Д-р Веселин Люцканов: Херниите при възрастните хора се развиват много бързо


Болест : хернии

Последна промяна на 09 May 2025 в 12:18 50 0

Д-р Веселин Люцканов, д.м. е водещ специалист в лечението и проследяването на пациенти с коремна херния. Той е хирург в МБАЛ „Надежда“. Работил е в редица други престижни лечебни заведения, където за дългогодишната си практика е извършил хиляди операции на херния с отличен резултат, бързо възстановяване и удовлетворени пациенти. Освен че има редица квалификации в България и чужбина, д-р Люцканов е автор и съавтор на над 50 публикации и съобщения в научния периодичен печат и хирургични форуми.

Рисков е съветът възрасхият човек просто да носи колан и толкова, тъй като това предполага усложнения
Много е важно да се знае, че херниите при възрастните се развиват много по-бързо, защото тъканите отслабват, а нарастващата херния все повече пречи във всекидневието на възрастния човек. Той започва да се затруднява във всекидневието, все по-трудно му е да се обслужва, да си гледа градинката, да помага на младите, да се радва на внуците.
Д-р Люцканов смята, че този проблем при възрастния човек до известна степен се неглижира, тъй като и самият пациент, пък и роднините му си казват: колко му остава да живее, че да го подлагаме на риск. Никой не може да каже колко му остава да живее на един човек, но със сигурност е добре доколкото е възможно той да се чувства комфортно и без болка в своето всекидневие, вярва специалистът. Дори споделя, че има специалисти, които при вида на стар и болен човек не лекуват хернията му, а го съветват да носи колан и да се пази. Удобно и лесно, но рисково решение, предупреждава д-р Веселин Люцканов, защото коланът не предпазва от усложнения и увеличава риска от операция, влошава статуса на хернията и допринася за образуването на сраствания, възпалява се кожата и се затруднява хернията.

Най-опасното усложнение е заклещването, което не търпи отлагане на операцията
Честотата на големите и запуснати хернии е доста по-висока при възрастни хора, предупреждава още специалистът, а симптомите са подуване, нарастващ дискомфорт и болки в зоната на хернията. Оплакванията се засилват в изправено положение и намаляват или отзвучават в легнало положение и покой. Основното усложнение е влошено качество на живот с херния, тя се подува, боли силно и не се прибира. Постепенно се появява повръщане и се влошава общото състояние. Най-опасното усложнение и заклещването – състояние, което не търпи никакво отлагане на операцията, не бива да се чака да отмине.
При внезапно притискане на участващия коремен орган (заклещване) са възможни сериозни последствия за здравето и живота. Признаците на заклещването са внезапна силна болка, подуване, втвърдяване на хернията и невъзможност да се прибере. По-късно възникват болки по целия корем, гадене и повръщане. Общото състояние се влошава бързо, човек губи сили. Наложителна е спешна операция с всичките й рискове при увреден и неподготвен пациент. Рискът от усложнения при такава операция нараства в пъти в сравнение с рисковете при планова операция. Хернията е такъв дефект на човешкото тяло, който с времето нараства и лечението може да бъде само оперативно.
Правилният алгоритъм на действие е всеки отделен случай да се разгледа обстойно след преглед и консултация с херния специалист, пояснява д-р Веселин Люцканов. Лекарят е длъжен да съпостави конкретната херния с всички останали заболявания на пациента, както и възможността за компенсиране чрез лечение или операция. Преценява се конкретният риск и съвременни възможности за щадяща анестезия, включително местна. Обсъжда се доколко хернията влошава качеството на живот и доколко е опасна за пациента; какви са придружаващите заболявания и могат ли да бъдат компенсирани; какъв е конкретният риск и доколко е възможно приложението на колан (бандаж) за херния; какъв е рискът при операция; но и какъв е рискът при изчакване. Специалистът изтъква, че възрастта сама по себе си не е противопоказание за нищо. Да, в напреднала възраст има повече страдания, но съвременните възможности за компенсиране и лечение на тези заболявания, щадящите методи за местна упойка и съвременните оперативни методи на херния понижават значително, до минимум рисковете при планова операция. Докато при заклещена херния и спешна операция рискът се увеличава между 6 и 23%.
„В дългогодишния ми опит с лечението на пациенти с херния много рядко сме отказвали помощ на такива „безнадеждни“ случаи. Най-възрастният ни пациент беше подложен на такава операция на 95 години. И ние успешно се справихме с огромна двадесетгодишна ингвинална херния, която е направила живота му доста труден“, споделя д-р Люцканов.
В заключение д-р Веселин Люцканов отбеляза, че профилактиката включва преди всичко разумен начин на живот, като е важно да се провеждат профилактични прегледи от специалист хирург и херниолог. При изявена херния е удачно рано да се оперира планово, преди тя да е станала голяма и сложна, а пациентът да е напреднал с възрастта и болестите.