Ако сте с диабет, грижете се добре за краката си, за да избегнете диабетна гангрена


Болест : диабет

Последна промяна на 14 November 2024 в 18:43 26 0

Най-честото усложнение на захарния диабет е диабетната полиневропатия. Тук нещата са много сериозни. Пациентите обикновено се оплакват от изтръпване (най-често на крайниците), чувство за парене или болки.
Диабетно стъпало е клиничен термин, отразяващ пораженията на долните крайници в резултат на усложнения на захарната болест. То бива невропатично и исхемично, а в 42% от случаите е комбинация от двете.
Невропатичното стъпало е клинично състояние, представляващо костоставни и кожни нарушения в резултат на диабетната невропатия. Най-сериозното му усложнение е невропатичната язва, която води до тъканна некроза или гангрена.

Невропатичната язва е последица от сетивна, двигателна или автономна невропатия. Намалената или липсваща сетивност води до безболезнена травма от термално естество (гореща вода), химично естество (вроговяващ кожата агент) или механично естество (неудобни обувки). Атрофията на мускулите и деформацията на стъпалото води до нарушение на походката със създаване на по-голямо налягане върху него. Невропатичната язва има характерно разположение. В 90% от случаите тя е локализирана върху плоската повърхност на стъпалото, при което се поразява предната му половина. В комбинация със съдовите (исхемични) нарушения, невропатичната язва е причина за 50% от ампутациите на долния крайник.

Диабетната гангрена може и трябва да бъде предотвратена чрез профилактика от самите болни, за което те трябва да бъдат добре обучени. Тя включва всекидневни грижи за хигиената и комфорта на краката. За предотвратяването й е много важно:

- Краката редовно да бъдат намазвани с хидратиращи средства (но не между пръстите).
- Да се носят подходящи чорапи и обувки от несинтетична материя.
- Задължително е краката да се оглеждат внимателно всеки ден след къпане.
- При пациенти с напреднала невропатия температурата на водата, която използват за хигиенни нужди, трябва да се проверява от някой близък или с термометър.
- Кисненето на краката във вода не се препоръчва.
- Задължителен е добрият контрол върху нивото на кръвната захар, тъй като при хипергликемията (увеличаване на кръвно-захарното ниво) глюкозата се разгражда по пътища, които са независими от инсулина и то с натрупване на продукти, които увреждат капилярите, кръвоснабдяващи нервите, и нарушават тяхната структура и функция.

Съвременната медицина разполага с достатъчно медикаменти, които повлияват благоприятно диабетната полиневропатия. Препоръчва се на първо място провеждане на специфична терапия, в зависимост от типа диабет, било с различните видове инсулин, било с широка гама от медикаменти, известни под наименованието перорални (през устата) противодиабетични средства. В помощ идват и витамини от групата В, нестероидни противовъзпалителни средства, трициклични антидепресанти и други.

През последните години се натрупаха достатъчно научни доказателства за ефективността на веществото алфа-липоева киселина (АЛК) като специфично средство за лечение на диабетната невропатия и по-специално на диабетното стъпало. Алфа-липоевата (още тиоктова) киселина е нискомолекулярно вещество, което подобрява използването на глюкозата от организма чрез оптимизиране на инсулиновите механизми.

Приложението на АЛК предотвратява дефицита в скоростта на провеждането на нервните импулси и кръвотока към периферните нерви. АЛК подобрява и гликемичния контрол, увеличава усвояването на глюкозата от тъканите. Лечението с нея е безвредно и води до достоверно подобряване както на случайните оплаквания на болните, така и на изследваните неврологични показатели.

Как се прилага алфа-липоевата киселина? За целта цитираме компетентното становище на гл. кор. на БАН проф. д-р Цветелина Танкова, дн, началник на клиниката по диабетология към Университетската болница по ендокринология в София: „Алфа-липоевата киселина се прилага в две форми – ампули и флакони за интензивно приложение (600 мг), таблетки (600 мг). У нас популярност има следната схема на приложение – 5-10 дни 1 ампула (600 мг) венозно, последвана от 3 месеца по 1 таблетка (600 мг) дневно. Намалява не само болките, но и загубата на сетивност, с което се осигурява превенция по отношение риска от развитие на язви на стъпалото… Международна група от водещи експерти в областта на диабетната невропатия посочи през 2010-2011 г., че единственото патологично лечение на диабетната невропатия е приложението на АЛК, чиято ефективност е потвърдена в множество рандомизирани, контролирани проучвания и в метаанализ, като тази терапия е с най-високо ниво на доказателственост – клас А. В препоръките на Международната диабетна федерация от 2013 г. е посочено мястото на АЛК в лечението на диабетната невропатия. В препоръките за добра клинична практика на Българското дружество по ендокринология (2013 г.) е посочено, че патогенетичното лечение на диабетната невропатия се провежда с АЛК в доза 600 мг дневно пер ос или венозно.“