Хранене при анемия


Болест : желязодефицитна анемия,

Последна промяна на 08 September 2020 в 18:18 1242 0

В отговор на Л.Н. от гр. П.

По отношение на диетичното хранене при желязодефицитна анемия с ниски нива на хемоглобин ви препоръчвам следната. Предполагам, че се храните непълноценно. Това е поправимо. Едни от причините за този вид анемия са недостатъчен или липсващ прием на пълноценни животински протеини, които се набавят от червени меса и черен дроб, които са най-богати на желязо.
Също така може да имате липса на противоанемичния витамин В12 (цианокобаламин). Или липса липса на важния противоанемичен вътрешен фактор, който се отделя от лигавицата на стомаха при хората. Анемията може да се дължи и на повтарящи се кръвоизливи и др.
Споменатите от вас симптоми имат връзка с анемия и стрес. Но заради загубата на толкова килограми от теглото ви е важна консултацията с ендокринолог. Възможно е също така да имате и стомашно заболяване с храносмилателни смущения, което да се уточни с лекар гастроентеролог.

Препоръчвам ви храната да съдържа:
- Крехко месо (телешко, говеждо, свинско) и ястия с черен дроб.
- Храни, богати на противоанемичния фактор: шкембе (шкембе чорба), език, бъбреци, яйчен жълтък (варени яйца, крем карамел, крем шато и др.). От зеленчуците спанак, коприва, салатки и марули, червено цвекло и моркови (особено на фреш), зеле, аспержи.

Правете си салати и прясно изцедени сокове още от краставици, спанак, рукула, магданоз, левурда, лобода, киселец, кресон. От плодовете – ябълки, сини сливи, праскови, кайсии, киви, цитруси. Чрез прясно изцедените соковете от плодове и зеленчуци се улеснява усвояването на желязо в организма. Яжте много орехи, бадеми, лешници (богати на омега 3).
- Храни, богати на минерални вещества и соли, като желязо, манган, кобалт, мед, са червено цвекло, моркови, ягоди, сини сливи, домати, праскови, боровинки, арония, шипки, грозде, киви, боб, грах, бакла, варени кестени, стафиди и фурми, спанак, зеле, свежи растителни кълнове, броколи, леща, соя, картофи, зелен фасул, ядливи гъби, миди, руският черен чай, брашно от сушена коприва и шипки, чушки.
- Особено е препоръчителен приемът на пчелен прашец.
- Добре е да включвате и риба, особено скумрия, и бяло пилешко или пуешко месо.
- Сезонно се препоръчва прием на пробиотици с полезните млечно-кисели бактерии за имунитета (от аптеките).
- Умерен до нисък прием на прясно мляко и млечни продукти, и то обезсолени. За предпочитане е киселото мляко и айран.
- Храната ви трябва да е по-безсолна, прясна и разнообразна, в не големи количества. Разнообразни месни и зеленчукови супи, месни и вегетариански ястия. Свежи салати и плодове. Сокове, честа вода. Леки десерти. Понякога и да 1 чаша хубаво червено вино (по желание).