
Рядка и мазна коса с косопад
Фрикции с тинктура от жълт кантарион
2 суп. лъж. наситнени цветове жълт кантарион се слагат в буркан или шише с широко гърло и се заливат с 500 мл водка. Затваря се с капачка и се държи на тъмно и хладно място 7 дни, като всеки ден се разклаща. С памучен тампон, напоен в тинктурата, се правят фрикции на корените на косата 2 пъти седмично.
Чемширът спира оредяването на косата
• 50 г листа от чемшир се накисват в 500 мл ром за 15 дни, като разклащате всеки ден. Прецежда се и с напоен тампон в този лосион се втрива в корените на косата всеки ден в продължение на 1 минута.
• Листа чемшир, листа от латинка с цветовете и коприва (по 100 г) се накисват в 500 мл 90-градусов спирт. След 15 дни се прецежда. С тази тинктура се правят фрикции на кожата на главата сутрин и вечер. Тази тинктура лекува оредяването на косата.
Винаги трябва да имате коприва в къщи
• Около 10 г прясно набрани връхчета от коприва и 10 г изсушени корени от коприва се варят 15 минути в 500 мл вода. Прецедена, отварата се втрива бавно в основата на косъма, след което се облива цялата коса.
• Ситно нарязани корени коприва (200 г) се варят в 1 литър вода, смесена с 250 мл оцет, докато течността остане наполовина. Отварата се прибира в стъклено шише и всяка вечер се масажират корените на косата .
Репей срещу оплешивяването
Втриването в кожата на главата на разтворени в зехтин етерични масла от репей, бял бор, розмарин (по няколко капки) лекува косопад.
• Корени от репей се сваряват във вода, изваждат се и се мачкат, като им се прибавя по малко зехтин, докато се получи рядка каша и с нея се налагат оголените места на главата.
• 1 суп. лъж. наситнен корен от репей се вари в 500 мл вода 30 минути. Прецедената отвара се използва за измиване на главата.
•По 10 г корени от репей и листа бръшлян се наситняват и се варят в 500 мл вода 15 минути. Киснат 30 минути. Течността се прецежда и с тампон се разтриват корените на косата, която след това се измива с топла вода. Процедурата се повтаря 2-3 пъти седмично.
• Корени от репей (10 г) се варят 5 минути в 500 мл вода. Кисне 30 минути, втрива се бавно и после се облива цялата коса.
Лукът тонизира скалпа
• Ситно настърган кромид лук се изстисква с двойна марля и към получения сок при непрекъснато бъркане с дървена лопатка се прибавят 80 г мед. С тази смес се намазва косата и се правят фрикции на корените.След 30 минути главата се измива с топла вода. Прави се 2 пъти седмично в продължение на 1 месец.
• 25 г люспи от стар кромид лук се поставят в 100 мл 60-градусов алкохол. Прибавя се 1 ч. лъж. счукан карамфил. Престоява на тъмно 15 дни. Употребява се за масаж на косата. Пърхотът изчезва, косата се заздравява.
Розмарин не е само подправка
• Листа от розмарин (20 г) се варят 5 минути в 1 литър вода. След като изстине отварата се втрива бавно в корените на косата. След това цялата коса се измива с отварата.
• 2 стръка розмарин се заливат с 300 мл вода и се вари 10 минути. Кисне 15 минути, прецежда се и с напоен памучен тампон се втрива в корените на косата, след което се измива.
• По 50 г листа от орех, от праскова и тютюн се надробяват, смесват се и се заливат с 1 литър ябълков оцет в стъклен буркан, който се затваря с капачка. Държи с на тъмно 15 дни, след което извлекът се прецежда. Съхранява се на тъмно и хладно в затворена стъклена бутилка. Всяка вечер в продължение на 15-20 дни с напоен в извлека тампон масажирайте корените на косата.
• Смесват се зехтин, няколко капки витамин А и Е ампули от аптеката и малко лимонов сок. Навлажняват се корените на косата с вода и емулсията се втрива в корените на главата. Слага се найлонов плик върху косата, хартия и вълнена шапка. Така се държи 2-3 часа, след което се измива с ½ жълтък, разбит в ½ кофичка кисело мляко и се изплаква с топла вода.
• Смесват се 1 суп. лъж. рициново масло и 1 ампула витамин Д и се втрива до зачервяване в кожата на главата. Прави се 3 дни и след всяка процедура главата се измива с 2 жълтъка. След тридневния курс се прави почивка от 1 ден, след което се повтаря.
• Корени от кукуряк (10 г) се варят 10 минути в 1 литър вода. Кисне 30 минути. Втрива се в корените и се облива цялата коса. Да се внимава, че кукурякът е отровен!
• Счукват се листа от бяла бреза (1 суп. лъж.) и се заливат с 300 мл вряща вода. Киснат 2 часа. Отварата се прецежда и се правят фрикции на кожата на главата след всяко измиване на косата.
• Счукани цветове от невен (2 суп. лъж.) се накисват за 2 часа в 2 ч. чаши вода. Прецежда се и предварително измитата коса се намазва с течността. Прави се 2 пъти седмично в продължение на 1 месец.
• Дъбови кори (3 суп. лъж.) се варят 15 минути в 1 литър вода. Кисне 30 минути. Косата се плакне след миене в продължение на 2 месеца.
• Свежи листа от магданоз (20 г) се заливат с 250 мл 50-градусов алкохол. Прибавя се по 1 суп. лъж. лайка, счукан чесън, розмарин и лавандула. С прецедената течност се маже кожата на главата 2-3 пъти седмично. Косата става мека и лъскава.
Рядка коса
При рядка коса може да се използва билкова смес от по 2 части липов цвят, листа от бял пелин, арника, 1 чаша кори от липа, 3 части листа от градинска ягода, 4 части градински чай, 3 части семена от анасон и босилек. В 250 мл студена вода се накисва 1 ч. лъж. смес за 20 минути, след това се кипва за 10 минути. Оставя се да кисне и се прецежда. Пийте всяка сутрин преди закуска по 75 мл, а също и вечер преди лягане. За да има ефект от лечението трябва да пиете този чай 20 дни. Най-голям е ефектът, ако лечението с тази рецепта се проведе в ранна пролет.
Едновременно с вътрешното приемане на чая може да го прилагате и външно, като използвате билките, които остават след прецеждането на чая. Залейте ги с 1 литър вряща вода, изчакайте 10-15 минути и прецедете. Получената течност втрийте в корените на косата.
Мазна коса
• 20 г брезови листа се варят в 250 мл вода 15 минути, кисне 20 минути. С отварата се трият корените на косата. Като поизсъхне, косата се изплаква с отвара от суха лайка, ако косата е руса, а при черна коса - с отвара от черен чай или от зелени обелки от орехи. Процедурата се прави 3 пъти седмично.
Подхранващ балсам за всякакъв вид коса
Към ½ чаша заквасена сметана се добавя 1 ч. чаша разтопено кокосово масло. Разбърква се добре. Малко количество се нанася върху косата за няколко минути и се измива добре с вода, смесена с 2 суп. лъж. оцет.
Домашен шампоан
В домашни условия може да се приготви и шампоан. 180 мл натурален гел алое вера, 2 суп. лъж. зехтин, 10 равни суп. лъж. сода бикарбонат, 20 капки масло от розмарин, 10 капки масло от мента. Всичко се разбърква и се прибира в стъклена бутилка. Ако косата е мазна не се слага зехтин. Ползва се 10-15 пъти. Изчиства пърхота.