Защо калият е толкова важен за организма

Последна промяна на 31 July 2024 в 15:21 99 0

Именно чрез него нашите нерви и мускули транспортират хранителни вещества до клетките.
Калият е отговорен за баланса на течности в тялото - при влизане в клетката внася хранителни вещества, а при излизане отвежда отпадъчните и излишъка от вода. Ако има нарушена функция на калиевите канали, това резонира негативно върху нервната активност, паметта и концентрацията.
Намаленото му съдържание обикновено води до физическо и психическо изтощение, провокира проблеми с бъбреците и надбъбречните жлези, с артериалното налягане и сърцето.
Образно казано, калият играе ролята на „ръководител полети“, който управлява нормалната функция на сърдечния мускул, за да се осигури движение на кръвта до всяка клетка.
Слабост и постоянна умората са първите признаци на калиев дефицит. Този минерал помага за контролиране на внезапните мускулни контракции - това са онези мъчителни крампи, които могат да възникнат при ниски нива на калий.
Недостигът на калий може да бъде причина за учестен пулс, аритмия или неравномерен сърдечен ритъм. Когато нивата на калий са много ниски, кръвоносните съдове се свиват, което ограничава притока на кръв (следователно и на кислород) към мускулите, причинявайки клетъчен глад. Негативният ефект от недостатъчно калий се изразява в скованост, често и болка в мускулите.
Калият помага на бъбреците да регулират нивата на натрий. Като важен електролит, калият е способен да балансира негативните ефекти от натрий (при увеличен прием на сол) и да отпуска кръвоносните съдове. Когато запасите от калий в организма намалеят, се нарушава равновесието в полза на натрия, в резултат се стига до повишено кръвно налягане.
Хипокалиемия се нарича състоянието, причинено от недостиг на калий. Разпознава се по характерни симптоми: слаба енергия, небалансирано кръвно налягане, проблеми с бъбреците, сърцето и мускулите, лош сън. За да се защити, тялото се нуждае от min 100 мг на ден калий.

Храни рекордьори по съдържание на калий:


Банани
Спанак
Авокадо
Картофи


Сладки картофи - един малък сладък картоф доставя половината от препоръчителния дневен прием на калий. Може да бъде запържен, задушен, запечен, сготвен в къри, яхния.
Бобови култури - никой сериозно спортуващ не ги пренебрегва; освен, че са нискокалорични, те щедро ни зареждат с протеин, витамини и минерали.
Тиква и тиквени семки
Сушени кайсии - абсолютен шампион по отношение на калия, изключително богати на антиоксиданти, витамин A, витамин C, фибри; полезни са за здравето на очите и за имунната система.
Домати - пресни домати в салата снабдяват с витамини и антиоксиданти, но за по-високи дози калий може да се разчита на доматеното пюре или сос (една чаша доставя половината от препоръчителния дневен прием на калий).
Гъби - дават усещане за ситост; благодарение на многото минерали в състава си помагат за регулиране на кръвното налягане; понижават нивата на вредния холестерол.
Нар - зрънцата и сокът от нар са източник на около 0,7 г калий в 100 г; екзотичният плод е признат афродизиак.