Независимо дали имате оплаквания, независимо дали сте фамилно обременени, след 40-45 години си правете скринингови изследвания: колоноскопия, гастроскопия, ендоскопска ултрасонография, за да се хващат предраковите състояния, за да не могат един ден да се превърнат в ракови.
- Д-р Крумов, при какви пациенти основно прилагате ехоендопротезирането?
- Методът се прилага при различни състояния, но при нас основно при напреднали туморни процеси. Става дума за ехоендоскопско обезболяване на тумор на панкреаса примерно и справяне със запушването. Казано простичко – осигуряване пътя на храната и пътя на жлъчния сок. Повечето случаи, над 90 % в модерната интервенционална гастроентерология, за съжаление са онкоболни пациенти, на които удължаваме живота. Ако не се предприеме нищо инвазивно за тези пациенти, те живеят седмици до месец. А когато се намесим ние като специалисти с поставяне на стент, хистологични верификации, биопсия, стартирана химиотирапия, лъчетерапия и т.н., удължаваме живота им с година и повече. За един онкоболен това означава много. Да, рано или късно той ще загине, но едно е онкоболен човек да загине след няколко седмици и съвсем друго – след няколко месеца и дори година. Такива пациенти идват с пожълтяване на кожа и лигавици, потъмняване на урина и специфични изхождания, с ниско кръвно налягане, отпадналост, прескачане на сърцето и т.н. Ако е на хранопровода, те не могат да се хранят и ние поставяме протеза. Ако е на дебело черво и не могат да бъдат оперирани, поставяме протеза, за да могат да се изхождат нормално и да започнат химиотерапия. На тънко черво по същия начин – поставяме стент без операция, за да започнат химиотерапия. Това са необходими и полезни грижи за тези пациенти, на които, както казах, основно удължаваме живота с месеци напред.
Конкретен случай от практиката на д-р Крумов. Поставил е стент на жена с рак на хранопровода, което е позволило тя да се храни, да диша нормално и да започне да се лекува. Много рискова операция, при която е можело да се засегнат дихателните пътища и жената да не може да диша. Но от момента на операцията тя живее вече 6 месеца, вместо оставащите й 6 часа. Чувства се добре и има опция за още живот напред.
- Често ли се срещат тумори на панкреас, на черен дроб, на жлъчен канал и кои са рисковите фактори?
- За съжаление, напоследък все по-често се сблъскваме с диагноза рак на панкреас, рак на тънко черво, рак на черен дроб, рак на жлъчен канал и т.н. Никой не е сигурен и никой не може твърдо да каже защо. Аз имам няколко тези. Първо, не смятам, че алкохолът е твърд категоричен фактор специално за туморните заболявания. Да, тютюнопушенето и алкохолът са рисков фактор, но не толкова значим относно туморните заболявания. По-значим според мен рисков фактор по отношение на тези заболявания е храната, която приемаме. Каквато и храна да приемаме, дори еко храна, тя за мен към момента категорично е канцерогенен фактор, който предизвиква и стимулира развитието на онкологични заболявания. Преди 15-20 години например възрастовата границата за рак на дебело черво, на панкреас, на стомаха, е била над 45-50 години. В момента имаме пациенти с такива диагноза дори под 20-30 години. Така че, според мен, храната е на първо място като рисков фактор, следвана от алкохол, тютюнопушене, добавки, витамини и т.н. Те провокират възникване и развитие на предракови състояния, които водят до рак. Истината е, че не трябва да злоупотребяваме с нищо. Имайте предвид, че злоупотребата с алкохол не е рисков фактор за рак на панкреаса, а фактор за развитие на панкреатит, което е животозастрашаващо състояние. Това не означава, че не може да се пийва алкохол, просто не прекалявайте се нищо системно. Генетичният, а не само етиологичният фактор също има определена роля за тези заболявания. Но дебело ще подчертая, че ако таткото има рак на панкреаса, съвсем не означава, че и синът ще развие.
