2/3 от хората със захарен диабет се страхуват, че ще се развият усложнения, а 80% съобщават, че са с бърнаут заради болестта
Един от десет възрастни българи е със захарен диабет, като около 45% от хората с диабет не са диагностицирани. Това стана ясно по време на пресконференция на тема „Качество на живот и благополучие на пациентите с диабет“, организирана от Българското дружество по ендокринология (БДЕ). Прогнозата е, че до 2045 г. един на всеки осем възрастни в световен мащаб ще има диабет. Над 90% от пациентите са с диабет тип 2, а една от шест бременни – с гестационен диабет. Данните показват още, че около 540 млн. души в света са с предиабет.
„Българското дружество по ендокринология (БДЕ) има основна цел да подобри грижата за ендокринното здраве на българите. Диабетът е тихо и коварно заболяване, което влошава качеството на живот на пациента и в крайна сметка убива. Всяко подценяване на диабета, както като здравен, така и като обществен проблем, е недопустимо. Важно е да говорим за подобряване качеството на живот на хората със захарен диабет (ЗД), а то е комплексно. Трябва да се обръща внимание, както на контрола на кръвната захар, така и на психичното здраве на пациентите и на финансовата тежест на болестта“, каза доц. д-р Александър Шинков, председател на БДЕ, ендокринолог в Университетската специализирана болница за активно лечение по ендокринология (УСБАЛЕ) „Акад. Иван Пенчев“- София.
Тази и следващите две години Международната диабетна федерация (МДФ) ще съсредоточи усилията си към подобряване живота на хората със захарен диабет.
„Призивът на МДФ и на СЗО е да обединим усилия и да поставим на преден план качеството на живот на хората с диабет и грижите за тях. Важното е човек, диагностициран с това заболяване, да живее нормално. 2/3 от хората с диабет споделят, че се страхуват, че ще се развият усложнения и това оказва влияние върху тяхното качество на живот. 80% от хората с диабет съобщават, че са с бърнаут заради болестта, а 36% страдат само от факта, че са диагностицирани с това заболяване. Негативната статистика продължава – 28% от хората с диабет казват, че въпреки че се опитват да са позитивни, заради заболяването това не се получава, а ¾ от хората с диабет имат нужда от подкрепа, за да живеят пълноценно. Тоест ние трябва да им помогнем“, каза чл.–кор. проф. д-р Цветалина Танкова, член на УС на БДЕ, началник на Клиника по диабетология към УСБАЛЕ „Акад. Иван Пенчев“ - София и допълни: „Справянето с диабета не е само контрол на кръвната захар, но и контрол на телесното тегло, на рисковите фактори и протекция на сърцето и бъбреците, за да не се развият усложнения. Всеки един от тези компоненти е изключително важен. В центъра е човекът. Нашият стремеж е да контролираме кръвната захар, да намалим риска от усложнения и да подобрим и оптимизираме качеството на живот. Призивът ни е „Нека да говорим за диабета“.
Проф. Танкова се спря на лечението на захарния диабет в България. „Нашите пациенти имат достъп до всички иновативни терапии, налични в света. Няма недостиг на медикаменти, включително инсулин, благодарение на мерките предприети от Министерство на здравеопазването. През последните години в лечението на диабет тип 1 сериозно навлязоха технологиите. Българите, с това заболяване, имат достъп до инсулинови помпи, сензори, затворени системи. Имаме подкрепата и на институциите по отношение на съвременните терапии. Диабетът не се лекува, но може да се постигне ремисия на заболяването. Това е и нашият стремеж.
Проф. д-р Мария Орбецова, член на УС на БДЕ, изпълнителен директор на УСБАЛЕ „Акад. Иван Пенчев“ - София обяви началото на скринингова програма в Клиниката по диабетология към лечебното заведение за хората, които са с повишен риск. „Диабетът е едно социалнозначимо заболяване, което носи товар на цялото общество. Нашата мисия, освен да лекуваме, е и да подобрим качеството на живот на пациентите. От днес до края на годината отваряме широко врати за скрининг на хора, които попадат в рисковите групи или вече са в състояние на предиабет. По време на тази скринингова програма ще оценим, както риска от развитие на диабет, така и опасността от усложнения. Важно е да отбележим, че нашата клиника разполага освен с висококвалифициран екип и със съвременна апаратура. Призовавам хората в рисковите групи да дойдат и да направят необходимите изследвания при нас“, допълни тя.
„Диабетът е пандемия и трябва да говорим за него. Центърът за превенция на захарен диабет към Клиниката по диабетология работи от 2006 г. и до момента през нас са минали хиляди българи. По време на скрининговата програма ще правим, както разширена оценка на цялостния метаболилен риск, така и оценка на хронични усложнения, свързани с повишените нива на кръвната захар. Оценката на риска и необходимостта от последващи лабораторни изследвания се прави посредством въпросник, който е изготвен на базата на основните рискови фактори за развитие на ЗД, а именно – наднормено телесно тегло или затлъстяване, фамилна обремененост със захарен диабет, артериална хипертония, сърдечносъдово заболяване, заседнал начин на живот, наличие на гестационен диабет и/или предиабет и др. Важно е да подчертаем, че всички жени, които са били диагностицирани с гестационен диабет по време на бременността, подлежат на доживотен скрининг за захарен диабет, а всички хора с установено предиабетно състояние задължително трябва да се изследват лабораторно поне веднъж годишно. Хората, които не попадат в рисковите групи, трябва да направят скрининг след 35-годишна възраст, защото диабетът се открива на все по-ранна възраст.
Всеки, който има желание да се включи в програмата, може да се запише на тел. 02/ 895 62 11, 02/ 895 62 10“, каза доц. д-р Невена Чакърова, член на УС на БДЕ, ендокринолог в УСБАЛЕ „Акад. Иван Пенчев“- София.