Заслужено наричат броколите култов зеленчук. Те са начело в списъка с най-здравословни зеленчуци поради високото съдържание на магнезий, който има положителен ефект върху метаболизма, сърцето и изграждането на мускулите. Нещо повече, короновани са като един от супергероите сред зеленчуците – богати на диетични фибри, източник на манган, желязо, калий, селен, витамини Е, А, B9 (известната фолиева киселина – важен фактор за нормалния растеж на клетките). И това не е всичко.
Присъствието на витамин С, серни съединения и някои аминокиселини превръщат броколите в естествен детоксикатор. От организма се отсраняват токсини, каквато е пикочната киселина, и де факто се елиминират евентуални последствия: сърбеж, обриви, подагра, проблеми с бъбреците. Зеленчукът помага за почистване на остатъците от храна, натрупани в червата, балансира чернодробните ензими, с една дума -детоксикира черния дроб.
Името му идва от италиански (broccolo), и означава цъфтящи върхове на зеле. Според други тълкувания произлиза от латинската дума bracchium – в превод ръка, по аналогия с отворена длан.
Произхождат от култивирани зелеви култури по северното Средиземноморие още от времето на Римската империя, където зеленчукът имал славата на ценна храна. Към средата на XVIII век броколите са пренесени в Англия, доста по-късно италиански емигранти ги внасят в САЩ, но там зеленчукът става популярен едва след 1920 г.
В края на 70-те, когато се разпространява в европейските страни, хората били скептични към „онова зелено нещо“. Отнело почти 20 години, докато броколите се превърнат от екзотичен във всекидневен зеленчук.
Броколите са от ceмейство Кpъcтoцвeтни (включва карфиол, бяло, китайско, брюкселско зеле, аспержи, ряпа, репички, алабаш). Засищат бързо благодарение на многото фибри и протеини.
Защо се препоръчват за деца и възрастни
Наричат ги суперхрана, която съдържа по много калий, магнезий, калций, желязо.
Калият е жизнено важен за сърдечносъдовата и нервната система. Отговорен е за контрола на кръвното налягане, участва в транспорта на импулси от нервната система към мускулите и сърцето.
Витамин С е безценен за имунната ни система. Невероятно, но със сензационните 95 мг витамин С на 100 грама броколите изпреварват цитрусите, дори когато са сготвени, например една мини порция от 150 г броколи осигурява препоръчителната дневна доза витамин С.
Изобилие от фибри – ускоряват метаболизма, като възбуждат движението в червата и подхранват полезните бактерии, създават усещане за ситост дълго време.
Фибрите имат удивителната способност да забавят усвояването на въглехидрати, което от своя страна поддържа стабилни нивата на кръвната захар.
Тук фибрите са от вида водонеразтворими, което означава: тези фибри преминават през храносмилателния тракт относително незасегнати от стомашни киселини и вода; подобно на „форлойфери“ първопроходници, проправят път за поетата храна, която се придвижва по-бързо след тях. Действат като лаксатив, ускорявайки процеса на храносмилане и предпазвайки от запек.
Противораково действие: Според проучвания съдържащото се вещество сулфорафан атакува агресивните туморни стволови клетки, а при съществуващо вече заболяване може да увеличи ефекта от химиотерапията.
Укрепват зрението и кожата: С 850 мг на 100 г броколите са един от най-щедрите доставчици на бета-каротин – т.нар. провитамин А, който се превръща във вит. А (ретинол), незаменим за здравето на очите и кожата.
Помагат за отслабване: Зеленчукът съдържа няколко калории, почти никакви въглехидрати и никакви мазнини. Насърчава бързия метаболизъм, без който планът за отслабване няма как да задейства.
Метаболитните процеси превръщат храната в енергия. Когато приетите калории са повече от необходимото за оптимално функциониране на организма, без се изразходват с физическо натоварване – тогава започва процес на складиране в тялото. В резултат трупаме килограми.
Внимание: При прекомерна консумация на броколи може да възникнат храносмилателни проблеми от рода на газове и подуване. Дължи се на голямото количество фибри и серни съединения.
Когато пазарувате:
Избирайте букети със затворени цветни пъпки, по-плътна глава, а не прекалено рехава.
Съхранявайте броколите съвсем сухи в хладилник.
От съществено значение е броколите да се приготвят по правилния начин, за да разгърнат потенциала си без загуба на полезни вещества! Нарязан на съцветия, зеленчукът се вари, запържва или задушава кратко, буквално за 1 до 3 минути.
Сложете около 2 см подсолена вода да заври. Нарежете броколите на розички, пуснете ги във врящата вода, покрийте с капак. Задушавайте 1-2 минути, докато всяко парче стане крехко, но е все още сочно зелено.