Д-р Веселин Люцканов: Ингвинална херния


Болест : Ингвинална херния

Последна промяна на 14 May 2025 в 16:41 29 0

Д-р Веселин Люцканов, д.м. е водещ специалист в лечението и проследяването на пациенти с коремна херния. Той е хирург в МБАЛ „Надежда“. Работил е в редица други престижни лечебни заведения, където за дългогодишната си практика е извършил хиляди операции на херния с отличен резултат, бързо възстановяване и удовлетворени пациенти. Освен че има редица квалификации в България и чужбина, д-р Люцканов е автор и съавтор на над 50 публикации и съобщения в научния периодичен печат и хирургични форуми.


Най-често срещана е ингвиналната херния, уточнява д-р Веселин Люцканов като подчертава, че естотата на този вид херния нараства значително след 50-годишна възраст. Всяка година в България се извършват около 20 000 операции на херния, три на сто от които спешни заради заклещване. Ако се допусне ингвинална херния да достигне големи размери, това значително влошава качеството на живот на човека. Възникват затруднения в хигиената, в нормалния сексуален живот, в изхождането; може да се получат и т.нар. плъзгащи хернии – подвид, при който стената на самия орган е част от херниалия сак. Ако това състояние не бъде разпознато, е възможно увреждане на органа, а при недобра обработка често възниква рецидив. Добри резултати има, ако се оперира навреме, като в зависимост от конкретния пациент са възможни както класическа херниопластика, така и лапароскопска операция.

Лапароскопската операция е с голямо предимство при двустранна херния и при вече оперирани пациенти. При гигантски размери обаче класическата операция е за предпочитане. Накратко ще коментирам и т.нар. феморална херния, която е подвид на слабинната, но херниалната врата е близо до магистралните кръвоносни съдове на бедрото. Тя е значително по-рядка от ингвиналната и се среща 10 пъти по-често при жени, отколкото при мъже. Симптомите са подуване в горната част на бедрото под слабинната кожна гънка, тежест и болки при напън и изправено положение на тялото. При пълни хора може да остане скрита в дебелия слой подкожна мастна тъкан и диагнозата да бъде забавена, а това носи риск от заклещване. При феморалните хернии настъпва много бързо сериозно увреждане на заклещения орган и следва перитонит, а това животозастрашаващо състояние налага спешна операция. И в този случай лапароскопската операция има предимство.

Близо 10 % от хората някога през живота си развиват някакъв вид коремна херния, пояснява специалистът. С развитието на хирургичната наука се наблюдава тясна специализация и интерес в изучаването на херниите и тяхното специфично лечение. Създаде се европейска и световна организация, посветени на този проблем. Доказано е, че неглижирането на проблема и в много случаи схващането за лека и общодостъпна операция не дава желаните резултати. Има доста заболявания, които много приличат на различните видове хернии и това създава риск от ненужна операция и продължаване на страданията. На първо място е хидроцеле (заболяване на тестиса) – по прояви то много прилича на ингвиналната херния. Възпалението на лимфните възли (лимфаденит) прилича на хернията по болезнената подутина в слабините. 

Възпаления на кожата, особено при по-пълни хора, може да симулира херния. Що се отнася до диафрагмалната или хиатална херния, нейните симптоми се припокриват със сърдечни заболявания като аритмия, болки в сърдечната област и често такива пациенти попадат първо при кардиолог. Тя може да се маскира и като язва на стомаха или дванадесетопръстника заради болките и киселините. И не на последно място, хернията може да се припокрие и с ателектаза, плеврални изливи, пневмония. Установено е, че усложненията и рецидивите сумарно са в широки граници, достигащи до 15%, докато в специализираните херния-центрове такива усложнения се отбелязват само при по-малко от 1%. Редките хернии крият опасност от неразпознаване и неефективно лечение при липса на достатъчно опит.

Виж още за: