Събитието беше съпътствано от Кръгла маса, организирана от Клиниката по УНГ болести на ИСУЛ, с участие на водещи специалисти в областта.
Кръгла маса, с участието на водещи специалисти в България в областта на ушно-носно-гърлените болести и богата културна програма в Ларгото на София ознаменуваха 25-годишнината от поставянето на първия кохлеарен (слухов) имплант в България.
Домакин на конференцията беше Клиниката по ушно-носно-гърлени болести в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“, където е направена първата кохлеарна имплантация в България. Това се случва на 16 юни 1999 г. от проф. Милан Профант и проф. Иван Ценев. Първите двама пациенти, подложени на имплантацията, са Л.А., 9-годишно дете, и Д.Б., 3-годишно дете. След успешното поставяне на кохлеарните импланти и двамата пациенти възстановяват слуха си, което драстично променя живота им и им осигурява възможност за нормално развитие и комуникация.
През 2000 г в УМБАЛ „Царица Йоанна“ е създаден и Първият Център по кохлеарна имплантация в България към Клиниката по ушно-носно-гърлени болести, който е водещ за страната и до днес.
По време на кръглата маса проф. д-р Диана Попова, ръководител на центъра в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“, провокира участниците с важни въпроси, свързани с процеса по поставянето на слухови импланти при децата и възрастните и необходимостта от стриктен скрининг, който да отсява нечуващите деца още в родилното отделение.
Глухотата е сериозен проблем, който може да окаже значително влияние върху развитието на децата. Статистиката сочи, че около 2-3 на 1000 новородени деца се раждат с частична или пълна глухота. Според изследванията, децата с нелекувана загуба на слуха изпитват забавяне в развитието на речта и комуникационните умения, което води до затруднения в социалното и академичното им развитие. Важна е ранната диагноза и интервенция – кохлеарните импланти могат да върнат слуха и значително да подобрят шансовете за пълноценно развитие на детето.
Проблемът не подминава и възрастните - двама от всеки трима души над 65 години имат сериозни слухови проблеми, а около 34 хиляди души в България (0.5% от населението) живеят с пълна глухота.
По време на събитието приветствие към присъстващите поднесе г-н Николай Киров – изпълнителен директор на Сентилион – представител на MED-EL в България. След това беше прожектирано кратко видео, посветено на кохлеарната имплантация през последните 25 години в България.
Имаше специални изпълнения от малки пациенти с кохлеарни импланти: Яна Цветкова изпълни песен, а Александър Дойчев – стихотворение.
Други техни връстници споделиха с присъстващите своите вдъхновяващи истории. Ивайло от Габрово, например, който е на 19 години, е роден с нормален слух, но на 3-годишна възраст губи слуха си след заболяване от менингит. Вследствие на това започват трудности с чуването и говора. На 5 години Ивайло получава своя кохлеарен имплант, който му връща възможността да чува. Днес той вече е завършил училище, има шофьорска книжка и уверено гради своето бъдеще. За него кохлеарният имплант е мост към света на хората и нови възможности.
9-годишната Леа пък, зарадва присъстващите със специално стихотворение. Момиченцето сподели, че е имплантирано, когато е било едва на 1 годинка, а днес вече е ученичка, която говори и чува отлично. Тя обича игрите и с усмивка разказва, че е едно щастливо дете с кохлеарен имплант.
На събитието 11 малки пациенти получиха вепосипеди, изработени от екипа на Сентилион по време на тиймбилдинг инициатива.
Имаше и награждаване на победителите в Националния конкурс за авторски разказ „Моята история с кохлеарен имплант“, а присъстващите можеха да се запознаят с разказите и рисунките на всички победители, които бяха изложени на място.
Първите двама победители получиха и специална награда – пътуване до централата на MED-EL в Инсбрук, Австрия, и посещение на интерактивния музей на слуха.
От фирма Сентилион бяха подготвили грамоти на водещи болници и партньорски организации за техния принос в развитието на кохлеарната имплантация в България.
За настроението на гостите се погрижиха струнното трио Flawless и талантливата певица Кристина Иванова, а водещ беше Миро Димитров.
Първата кохлеарна имплантация в България
Първата кохлеарна имплантация в България е извършена на 16 юни 1999 г. в УМБАЛ „Царица Йоанна“ – София. Тази операция бележи значителен напредък в лечението на глухотата в страната и отваря нови възможности за пациенти със загуба на слух.
Операцията е извършена от проф. Милан Профант и проф. И. Ценев. Първите двама пациенти, подложени на имплантацията, са Л.А., 9-годишно дете, и Д.Б., 3-годишно дете. След успешното поставяне на кохлеарните импланти и двамата пациенти възстановяват слуха си, което драстично променя живота им и им осигурява възможност за нормално развитие и комуникация.
Какво представлява операцията по поставянето на слухов имплант
Кохлеарната имплантация представлява сложна хирургическа процедура, при която се поставя имплант в ухото, който стимулира слуховия нерв и дава възможност на пациента да чува. Тази технология е особено ефективна за хора с тежка или пълна загуба на слух, които не могат да бъдат подпомогнати с традиционни слухови апарати.
Първият Център за кохлеарна имплантация в България
През 2000 г в УМБАЛ „Царица Йоанна“ е създаден Първият Център по кохлеарна имплантация в България към Клиниката по ушно-носно-гърлени болести.
Центърът, чийто ръководител днес е проф. д-р Диана Попова, обединява екип от специалисти в различни области – хирургия, аудиология, отоневрология, фонопедия и слухово-речева рехабилитация, които работят заедно за пълното възстановяване и адаптация на пациентите. Тук се извършват както пред- и следоперативни прегледи, така и настройката на речевите процесори, които играят ключова роля за качеството на звука след имплантацията.
Тази първа кохлеарна имплантация поставя основите на една нова ера в лечението на слуховите увреждания в България, която продължава да се развива и до днес, като помага на стотици хора да възстановят слуха си и да подобрят качеството си на живот.
Методът на кохлеарната имплантация – от миналото до настоящето
Кохлеарната имплантация е една от най-революционните технологии в областта на слуховата рехабилитация. Въведена за първи път в края на 20-ти век, тази технология е дала възможност на хора със значителна загуба на слух да чуят отново или дори за първи път. Първоначално методът използва основни технологии за директно стимулиране на слуховия нерв чрез имплант, който преобразува звуковите вълни в електрически сигнали.
Първите кохлеарни импланти са били обемисти и предлагали ограничена аудиовъзприемчивост. Въпреки това, дори тези ранни версии са били значителен напредък за пациенти, които иначе биха останали в света на тишината.
С времето технологиите претърпяват сериозни подобрения. Съвременните кохлеарни импланти са далеч по-прецизни и компактни. Днес те включват електроди, които покриват по-широк диапазон от звукови честоти, което позволява по-добро възприемане на реч и околна среда. Устройствата са станали миниатюрни и се интегрират почти невидимо в ухото, а настройката на речевия процесор дава възможност за индивидуална корекция спрямо нуждите на всеки пациент.
Модерните импланти са не само по-прецизни, но и по-умни. С помощта на дигитализацията и свързаността, днешните устройства предлагат възможности за безжично свързване със смартфони, телевизори и други източници на звук, което улеснява ежедневното им използване.
От своето начало като новаторска, но ограничена технология, кохлеарната имплантация се е превърнала в жизненоважна и широко достъпна процедура, която променя живота на хиляди хора по света. Технологичният напредък в тази област продължава да отваря нови възможности, като дава на пациентите по-добър слух и пълноценно участие в обществото.
Как глухотата се отразява на децата
Глухотата е сериозен проблем, който може да окаже значително влияние върху развитието на децата. Според изследванията, децата с нелекувана загуба на слуха изпитват забавяне в развитието на речта и комуникационните умения, което води до затруднения в социалното и академичното им развитие. Важна е ранната диагноза и интервенция – кохлеарните импланти могат да върнат слуха и значително да подобрят шансовете за пълноценно развитие на детето.
Причини за загуба на слуха при децата
Не всички деца се раждат глухи. При някои от тях слухът може да се загуби в по-късен етап от живота им поради различни причини - инфекции (напр. менингит), травми на главата, излагане на прекомерен шум или като страничен ефект от медикаменти.
Как родителите могат да разпознаят проблем със слуха?
Някои от сигналите, по които родителите могат да се ориентират, че детето им може да има проблем със слуха, включват:
• Липса на реакция към силни звуци
• Затруднения при следването на разговори
• Забавено развитие на речта
• Често питане "Какво?" или нужда от усилване на телевизора или музиката
Глухотата при възрастните
При възрастните загубата на слух често се дължи на възрастови фактори, продължително излагане на силен шум, хронични заболявания (като диабет или хипертония) или като последствие от травми и инфекции.