
Хипотиреоидизмът е най-честото заболяване на щитовидната жлеза. То се дължи на понижена секреция на тиреоидните хормони Т4 и Т3, които са отговорни за основния метаболизъм, както и за растежа на костите.
В България се провежда йодна профилактика. Най-честата причина е тиреоидит на Хашимото. Болестта може да настъпи и след операция на щитовидната жлеза, радиоактивно облъчване на шията или при предозиране на витамин А. В началото симптомите се пренебрегват и пациентите не ходят на лекар дълго време. Болните почват да напълняват, понижава се телесната температура. Имат чувството на студ, защото щитовидната жлеза страда от липсата на йод в организма, най-вече през зимата. Пациентите получават жълтеникав цвят на кожата, оток около очите, лесна умора, мускулна слабост, забавени движения и мисловна дейност, сънливост, ранна атеросклероза, менструални смущения и дори безплодие при жените. Нелекуваното заболяване води до различни усложнения, като гуша, проблеми със сърцето най-вече заради високите нива на холестерола, който се изявява при намалена функция на жлезата. Също така до психически нарушения. Депресията може да се появи в ранните етапи на болестта. При заболяването трябва да се изследва хормона ТSH.
Заболяването се лекува с левотироксин, който се приема цял живот. Препоръчва се прием на йодирана сол, както и на храни като морски дарове, орехи, яйца, мляко, сирене, извара, пуешко месо, цвекло, моркови, картофи, зеле, маруля, ябълки, грозде, сливи, ягоди и червени боровинки.
При Хашимото се добавя селен в комбинация с витамин Е. Само 2 ядки бразилски орех (продават ги на сергиите с ядки) покриват дневната нужда на организма от селен, както и 100 грама слънчогледови семки. Напоследък е доказано, че при тиреоидит на Хашимото е намалено присъствието на витамин Д. Редно е и той да се включи в терапията. Може да приемате по 4 капки вигантол сутрин на гладно, но отдалечени поне на половин час от приема на еутирокса.