
Вече в почти всички магазини – от големи търговски вериги до кварталната бакалия, предлагат авокадо. Цената му е от 1.69 лв. до 3 лв. за бройка. Това е плод, който на вкус наподобява зеленчук, а по хранителни качества прилича на ядка.
История
Авокадото е наричано „алигаторова круша” заради крушоподобната форма и зелената обвивка като крокодилска кожа. Произхожда от Централна Америка и е познато още преди 8000 г. на ацтеките и маите. Култивирано е преди около 7000 г. През ХVІІ век е пренесено в Европа от испанските флотилии, а през ХІХ век е разпространено в Азия, Африка и Австралия. Днес най-големите производители на авокадо в света са САЩ, Мексико, Бразилия, Колумбия, Доминиканската република, а в Европа – Испания, Италия, Португалия, Гърция и Турция. Познати са над 500 вида авокадо, като основните 3 са мексиканско, гватемалско и западноиндийско.
С какво е полезно
Богато е на витамините А, В1, В2, В3, В5, В6, С, Е, желязо, магнезий, манган, мед, цинк и фосфор. Съдържа много повече протеини, отколкото другите плодове. Има антиоксидантно действие - спомага за изхвърлянето на токсините от организма.
1. Богато е на мононенаситени мастни киселини - 77% от калориите на плода са от мазнините, които се съдържат в него. Основната част от тях е олеиновата киселина, която намалява възпалителните процеси. Мазнините в плода са много устойчиви на окисление, което прави маслото от авокадо една от най-подходящите мазнини за готвене.
2. Съдържа фибри - в едно авокадо има около 13 г фибри, т. е. над 50% от препоръчителния минимален дневен прием. В комбинация с други ценни хранителни вещества подпомагат отслабването чрез засищане и регулиране на апетита; регулират кръвната захар; редуцират риска от множество заболявания.
3. Високо съдържание на калий. Макар бананите да се смятат за най-добрият източник, авокадото определено ги бие по точки - в 100 г се съдържат 14% от препоръчителния дневен прием, а в бананите - 10%. Според изследванията приемът на достатъчно калий понижава нивата на кръвното налягане.
4. Намалява риска от сърдечно-съдови заболявания. Изследвания върху влиянието на авокадото сочат, че: понижава нивата на „лошия“ холестерол с до 22%; намалява нивото на триглицеридите с до 20%; увеличава т. нар. добър холестерол с до 11%;
5. Екстракт от авокадо подпомага за облекчаване на симптомите на артрит.
6. Мазнините в авокадото помагат да се абсорбират хранителните вещества от растителните храни. Когато става въпрос за хранителни вещества, важно е да се знае, че не количеството им е съществено, а начинът, по който те се абсорбират от организма. Научно доказано е, че ако добавите авокадо или масло от авокадо към вашето меню, то може да повиши стойността на хранителните вещества на другите растителни храни, които консумирате.
7. Помага в борбата с килограмите. Въпреки че плодът е сравнително калоричен, той способства отслабването чрез редица механизми. Богатото съдържание на ненаситени мазнини, на фибри и количеството сложни въглехидрати, които се съдържат в плода, са причина консумацията му да ни държи сити за продължително време.
8. Предпазва от рак - като предоставя на организма ни многобройни фитохимикали, включително ксантофили и феноли, които помагат в предпазването и предотвратяването на развитие на ракови клетки.
9. Въздейства благотворно върху кожата и очите – заради наличието на каротеноидите лутеин и зеаксантин, които помагат за предпазване от дегенерация на макулата и катаракта, и поддържат яснотата във фокуса на зрението.
10. Авокадото е вкусно и лесно се включва в разнообразни рецепти. Притежава богата, кремообразна и мазна текстура и се съчетава с различни съставки. Може да се консумира и самостоятелно, но най-често се включва в рецепти за салата, смути и пастет.
Костилката
Cпopи ce дaли кocтилкaтa, която е от най-хранителните части на авокадото, мoжe дa ce ядe. И нe бeз ocнoвaниe. B кocтилкитe имa тoкcини, кoитo e възмoжнo дa пpeдизвиквaт aлepгични peaкции и xpaнитeлни oтpaвяния. Ho в paзyмни дoзи и пpи пpaвилнa yпoтpeбa нe ca oпacни.
В козметиката
Маслото от авокадо предотвратява появата на нежелани възрастови промени във външния вид, намалява пигментацията, бори се със стареенето. Използва се за хидратиране на лицето, насищане с хранителни вещества, повишаване на кръвообращението. Чудесно е за ежедневна употреба за всеки тип кожа. Полезно е и в борбата срещу различни възпаления и с акнето. Предпазва кожата от вредното въздействие на студа и вятъра през зимата, а през лятото минимизира вредното въздействие на ултравиолетовите лъчи.
Как се яде
Авокадото се яде леко меко. Твърдият плод е негоден за консумация. Ако купите твърдо авокадо, то узрява при стайна температура за 2-3 дни. Срежете плода на две, отстранете костилката и изгребете с лъжичка меката част. Щом веднъж е срязано, авокадото почернява бързо. Ако искате да запазите неизползваната половинка, напръскайте повърхността й с лимонов сок, опаковайте я в прозрачно фолио и я поставете в хладилник, където може да се съхранява до седмица.
Отглеждане у дома
Костилката на авокадото всъщност е ceмĸa, oт ĸoятo мoжe дa пoниĸнe ĸpacивo дpъвчe, което се развива cpaвнитeлнo бъpзo. В момента се радвам на пет големи авокадо на балкона. Има един недостатък – иска много вода! Поливам го през ден, и то обилно. Aвoĸaдoтo e тoплoлюбивo pacтeниe, ĸoeтo би зaгинaлo пpи тeмпepaтypи пoд 10 °С. Зaтoвa наесен го прибepeтe на тoплo място с пpяĸa cлънчeвa cвeтлинa пpeз цeлия дeн. Зa жaлocт от дoмaшнo oтглeдaнo aвoĸaдo в caĸcия нe мoжe дa ce oчaĸвa тo дa paждa плoдoвe, освен ако не му се направи присадка от възрастно плододаващо растение. Дopи и дa зaпoчнe дa плoдoдaвa, шaнcът тoвa дa cтaнe пpeди 7-8 г. e минимaлeн.
Оля АЛ-АХМЕД
Домашно гуакамоле
Продукти: 2 броя добре узряло авокадо, домат, ½ глава лук, скилидка чесън, лимон, 2 с. л. зехтин, магданоз, сол
Обелете авокадото, отстранете костилката и го смачкайте с вилица в купичка. Накълцайте на много ситно лука и чесъна, и нарежете на дребни парченца домата. Добавете ги към намачканото авокадо. Изстискайте сока от лимона, подправете с магданоз, зехтин и сол на вкус и разбъркайте добре. Сервирайте с препечени тънки филийки пълнозърнест хляб.