Хипократ използвал плодовете за лекуване на гноящи рани. Плиний, Гален и Диоскорид ползвали лечебните свойства на растението при диария, възпаление на венците и камъни в бъбреците. За арабите листата на къпината били средство за полово възбуждане. В английската митология се говори, че ако болен пропълзи под къпинов храст, шипчетата на растението ще задържат болестите му. Такава магическа препратка се наблюдава и у нас – през трънен венец от къпина се провират болни от епилепсия (по-народно му вънкашна болест). Понякога къпина се поставя и в гергьовския венец, през който овчарите прекарват стадата си и благославят: „Както не ви закача къпина, тъй да не ви лови и магия!“ Жените слагат къпинови клонки върху гробовете на своите близки, за да не се превърнат във вампири.
У нас са разпространени около 44 вида, между които са: сива къпина - R. canescens DC, полска къпина - R. caesius L. влакнеста къпина - R. hirtus W. К. и др.
За лечебни цели се използват плодовете, листата и корените.
Активните съставки на плодовете включват плодови киселини, дъбилни, ароматни, минерални вещества и витамини.
При висока температура плодовете утоляват жаждата, а презрели те помагат против запек (недозрели пък се препоръчват против диария).
Прясно изцеденият сок на къпината притежава свойствата да тонизира и укрепва тялото.
Листата (съдържат дъбилни вещества, флавоноиди, органични киселини, витамин С, етерично масло) се събират през лятото.
Благодарение на особената си биохимична структура плодът повишава съпротивителните сили на организма при простудни заболявания, действа успокояващо върху сърдечната дейност.
Плодовете и чаят имат чудотворно въздействие върху малките деца - развиват и заздравяват костите, оказват лечебно действие върху детските зъбки и предпазват от анемия и други заболявания, свързани с кръвообращението.
Прясно изцедения сок от къпина утолява жаждата и укрепва тялото. В малките черни плодчета има наличие на калиеви, калциеви, магнезиеви, фосфорни, железни, медни и натриеви соли; витамин С и минимални количества В1, В2, както и каротин.
От корените, които се събират се през октомври - ноември и съдържат скорбяла, дъбилни и други ценни за организма вещества, както и от листата на растението се приготвят чайове, отвари и запарки.
Те оказват благоприятен лечебен ефект при сърдечно-съдови и бъбречни заболявания, както и при нарушена обмяна на веществата.
Ако къпините са любимият ви плод, ще се радвате дълго на красива, еластична и сияеща кожа, а също така и на здрави кости.
Тъмнолилавите плодове подпомагат доброто храносмилане и очистването на организма от непотребни вещества. Заради това свойство, както и заради малкото калории, те са верен съюзник на хората, които искат да поддържат оптимално тегло. Имате ли в двора си къпина, вие сте късметлии, можете да си откъснете да разквасите устата заради сладко-киселия вкус, както и заради множеството ползи от похапването на шепа черни плодчета. Те притежават голямо количество от важния за имунната система витамин С, витамин E - полезен за репродуктивната система, витамин А - за зрението, и различни витамини от групата В, които подпомагат правилното функциониране на нервната система.
Заради многото антиоксиданти къпините предпазват от преждевременно стареене, както и от вредното въздействие на свободните радикали, а също и от развитие на рак на белите дробове и на дебелото черво. Плодчетата пазят здравето на кръвоносните съдове и подпомагат поддържането на нормално кръвно налягане. В допълнение те могат да се приемат като превенция на атеросклероза и от мозъчен или сърдечен удар.