
Босилек - В корена му се крие силата му. Босилекът успокоява нервите, подпомага концентрацията. Най-добрата комбинация за чай за заспиване е босилек и хмел.
Салвия – Намиращото се в градинския чай (салвия) вещество салвин действа антибактериално и подпомага кръвоснабдяването. Градинският чай помага при дращене в гърлото и прекомерно изпотяване. Билката не се препоръчва на бременни.
Магданоз – корените помагат при гърч и отпускане, листата и стъблата съдържат витамин С. Внимание! При варене магданозът губи от витамините си. Затова го прибавяйте, след като отстраните съда от огъня.
Мента – етеричните масла в ментата освобождават дихателните пътища, премахват напрежението в главата, добри са за стомаха и имат слабо успокоително действие.
Розмарин – той помага на кръвоснабдяването и освобождава мускулите от напрежение. Пригоден е за чайове и за бани.
Карамфил – миризмата отпуска и успокоява. Изсушените пъпки действат слабо упоително и успокоително.
Семената на анасона помагат при болки в стомаха и газове. Чаят от анасон успокоява също и кашлицата. Преди да се сварят, семената се счукват.
Чили – загрява не само тялото, но успокоява и болки. Внимание – продължителната употреба на чили унищожава вкусовите пъпчици по езика.
Канела – канелените масла раздвижват кръвообращението и повдигат настроението. Канелата успокоява стомаха и червата. При болки в стомаха на всеки три часа да се дъвче бавно една щипка на върха на езика.
Кардамон – няколко счукани семена, поставени в чая, помагат за обмяната на веществата. Прогонват и махмурлука след дълги нощи.