Гл. ас. д-р Никола Пировски е дългогодишен университетски преподавател по анатомия в Медицински факултет на Тракийски университет, Стара Загора. Специализирал се е в областта на Източната медицина. Автор на редица научни публикации и книги. Участва редовно в международни конференции. Той е виден общественик, ангажиран със здравните проблеми на хората, и е треньор по Ушу. За осъществяване на контакт с гл. ас. д-р Никола Пировски използвайте сайта му https://humanspiralsystem.org/ и Фейсбук: Nikola Pirovski.
- Разбрах, че прилагате иновативен метод в лечението на кожни заболявания. Самият аз имам малък обрив, ще боли ли?
- Не, няма да боли, само ще усетите лек студ на мястото, което ще обработя с криопен.
- Разкажете ми за този метод.
- Криотерапията е метод за контролирано унищожаване на нежелана тъкан чрез прилагане на екстремно замразяване. Процедурата охлажда тъканите до нива, които водят до некроза (тъканна смърт), като същевременно минимизира риска от увреда на заобикалящата здрава тъкан. Този метод е признат от специалистите-дерматолози за златен стандарт при лечението на кожни лезии (обриви).
- Какъв е принципът на работа на криотерапията?
- Аз съм сертифициран криотерапевт. При криотерапията бързото замразяване на тъканите е ключът към ефективното унищожение на клетките, които са претърпели някаква метаплазия и са станали патологични. Действието на студа е толкова бързо и силно, че не оставя време на тъканите за клетъчна адаптация, която адаптация обичайно става чрез процеса осмоза. При това рязко замразяване се образуват ледени кристали в клетките. Тези миниатюрни ледени късове разкъсват клетъчните мембрани и водят до сигурна и безвъзвратна клетъчна смърт.
- Истина ли е, че за оптимален ефект се прилагат два цикъла на замразяване?
- Да. За постигане на целта тъканта се охлажда бързо от +37°C до -27°C. Реализира се с контролирана струя замръзващ газ, който попада единствено и само върху специфичните засегнати зони.
- По време на процедурата не усетих болка, почувствах само леко охлаждане…
- Да, но по-чувствителните пациенти съобщават за слаба болка и за леко щипане по време на въздействието на студа. В практиката съм имал пациенти, които след процедурата с Криопен са получили леко зачервяване и слаб сърбеж в областта на обработената кожна лезия.
- Забелязах, че след третиране на обрива там се формира мехур с възпаление около него. Това нормално ли е?
- Да. Този мехур след няколко дни ще бъде последван от образуването на гранулация и от формиране на нова кожа под коричка, която ще падне след 7 до 10 дни от момента на извършване на криотерапията.
- Налага ли се повтаряне на процедурата?
- Понякога да. Ако на контролния преглед след шест седмици има останки от обрива, тогава го замразявам отново.
- Какви са предимствата на криотерапията спрямо другите методи на лечение?
- В сравнение с алтернативни методи, като хирургия и лазерна хирургия, CryoPen не изисква анестезия, намалява риска от депигментация и от появата на белези, освен това е подходящ за всички типове кожа.
- А има ли противопоказания за прилагане на терапия с Криопен?
- Както всеки метод в медицината, Криопен също има своите противопоказания, които включват: тежки възпалителни процеси по кожата, висока телесна температура, провеждано лечение с кортикостероиди, онкологични заболявания и тежко общо състояние на пациента.
- Повечето хора имат бенки. Те подходящи ли са за третиране с криотерапия?
- Не. Дебело подчертавам, че бенките не се третират с Криопен.
- Колко време трае една процедура?
- Процедурата отнема около 10 минути, като след нея пациентът може веднага да се върне към изпълнение на всекидневните си дейности. Няма разрези, няма кървене, не се налагат шевове. Всичко това минимизира рисковете от възникване на инфекции и възпаления.
- Кои кожни заболявания се третират с Криопен?
- Ефективен е при пигментни петна, фиброми, акрохордони, чериангиоми, кокоши трън, обикновени брадавици, плантарни брадавици, генитални кондиломи, кожни кератози и други кожни лезии. В педиатрията е подходящ за премахване на HPV брадавици и на молуски, които са чести при децата на възраст между 4 и 14 години. Не се налагат допълнителни грижи след процедурата.