
Дихателни инфекции
Грип, ковид-19, обикновена настинка, инфлуенца: разпространяват се чрез капки, идващи от болните дихателни пътища, и попаднали върху повърхности. Чрез немити ръце тези капки пренасяме върху собствените си устни, нос, очи, върху околните лица и предмети, а болестотворните организми навлизат в заразения организъм и предизвикват болестта.
Очни инфекции
Конюнктивитът, известен като „розовото око“, е силно заразен и се пренася чрез болестотворни вируси и бактерии. Предава се чрез мръсни ръце, кърпи, калъфки на възглавници.
Стомашно-чревни инфекции
Норовирус, ротавирус, хепатит, салмонела, холера, дизентерия се намират във фекалиите и чрез замърсени ръце се предават на други хора.
Кожни инфекции
Импетиго, пръстеновиден червей, стъпало на атлет се причиняват от бактерии или гъбички, и се предават чрез пряк контакт или чрез замърсени ръце. Затова те са по-чести в училища, спортни зали, здравни заведения.
Предавани по полов път инфекции
Генитален херпес, човешки папиломен вирус, хламидия - предават се чрез контакт на заразена кожа до кожа при пряк допир или замърсена кожа - замърсени ръце - чужда кожа.
Херпеси
Тези мехурчета на устата, ръцете, краката особено бързо се развиват при бебетата.
Хепатит А и Е
Вирусна инфекция, развиваща се в черния дроб, но преносима чрез мръсни ръце върху храна или вода, заразени с вируса от изпражненията на болен от хепатит А човек. Това е една остра и краткосрочна (за няколко седмици) болест. Възможно е да премине от само себе си, но и да протече тежко, да доведе до чернодробна недостатъчност или хроничен персистентен рецидивиращ хепатит. Острата болест започва с обща отпадналост, втрисане, диария, безапетитие, гадене, повръщане, болки в корема, болки по ставите, (затова се греши с ревматизъм), световъртеж. Когато урината потъмнее, склерите станат жълти, диагнозата е ясна.
Лекува се с повече течности или венозно но системи, с много витамини и минерали, симптоматични средства.
Болните са заразни 10 дни преди и 10 дни след пожълтяването. За предпазване - освен миене на ръцете, на непознато място в хотели, ресторанти, никога не пийте вода от чешмата или пълни съдове, пийте само бутилирана вода. Най-добре с нея си мийте и зъбите.
Хепатит В и С се предават по кръвно-лигавичен път и са по-драматично заболяване.
Чрез мръсни ръце се предават ентеровируси, ротавируси, аденовируси калцивируси и др. Те протичат с висока температура, диария, повръщане, обща отпадналост.
Болестта „ръка-уста-крак“
е инфекциозна вирусна болест с обрив на дланите, ходилата, и афти в устната кухина, хрема и кашлица. Причинява се от ентеровируси - коксаки А16, В 6, които се предават по фекално-орален (през устата), и по въздушно-капков път. Среща се в пренаселените курорти, хотели, общежития, и др. Лечение - със симптоматични средства и много течности.
Дизинтерията
се причинява от бактерия Шигела или амебата Ентамеба хистолитика. Тя се съхранява в изпражненията на болния и е много заразна: достатъчни са 15-20 микроба, за да се зарази човек. Протича с висока температура, кървава диария, треска, повръщане, силна отпадналост.
При останалите чревни бактерии на салмонела, иерсинии, кампилобактерии заразата става освен чрез замърсени ръце, и чрез замърсена храна и вода.
Салмонелоза
Заразна токсикоинфекция, от която боледуват хора, кучета, котки, птици, диви и домашни животни. Причинява се от бактерията Салмонела. Освен чрез мръсни ръце, заразата се предава чрез консумиране на недобре сварено или печено месо на заразени животни, особено птици и яйца.
