Ботулинов токсин и ботокс

Последна промяна на 05 March 2025 в 21:35 26 0

Ботулиновият токсин е невротоксичен протеин, произвеждан от бактерията Clostridium botulinum и възпрепятства отделянето на невро-проводящия (невротрансмитер) ацетилхолин от нервните проводници, поради което настъпва парализа на съответните инервирани мускули. Болестта, предизвикана от тази бактерия, се нарича ботулизъм.

Съществуват 7 типа ботулинов токсин, именувани с латинските букви от А до G. Отравянето може да настъпи или чрез заразяване на открита рана с тези анаеробни бактерии, или чрез чревна инфекция от поглъщане на този токсин от развалени консерви, особено домашно консервирани меса или зеленчуци с надигнати капаци (бомбирани). 

Смъртоносната доза е от 1.3-2.1 нанограма на килограм телесно тегло венозно, 10-13 нанограма/кг чрез вдишване или 1000 нанограма/кг, ако е приет през устата. Един нанограм=1х10 на минус 6 стотни от милиграма.

Бактерията Ботулинов клостридиум живее като сапрофит в червата на много домашни и диви животни и се отделя с фекалиите им в почвата. Там бактериите преминават в спорово състояние и като попаднат върху храни, особено неизмити зеленчуци и замърсени меса, салами, риба, мед -недобре консервирани, спорите преминават в бактерии, които в анаеробни условия в консервите отделят ботулиновия токсин. Попаднал в червата се всмуква от чревната лигавица и се разпространява из целия организъм. Достигнал върху нервната връзка с мускулните влакна предизвиква парализа, която е необратима. Инкубационният период е 12-36 часа при хранителния ботулизъм и 15 дни при замърсяване на рана/.

Клиничната картина: Най-напред се парализират черепно-мозъчните и лицеви нерви: неясно, замъглено виждане, падане на клепачите, двойно виждане, парализа на очните ябълки. Следва парализа на дъвкателните мускули, не може да дъвчат и говорят, или да гълтат (дисфагия). Настъпва обща отпадналост, лесна уморяемост, слабост в ръцете и краката, вяли парализи, задух, парализа на дишането при около 30% от болните. Засяга се и вегетативната нервна система и настъпват смущения на отделителната и сърдечно-съдова системи, илеус на червата и др.
Диференциална (различителна) диагноза правим със Синдрома на Гилен-Баре, миастения гравис и атропиново отравяне с беладона.

Лечение: Болният се поставя в реанимационно отделение, с готовност за апаратно дишане, правят се неколкократни стомашни промивки и се дават диарогенни средства. Инжектира се противоботулинов имунен серум в определени дози през 12 часа, като това се прави внимателно, за да не се получи анафилактичен шок, тъй като серумът е произведен от коне. Инжектира се физостигмин, ако може човек да гълта – калимин.

Ботулиновият токсин има комерсиално приложение в козметиката, наречено ботокс, тъй като прилагането му намалява мимическите бръчки на лицето. Позволен е в България да се извършва от лекари. Неправилното му поставяне от немедицински лица или предозиране, и особено когато се извършва с токсин с изтекъл срок на годност (какъвто бе случаят с 11-те пациентки, постъпили наскоро в „Пирогов“, инжектирани с ботокс „на промоция“ от руската гражданка Арина Гудзе), може да доведе до болестта ботулизъм и да застраши живота на пациентите.