Болести на летния сезон


Болест : малария, лаймска болест, папатациева треска, коремен тиф, паратиф

Последна промяна на 17 July 2024 в 23:38 165 0

Хранителни отравяния
Източник на заразата са хранителни продукти: месо, колбаси, яйца, престояли на топло ястия, сладолед, кремове и други, заразени със спори или други форми на бактерия клостридиум, на салмонелата, дизентерийни бактерии, стафиликоки и т. н.
Клинична картина: Началото обикновено е остро с повръщане и диария – изхождане многократно на воднисти изпражнения с примес на слуз и нерядко кръв (внимание: това може да е дизентерия!), висока температура, токсоинфекциозен шок, зачервяване на кожата на лицето, тялото и по-рядко крайниците. При част от болните клиничното протичане е по-леко.
Лечение: Задължителна хоспитализация!
Прогноза: Сериозна.
Профилактика: Действен санитарен контрол и висока лична хигиена.

Коремен тиф и паратиф А, Б, С
Източник на заразата: човекът болен или заразоносител.
Причинители: С. тифи и С. паратифи.
Клинична картина: Инкубационен период от 7 до 12 дни. Началото е постепенно, бавно, с повишаване на температурата, безсилие (адинамия). На 6-я, 7-я ден температурата достига 40 градуса. По кожата на тялото се появяват т. нар. розеоли – червени петънца. Езикът е обложен – „кафеникаво-тифозен език”, гърлото е зачервено, с малки язвички, главоболие и безсъние. Черният дроб и далакът са увеличени. Суха, мъчителна кашлица, изострено дишане с хрипове.
Лечение: Задължителна хоспитализация. Щадящ хранителен режим.
Прогноза: Добра.
Профилактика: Провеждат се следните мероприятия:
Санитарно-хранителен контрол в предприятията на хранителната промишленост.
Контрол на водоснабдяването и канализацията, изграждане на пречиствателни станции и други.
Контрол на селищното устройство, редовно събиране и унищожаване на сметта.
Борба с мухи, гризачи и други замърсители на околната среда.
Специфична профилактика: Използват се 2 ваксини.

Лаймска болест
Причинител: Борела Бургдорфелии, предадена чрез ухапване от кърлеж.
Клинична картина: Инкубационен период обикновено от 3 до 4 седмици.
Протича в 3 стадия:
Първи стадий: Червеникаво петно с размери 15-20 см, парене, сърбеж, температура, мускулни и ставни болки, главоболие, конюнктивит.
Втори стадий: „Асептичен менингит”, възпаление на периферните нерви, силни болки в кръста, ди – и тетрапарези. Ритъмни нарушения на сърдечната дейност, увеличаване на чернодробните трансаминази, нефрит и пневмония, възпаление на очите, оток на макулата.
Трети стадий: Лайм-артрит – постоянни отоци на големите стави с периодична болезненост, хронични кожни изменения, нарушения на паметта, болки в областта на периферните нерви и кръста.
Лечение: Болнично: медикаментозно и балнеолечение.
Прогноза: Благоприятна.
Профилактика: Борба с кърлежите, ваксина.

Малария
Източник на заразата: Болният човек и маларийният комар.
Клинична картина: Инкубационният период е различен в зависимост от причинителите: 8-12 дни за Плазмодиум фалципарум, 1-18 дни за Плазмодиум вивакс и 20-30 дни за Плазмодиум маларие.
Малария тропика и малария квартана започват внезапно, а малария терциана и малария овале с отпадналост, главоболие, повръщане и диария. Температурата достига до 40 градуса. Профузно изпотяване със спадане на температурата, апатичност. Интервалите между отделните пристъпи зависят от различните форми на малария.
Лечение: Болнично.
Прогноза: Добра.
Профилактика: Борба с комарите, отводняване на запустели водоеми.

Папатациева треска
Източник на заразата: Папатациеви мушици.
Причинител: Вирус от групата АКВОР С.
Клинична картина: Инкубационен период от 3 до 4 дни. Започва внезапно с втрисане, температура до 40 градуса, силно главоболие и болки в мускулите, ставите и особено по гръбначния стълб и бедрата. При движение и натиск – болки в очите и светобоязън. Появяват се херпес по устните и кожен обрив със сърбеж. Ускорена сърдечна дейност с падане на кръвното налягане. Към 2-3-ия ден температурата спада стръмно, настъпва подобрение. Усложненията и смъртните случаи са много редки.
Лечение: Медикаментозно от специалисти при домашен режим.