Попаднала в организма, салмонелата предизвиква отделяне на ендотоксин, който се понася болезнено: симптомите се развиват за 1-2 часа. И човекът, и животното са силно отпаднали, повръщат, имат остра коремна болка, изпражненията са диарични, с водниста консистенция и гнилостна миризма, понякога кървави, температурата стига 41 градуса, пулсът е ускорен, дишането е учестено, главоболие, мускулни крампи. Бактериологичните изследвания потвърждават диагнозата.
Лечение: антибиотици с широк спектър на действие, много течности, вливане на солеви разтвори, витамини, минерали.
Ешерихия коли
Причинява освен стомашно-чревно разстройство и цистопиелит, уретрит, гинекологични заболявания при жената, простатити при мъжете.
Холера
Епидемията от холера набира скорост и в момента. Към 22 август 2024 г., по данни на СЗО, в различни райони по света са отбелязани 342 хиляди болни, 2400 смъртни случаи - особено в страни, където няма вода. В Африка - в Демократично Конго и Сомалия заболеваемостта се е увеличила със 125 %, още Афганистан, Малави, Етиопия и Хаити.
Болестта се причинява от бактерията Вибрио холере. Проявява се с тежка и бърза интоксикация (ендотоксинът уврежда бързо черен дроб, главен мозък, сърце и бъбреци), поражение на тънкото черво, диария и други гастроинтестинални смущения, повръщане, тежка дехидратация. Смъртта може да настъпи към 18-я час. Светът е преживял много пандемии с висока смъртност. Причинителят е изолиран от Робърт Кох в 1883 г. Вибрионът може да се съхранява не само във водни басейни, но и в миди, раци, жаби, риби. През периода на Първата световна война е протекла тежка пандемия на 5 континента с милиони смъртни случаи. Интересни данни съобщават, че рота войници, останали без хляб, яли стар, плесенясал и спасили от холерата (които не яли, се разболели). От този факт Флеминг черпи данни и открива в 1928 г. първия антибиотик - пеницилин. В 1916 г. е установено, че освен мръсните ръце, мухите са главен преносител на заразата.
Лечението се провежда с вливане на водно-солеви разтвори, Дароу, тетрациклин, хлорамфеникол, стрептомицин, неомицин, септрин, нитрофурани.
Полиомиелит (детски паралич)
Остро вирусно инфекциозно заболяване, предавано по фекално-орален път (изпражнения - мръсни ръце – уста), а също и по въздушно-капков път - от кихане, кашляне, учестено дишане на болния. Засяга сивото вещество на гръбначния стълб, с тежка смъртност и остатъчни вяли парализи на крайниците, ако преживеят, или на черепно-мозъчните нерви. С първата ваксинация в 1954 г. с жива атенюирана ваксина на Алберт Сабин се спират тежките смъртоносни епидемии и пандемии и от 1994 г. СЗО обявява Западното полукълбо за свободно от полиомиелит. Тази болест е втората в света след вариолата, ликвидирана чрез ваксинация. Болестта е добре проучена и носи имената на Хайне и Медин, а в 1908 г. австриецът Карл Ландщайнер открива, че причинителят е вирус.
Лечение: в острия период се инжектира хиперимунен имуноглобулин, дават се антипиретици, аналгетици, кортикостероиди, витамини, командно апаратно дишане при булбарната форма. От 1957 г. българският учен проф. д-р Димитър Пасков направи епохално откритие и изобрети нивалин (галантамин) от българското блатно кокиче за лечение на периферните парализи.
Как да се предпазим?
Миенето на ръцете да трае не по-малко от 15 секунди, а децата да се мият по 2 минути, като се обтриват внимателно със сапун длани, пръсти, нокти. Не ползвайте сапун, ползван от непознати хора! В обществените тоалетни трябва да има автомати за течащ сапун. При сигнал за инфекция - да се последва употребата на химически дезинфектанти (или само тях, ако нямаме вода и сапун).
От тези болести са предразположени да се заразяват хора със снижен имунитет, болни с други хронични заболявания, наркомани, алкохолици, с кахексия, болни със злокачествени заболявания, и др.