
Лападът е една от ценните храни през пролетния сезон. В някои краища на България го наричат щавляк или щафел.
Използван е за храна още от египтяните. Древноримският поет Вергилий пише за полезните му свойства.
Отличен е за диетично хранене. В порция от 133 грама се съдържат едва 29 калории. Той съдържа 2,66 грама протеин, 0,93 грама мазнини и 3,9 грама диетични фибри. Това количество осигурява 71% от препоръчителния дневен прием на витамин С, 30% желязо, 28% витамин А, 33% магнезий, 20% манган, 19% мед и др.
Притежава жлъчегонни, пречистващи и слабителни свойства.
Подобрява здравето на кожата
Високият прием на витамин С спомага за забавяне на появата на бръчки, облекчава сухотата на кожата и така забавя процеса на стареене.
Витамин С е важен и за сухожилията и кръвоносните съдове, а също така ускорява оздравителния процес. Доказателствата показват, че аскорбиновата киселина, както още е известен той, намалява кожните зачервявания. В лапада се съдържат големи количества от този витамин, което го прави чудесна храна за здрава кожа.
Подобрява настроението
Невротрансмитерите зависят от адекватното количество желязо в кръвта, за да поддържат позитивното настроение. Настроението зависи от баланса на хормоните като серотонин, допамин и др. Когато в тялото има ниски нива на кислород, те не могат да бъдат синтезирани правилно.
Недостигът на желязо води до проблеми със съня, лошо настроение, липса на мотивация и ниско ниво на енергия. Чувството на безпокойство или лека депресия също са свързани с железен дефицит. Ако консумирате често лапад, може да сте спокойни, че сте си набавили добри количества от този ценен минерал.
Пази очите
Бета каротинът под формата на витамин А помага за предотвратяване на макулна дегенерация, която е една от причините за свързаната с възрастта слепота. Изследвания показват, че приемът на витамини Е, С, мед и цинк намалява опасността от тази болест. В скромния, но богат на полезни съединения лапад се съдържат редица вещества, подобряващи зрението.
Действа срещу остеопороза
Лападът осигурява на организма добри количества магнезий. Той помага за поддържане на баланса на витамин D в кръвта, който управлява хомеостазата на костите. Високият прием на това вещество спомага за увеличаване на минералната плътност, предотвратява остеопорозата и магнезиевия дефицит.
Антиоксидант
Зеленолистното растение е богато и на манган, жизненоважен за ензими като глутамин синтетаза и аргиназа, действащи като антиоксиданти. Те действат срещу възпалението и стреса, причинени от различни хронични заболявания.
Манганът също така подпомага благосъстоянието на костите и има основна роля в превръщането на съединенията в използваема енергия и хранителни вещества в тялото, включително аминокиселини и глюкоза.
Полезен при анемия
Желязото и медта се комбинират в синтезирането на червени кръвни клетки и хемоглобин. В лапада има прилични количества и от двете.
Намалява опасността от сърдечни заболявания
Едно от многото полезни вещества, съдържащи се в лапада, е витамин B6. Той помага за регулиране на нивата на хомоцистеин в кръвта. Наличието на високи нива на тази аминокиселина може да доведе до развитието на сърдечно заболяване, възпаление и проблеми с кръвоносната система. Приемът на витамин B6 редуцира нивата на холестерола и кръвното налягане, които са двете основни причини за сърдечно-съдови болести.
Детокс
Ако лападът редовно присъства в менюто ви, той успешно насърчава детоксикацията на тялото. Фосфорът в неговия състав е от съществено значение за пречистването на тялото, като премахва отпадъците и токсините чрез урината.
Подпомага храносмилането
Фибрите имат важна храносмилателна роля, а те присъстват в немалки количества в лапада. Улесняват преминаването на отпадъците през червата, което помага за предотвратяване на запек, лошо храносмилане и подуване на корема.
Внимание!
Лападът съдържа оксалова киселина, която се среща също в спанака и цвеклото. Заради нея хората с ревматизъм, подагра, артрит, повишена киселинност или камъни в бъбреците трябва да консумират ограничено лапад.