Мазната кожа старее по-бавно, но е предразположена към акне

Последна промяна на 01 December 2017 в 07:31 1068 0

Мазната кожа обикновено засяга по-тъмните кожи. При нея има повишена секреция ма мастните жлези, на което се дължи и лъщящият външен вид. Има нежелан блясък и често е предразположена към поява на черни точки, пъпки и петна.
Поради засиленото отделяне на мазнина при този тип кожа се получава благоприятна среда за развитието на микроорганизми и бактерии. Ако почистването на този вид кожа не е редовно и с подходящи средства, цялата нечистотия от околната среда се полепва о нея, прониква с помощта на отделения серум в порите, окислява се и се получава черна точка, която обикновено прераства в пъпка. Ето защо при нея се появяват най-често проблемът акне и редица други възпалителни процеси.
Плюсовете на този тип кожа са, че тя остава по-дълго време млада поради забавените процеси на стареене, които са облагодетелствани от добрата естествена защита от страна на водномазнинния повърхностен слой.
Друга положителна черта при тази кожа поради факта, че е по-дебела, е възможността ексфолирането да се извърши на много по-чести периоди. Това от своя страна води да почистване на мъртвите клетки (роговия слой), избистряне на тена и произхождащото от това засилване на регенерационните процеси или добро бързо обновяване на кожата. Освен това този тип кожа има и още една екстра – тя придобива лесно тен.

● Трябва да се подчертае, че почистването с тоник е задължителен момент от поддържането на добра хигиена на мазната кожа.

При пореста кожа и акне си пригответе спиртен извлек от жълт кантарион. Залейте една суп. лъж. изсушена билка със 100 мл 70% спирт. Оставете така една седмица и прецедете. Обтривайте 2 пъти дневно лицето си с течността.

При силно разширени пори наложете лицето си с кръгчета домати или салфетка, напоена с прясно отцеден доматен сок.

Маска от ябълки: една ситно настъргана ябълка се разбърква с разбит яйчен белтък. Сместа се поставя върху лицето и врата и след 20 минути се измива с хладка вода.

● Настърганият на ситно картоф, наложен на лицето, също стяга кожата. Правете тази маска през ден и я дръжте на лицето си 30 минути.

● Към един разбит яйчен белтък добавете 1 ч. лъж. прясно изцеден лимонов сок. Нанесете маската върху лицето и я оставете за 20 минути. Измийте маската с хладка вода и оцет.

● Можете да приготвите и лосион от 2 суп. лъж. свежа наситнена мащерка и 200 мл вода. Залейте билката с врялата вода и запарете за час. С охладената и прецедена течност се натрива кожата на лицето един път дневно. Не плакнете с вода след това.

● Една ч. чаша пресни горски ягоди се накисват в 300 мл силна ракия за 30 дни. Течността се прецежда и се разрежда преди употреба наполовина с вода. Лицето се измива с течността.

Лосион за обтриване се приготвя от следната запарка: 6 ч. лъж. счукани цветове горска теменужка с дръжките се заливат с 2 ч. чаши вряла вода и киснат 30 минути.

● Изцежда се сокът от един портокал в купичка, след това се добавят 2 суп. лъж. кисело мляко, накрая се натрошава ориз на прах (оризово брашно) и се добавя към сместа. Маската престоява на лицето 30 минути и се измива с хладка вода.
● Краставичният лосион също е много подходящ за почистване на мазна кожа. Изберете презрели краставици, обелете ги, нарежете ги на ситно и ги сложете в бурканче или чаша, така че да изпълват половината. Допълнете с вода и оставете на слънце. След 12 дни прецедете течността. Веднъж дневно изтривайте лицето с лосиона.