатирали, че при поглъщането на студено-сладкото изкушение организмът отделя огромно количество серотонин, наречен хормон на щастието.

Вреди и ползи
Според диетолозите сладоледът е не добре балансиран продукт – въглехидратите в него са страшно много, а мазнините – в прекалено количество. По тази причина специалистите съветват да ядем сладолед само от време на време, не като самостоятелна храна и след като сме се хранили с нещо друго преди него.
Невропатолозите обвиняват студеното изкушение за причинител на рядко срещан вид главоболие, вследствие от спазъм в кръвоносните съдове на главния мозък.
Според гастроентеролозите обаче сладоледът не бива да се отрича напълно, а напротив. При язва е добре да се консумират големи количества от неговата плодова разновидност.

Енергийна стойност
Калориите, съдържащи се в 100 грама сладолед, са от 100 при плодовия до 400 при сметановия. Те са още повече, когато в него има орехи, шоколад, карамел, сироп. По всяка вероятност, ако се храним само със сладолед, със сигурност ще напълнеем, но това едва ли може да се случи през лятото, след като се движим повече, а организмът ни по-бързо изгаря калориите и не мисли да трупа запаси. Изводът е ясен – да се лишаваме не си струва, а и нали по някакъв начин трябва да се преборим с горещото време.


Сладолед можете да си приготвите и в къщи и да смаете гостите с вашите хрумвания. Най-лесно е все пак да изберете няколко различни кутии от любимата ви марка сладолед и да ги смесите. С помощта на различни плодове, бисквити, ядки и шоколадови пръчици можете да развихрите фантазията си и да поднесете най-фантастичните мелби.

Сметанов сладолед с малини
Продукти: 750 г течна сметана, 80 г захар (ако сметаната не е подсладена), 2 ванилии, 150 г малини, 1 портокал (само месестата част, ситно нарязана), 100 г бадемови бисквити или “котешко езиче”, натрошени на дребни парченца.
За украса: 100 г сметана, малко пресни малини, 1 ч. лъж. какао или нес кафе.
Разбийте сметаната, добавете ванилията и бисквитите, малините и портокала, внимателно разбъркайте. Сместа изсипете в купа с вместимост 1,5 литра. Покрийте съда с капак или фолио и замразете във фризера за около 4 часа.
Преди сервиране купата се потапя за малко в гореща вода, сладоледът се обръща върху съда за сервиране. Украсете с разбита сметана, пресни малини и поръсете с какаото на прах.

От кисело мляко
Разбийте с миксер 500 мл течна сметана и бавно добавете към нея 200 г кисело мляко. Сложете захар на вкус, охладете в хладилника и после за 2 часа поставете в камерата, докато замръзне.

Ябълков сладолед
Обелете 10-15 средно големи ябълки и извадете сърцевината им. Нарежете ги на дребно, поставете ги на дъното на тенджера и залейте със захарен сироп (в пропорция 1 суп. лъжица захар в чаша вода). Варете на бавен огън, докато плодовете станат на хомогенна каша. Оставете я да изстине, налейте във форма и замразете във фризера.

Лимонова близалка

Изцедете сока на четири лимона и нарежете на дребно кората на единия от тях. Разтворете половин чаша захар в две чаши вода, после варете лимоновата кора в сиропа до кипване. Охладете, прецедете, добавете