Тиквата е изключително подходяща за диети

Последна промяна на 21 December 2022 в 09:17 307 0

Диетичните свойства на тиквата са полезни за всички възрастови групи. Съдържа витамините С, В1, В2, В6, РР, К, провитамин А и други. В месестата й част се съдържа средно около 85% вода, което я прави почти толкова диетична храна, колкото е краставицата. Впечатляваща е нейната ниска калоричност за огромно количество от продукта. Тя е предпочитана от много диетолози при отслабващ хранителен режим, тъй като в зависимост от сухотата й има около 25-300 калории на цял килограм. Като добавка може да се изтъкне още едно нейно качество в полза на борбата с наднорменото тегло – тя е изключително бедна на целулоза.

Препоръчителна е и с гарантиран успех за нормализиране на теглото и сваляне на 2-3 кг при консумация в натурален вид, без подслаждане и ограничаване на богатите на въглехидрати храни като хляб, тестени изделия, шоколадови и сладкарски продукти. По-строгата тиквена диета може да се провежда няколко дни и с малко почивка да се продължи отново. Ако решите да останете цял ден на неограничено количество тиква, можете да я съчетаете с млечен продукт по избор – максимум 100 грама сирене или кашкавал, до 300 грама извара, 2 яйца, чаша кисело или прясно мляко, и препечена филийка от пълнозърнест хляб. Препоръчително е да пиете кафето и чая с мед. През целия ден приемайте много течности, но най-добре минерална вода.

Тиквата е едно от най-добрите средства за лечение на бъбреците. При пясък или камъни в бъбреците природната медицина препоръчва да се пие веднъж дневно една винена часа прясно изцеден сок от тиква.
Богатото съдържание на калиеви соли в бялата кестенка стимулира кръвообращението и сърдечната мускулатура.

Тиквата е неоспорим враг на глистите при децата. В такива случаи мед се смесва с тиквени семки едно към три и се консумира на гладно на малки порции.
Тиквата разкрасява. При по-честа консумация на тиква кожата на лицето и шията става свежа и еластична. Много скоро може да се окаже, че глуповатото име на този плод няма да отблъсква до такава степен фините дами, които отбягват тиквата от мними съображения.

На различни места тиквата се е използвала в алтернативната медицина за лечение на висока температура, нервни разстройства, запек, болки в сърдечната област.

Като ценна растителна храна, тиквата съдържа всички витамини от групите В, С, Е, РР и Т, които се срещат рядко и ускоряват метаболизма. В тиквата има витамин К, отговорен за съсирването на кръвта. Богат източник е на витамин А, действащ като антиоксидант, предпазва организма от вредното влияние на свободните радикали. В тиквата преобладават микроелементи като калий, калций, манган, кобалт, натрий и желязо. Съдържа много пектин, който прочиства червата и помага на тялото да се освободи от натрупани радионуклеиди.
Тиквата е нискокалорична и затова горещо се препоръчва при всякакви диети. Усвоява се лесно, което я прави подходяща за консумация и от възрастни хора с проблеми в стомашно-чревния тракт.
Тиквата се препоръчва при проблеми в стомаха и дванадесетопръстника, при колит и гастрит. Помага при усвояването на тежката храна, пречи на затлъстяването.

Тиквата има леко слабително действие и е особено благоприятна при запек и задържането на вода в организма. Изключително полезна за болни от хепатит и при болни бъбреци, защото извежда солта и водата от тях. Подходяща е при пиелонефрит и за профилактика. Облекчава бъбречни неразположения, ако се приема вечер преди лягане чаша прясно изцеден сок от тиква.
За предразположени към образуване на камъни в бъбреците се препоръчва четири пъти годишно да се провежда по един триседмичен лечебен курс със сок от тиква. Тогава да се приема сутрин по една чаша.

Тиквата се препоръчва за консумация от диабетици, тъй като снабдява организма с ценни фибри, минерали, витамини и въглехидрати. Тя поддържа стабилни нива на кръвната захар. Съдържа още микроелементи, които повишават нивата на бета-клетките в кръвта, отговорни за производството на инсулин. Редовната консумация на тиква намалява количеството на инсулина в кръвта. На диабетици се препоръчва варена, печена или на пюре.

Дива тиква
Има още един вид тиква, който расте из храсталаците край реките по оградите в селата из цялата страна. Тя е многогодишно увивно растение, плодовете й са сочни и кълбести, отначало зелени, после стават черни. От там идва и името дива тиква или черен скребър. Българската народна медицина препоръчва корените на дивата тиква за повишаване на кръвното налягане, против повръщане, кашлица, ревматизъм, главоболие и други. Освен това пресни корени, счукани на каша и разбъркани с малко зехтин, могат да се използват за външно налагане при подути жлези. Основният проблем обаче е, че черният скребър е отровно растение и трябва да се взима само под лекарски контрол!

Виж още за: