Хашимото


Болест : хашимото

Последна промяна на 22 August 2018 в 16:54 3399 0

Смята се, че хроничният тиреоидит на Хашимото понастоящем по честота превъзхожда тиреотоксикозата. Особено голяма е честотата на заболяването при жени между третото и шестото десетилетие, както и в детската и млада възраст. Болестта не рядко има фамилен характер.

Симптоми
Хашимото показва големи сходства с Базедовата болест. Първият и най-важен симптом на болестта е постепенното развитие на дифузна нискостепенна струма (гуша) с гладка повърхност и много твърда плътност. В последствие формата на жлезата се нарушава, повърхността и става неравна, а консистенцията по-плътна.
Струмата (гушата) протича обикновено безсимптомно, като болните са афербилни (не с висока температура) и в добро състояние. В началния период на заболяването може да се наблюдава повишена функция на жлезата с леки хипертиреоидни прояви. Те са: тремор (треперене), топла и влажна кожа, изпотяване, ускорена сърдечна дейност, повишена амплитуда (разлика) между систоличното (горна) и диастоличното (долното) кръвно налягане, често кашави изпражнения, менструални смущения, леко отслабване на теглото при запазен апетит.
При около 20% от болните се установяват дискретни симптоми на хипотиреоидизъм (намалена функция на жлезата), които в повечето случаи не показват склонност към прогресиране. Хипотиреоидни (при намалена функция на жлезата) прояви са: бавни движения, мускулна слабост, лесна умора, усещане на студ, болки, скованост в мускулите и ставите, забавен пулс, упорит запек, метеоризъм (подуване на корема от газове), менструални смущения.
Редките случаи на забременяване завършват обикновено със спонтанен аборт, но се среща и нормално износване с раждане на нормално дете.
Често при болните се установява захарен диабет.
Може да се наблюдават различни форми на анемия. Повишен е холестеролът и триглицеридите. Има изменения в ЕКГ (електрокардиограмата).
При Хашимото имаме повишени стойности на “TSH”, Т4 е на долната граница. RUE (установяване на елекстроцитите - червените кръвни телца, е леко, но понякога силно ускорено).

Лечение
Заместителната хормонална терапия е показана само при хипотиреоидизъм или високо степенна струма (гуша). Лечението се провежда с тиреостатици-„L” тироксин, като то продължава до края на живота.

Хашимото и селен
В последно време се добавя и селен, който е важен микроминерал, пазител на имунната система. Селенът е надеждна бариера срещу всякакъв род бактериални и вирусни инфекции. Той помага специално на организма да елиминира токсичния ефект на тежките метали, особено на живака. В комбинация с витамин Е взаимно усилват действието си като антиоксиданти. Селенът подпомага и функционирането на щитовидната жлеза. Той работи за предотвратяване на ракови заболявания. Най-богати на селен са ядките, особено бразилският орех. Само две ядки покриват дневната нужда на организма, както и 100 грама слънчогледови семки.

Хранене при Хашимото
Основни хранителни източници на йод са: морските продукти, яйцата, млякото, пуешкото месо, картофите, ягодите и червените боровинки.
Да се употребява йодирана сол за раждането на здрави и умни деца.

Хашимото и витамин D
Напоследък е доказано, че при тиреоидите на Хашимото е намалено присъствието на витамин D в организма. Редно е и той да се включи в терапията. Правилното и ефикасно лечение ще се определи от лекарят-ендокринолог.

Как да откриете дали ви липсва йод
Микроелеменът йод поддържа пъргавината на ума, здравината на костите и зъбите, отличното състояние на кожата, ноктите и косата, защитните сили на тялото срещу възпалението. Много бързо може да разберете дали имате достатъчно йод в организма. Купете си от аптеката йодна тинктура от тази, която е за обработване на рани. Потопете върха на кибритена клечка или малка тънка пръчица в разтвора и разчертайте на вътрешната страна на бедрото или на предмишницата решетка с размери квадрат 1 на 1 сантиметър. След като разчертаете, започнете да я наблюдавате.

1. Решетката видимо избледнява за около 3 часа. Това означава, че тялото има нужда от йод.
2. Решетката избледнява след 6 часа. Липсата на йод не е застрашаваща, но съществува.
3. Решетката се заличава след 24 часа. Нямате липса на йод в тялото ви.