Уважаеми съотборници, с риск да ме упрекнете, че отново ви занимавам с този проблем, ще бъда доволен, ако поне един ме послуша и се спаси от тази коварна болест. Правя го, защото 62 г. съм се сблъсквал с нея и, на фона на неуспехите, съм щастлив, че хиляди съм спасил.
Ние, възрастните, бързаме да обиколим веригите сутрин рано за „промоции“, и се прибираме на сянка... Любимите за пенсионери дини, пъпеши и зеленчуци са още с януарските цени.
Какво става с нашия организъм?
Силно се потим, ускорява се сърдечната дейност и дишане, покачва се кръвното налягане. Някои грешат – не пият вода, за да не се потят, а тя невидимо се изпарява от нашата кожа, чрез т.н. перцепция. Кръвта се сгъстява, червените кръвни клетки и тромбоцити се слепват, стигат до някоя тънка артерийка на главен и гръбначен мозък, а тя - склеротично-възрастово увредена, вече е с начални тромби! Закрепват се там и особено нощем предизвикват запушване на артерийката. Регионалната мозъчна тъкан вече не се храни, не достига и серумният кислород, и съответният двигателен орган се парализира, обездвижва се. Най-малко – изтръпва... Това вече е тромботичният инсулт...
След като цял ден се свирах по сенките, ту правя течение от врати и прозорци, ту пусна, ту спра климатика, дочаках нощната хладнина: заспал съм дълбоко, но се събуждам с болезнено изтръпване на един крайник. О, ужас! Веднага ставам, изпивам чаша вода и захапвам един аспирин.
Какво да правим
• Да пием минимум 1.5 л (през лятото 2 литра) за денонощието вода. Разреждането на кръвните клетки е гаранция за предпазване от инсулт.
• Да не забравяме предписаните ни профилактично антиагреганти или антикоагуланти! Всеки си е получил напътствието от личен лекар и специалист! При висок холестерол – да не забравяме статините.
• Слепването на тромбоцити и еритроцити се нарича агрегация. Този процес се предотвратява с антиагреганти и антикоагуланти. Вземат се вечер. А те биват:
1. Антиагреганти: Тромбоцитни СОХ-1 инхибиторни антиагреганти: ацетизал (аспирин - минимум 100 или 125 мг дневно - протект, кардио- или друг); тиено-пиридини (клопидогрел, тромбекс и др., 75 мг вечер); дезинттегрини и други. Да не забравяме, че антиагрегантен ефект имат всички НСПВС (нестероидни противовъзпалителни средства, като диклофенак, бруфени, пиразолони, коксиби, парацетамол и др.), кортикостероиди, вазодилататори (агапурин, кавинтон, и др.). И с тях да внимаваме: те може да увеличат антиагрегацията и да предизвикат кръвоизливи от вътрешни органи - стомах, черва, пикочни пътища.
2. Антикоагуланти: за инжекция (хепарин, фраксипарин и др.) и през устата (кумаринови производни): синтром, варфарин, дабигатран, ксарелто и др. Тези лекарства се използват и за предотвратяване на сърдечен инфаркт, стенокардия, предписват се и при ритъмни нарушения на сърцето и клапни увреждания на същото.
Спирането на това лечение и профилактика не трябва да става внезапно, за да се избегне т.н. рибаунд ефект (ефект на бумеранга).
Ако симптоматиката продължи – да потърсим консултация със специалист – необходима е спешно Доплер- сонография на мозъчните магистрални съдове, измерване на кръвни показатели за протромбиново време, или, по преценка на лекаря – скенер или ядреномагнитен резонанс.
Да не забравяме и хеморагичните мозъчни инсулти, които дебнат в горещините хора с високо кръвно налягане, с бъбречна и белодробна недостатъчност, обменно-недоимъчни заболявания. Какво да правят?
1. Да проследяват всекидневно стойностите на кръвно налягане.
2. Да си вземат редовно предписаните хипотензивни (намаляващи кръвното налягане) и диуретични (отводняващи) средства.
3. Да избягват физическо и умствено напрежение в горещините.
4. Да се пазят от предозиране на слънчеви лъчи, да търсят сенчести места, добре проветриви. 5. Да не злоупотребяват с излишно хранене и вредни количества течности.
6. Да забравят въобще алкохола.