За съжаление, на този етап в България няма кой да насочи пациентите за скрининг. Той се изразява в извършване на няколко достъпни за всички изследвания към 40-та година: гастроскопия, колоноскопия, ендоскопска ултрасонография. Това е златният стандарт за диагностика на заболяванията на панкреас, тънко черво, дебело черво, стомах. Без да се налагат допълнителни образни облъчващи изследвания като пет скенер, скенер на корем и т.н.
Ехоендоскопията е единственият метод, който може да хване ранен карцином на панкреаса
- А вие какво бихте посъветвали по отношение профилактика на рак на панкреаса и на черния дроб?
- Към момента ендоскопската ултрасонография или ехоендоскопията, които правим на немалко хора вече в България, е методът, който комбинира ендоскопски и ехографски оглед на гръдна клетка, на корем с органите около него. Това е единственият метод, който може да хване ранния карцином на панкреаса, който е най-голям бич за пациента. При туморно образувание на панкреаса вече лечението е много по-сложно. Операцията е агресивна, сложна. За съжаление, огромен процент от пациентите попадат при нас във фаза, в която не могат да бъдат оперирани. Ние просто ги ендопротезираме палиативно. Защото на тези хора е нямало кой да им каже навреме към какъв специалист да се насочат. Сигурен съм, че не се извършват скринингови ендоскопски ехографски изследвания, най-вече образни. Може би нищо няма да коства да джипитата да кажат на човека: направи си това ендоскопско изследване. Но почти не се случва. За разлика от Америка, където почти изцяло овладяха разпространението на рака на дебелото черво. Пак с огромно съжаление казвам, че скринингът за първичния чернодробен карцином пак не е засегнат, пак не е анонсиран, въпреки, че при хронична В инфекция вероятността от първичен хепатоцелуларен рак е огромна. Особено в по-напреднала възраст. А този скрининг се изразява в извършване на ехография, скенер на корем с интравенозен контраст, ендоскопска ултрасонография – комбиниран хибриден метод. Защото ако при коремна ехография изпуснем нещо, арбитър е скенер на корем с интравенозен контраст, арбитър е ендоскопска ултрасонография.
С ендоскопска ултрасонография извършваме дренаж на псевдокиста на панкреаса, образувана след остър панкреатит
- От сайта на вашето лечебно заведение разбрах, че преди време сте приложили същия лечебен метод при пациент с псевдокиста на панкреаса, докаран в много тежко състояние. Какво е характерното за тази диагноза?
- Касае се за състояние, възникващо след остър панкреатит с оформяне не на киста, а на псевдокиста. След остър панкреатит с генеза в повечето случаи алкохолна, около панкреаса се излива течност, която след определен брой месеци образува една голяма колекция от добре организирана стена. Тогава се касае за псевдокиста на панкреаса. И при определени ситуации се налага да се извърши дренаж на тази псевдокиста през стомаха с помощта на метода, за който говорим. Нарича се ендоскопска ултрасонография. Става дума за модерен и елегантен метод, който замества коремните операции. Такова поведение и алгоритъм на действие прилагаме ние, инвазивните гастроентеролози, които, за съжаление, сме все още малко. Острият панкреатит е животозастрашаващо състояние. Много от случаите са при пациенти с наднормено тегло и при такива в по-напреднала възраст. Протича много тежко, да не кажа фатално, тъй като възпалението на панкреасната жлеза при много пациенти протича като мултиорганна недостатъчност. Ако не се подходи адекватно към това заболяване, особено в острата фаза, в първите часове, повечето случаи приключват фатално. Първите симптоми при това заболяване възникват след злоупотреба с алкохол и цигари: остра болка в областта на стомаха и към кръста, гадене, повръщане, ниско кръвно налягане. Ако човек усети проявления от такъв тип, трябва да потърси спешна помощ. За съжаление, не навсякъде в България това заболяване се установява като диагноза, като понякога затруднява дори и компетентни специалисти. А се развива мигновено. Ние сме специалисти на коремните органи, т.е., интервенционални, затова лекуваме и такива заболявания – остри и хронични.