Колики, киселини, тежест. Всеки трети човек страда редовно от стомашен дискомфорт. Какво можем да направим, за да го преодолеем?
Природни средства
Приемът на лекарства не е автоматичен. Ако неразположението ви е епизодично или умерено, опитайте първо да си помогнете с достъпни и безвредни естествени средства.
Грейка
В случай на колики най-добре е да ползвате топлината на грейката, която ще отпусне мускулите. Оставете я да действа най-малко 30 минути. Постепенно болките ще изчезнат. Същият ефект има и електрическото одеяло.
Зелев сок
При киселини сокът от зелеви листа е незаменимо средство. Пригответе си го сами в сокоизстисквачка и пийте по 1 водна чаша дневно до изчезване на симптомите.
Маточина и женско биле
Тези билки успокояват паренето в стомаха и намаляват спазмите. Ползват се под формата на отвара. Не се препоръчват при хипертония, тъй като повишават кръвното налягане.
Хума
Всяка сутрин изпивайте по една чаша вода в която е разтворена 1ч. лъж. бяла хума на прах. Изчакайте два часа, ако имате да вземате лекарства. Не ползвайте хума, ако страдате от запек.
Нови хранителни навици
• Кои продукти могат да навредят?
Намалете консумацията на алкохол, особено на бяло вино. Избягвайте също кафето и силните подправки. Цитрусовите плодове могат да предизвикат киселини, особено ако ги хапвате на гладно. Месата и всички пържени храни забавят храносмилането и поддържат киселинността в стомаха за по-дълго време. Газираните напитки пък предизвикват подуване. Внимавайте по принцип с плодовете и зеленчуците – те съдържат полезни фибри, които улесняват отделителната система, но някои от тях затрудняват стомаха – домати лук, сушени сливи, киви. По-добре е да ги консумирате след термична обработка – печени или варени.
• Кои са полезни?
Хлябът, млечните продукти и бананите „обличат” стомашната лигавица и я предпазват от киселинността.
При парене в стомаха наблегнете на магданоза, зелето, пастата и пълнозърнестия ориз, които съдържат благотворния за такива случаи калций.
Лещата и спанакът са богати на магнезий – минерал, който помага срещу стреса, отговорен за повишената стомашна киселинност.
Между отделните хранения пийте зеленчукови сокове с алкално действие – от краставица, репички, червено цвекло.
Куркумата пък има противовъзпалителни свойства. Ползвайте я за подправка. Не забравяйте и джинджифила.
• Сода за хляб
Тя неутрализира киселините в стомаха. Пийте чаша вода, в която е разтворена 1 ч. лъж. сода бикарбонат, когато чувствате парене. Не забравяйте да добавите и няколко капки лимонов сок, с което ще избегнете образуването на газ в стомаха.
• Мед
Не всеки вид мед има благотворен ефект върху стомаха. Най-добре е да ползвате мед от манука, който се произвежда от цветовете на това растение. При стомашни болки хапвайте 1 ч. лъж. върху парче хляб веднага преди и след хранене.
Подходящи лекарства
• За предпазване на лигавицата
Това са лекарства, които покриват стомашната лигавица като превръзка, неутрализират киселините и облекчават болките. Някои от тях са под формата на гел – те действат най-бързо и имат продължителен ефект. Обикновено тези медикаменти съдържат соли на алуминия, магнезия и калция, поради което не бива да се взимат от хора, които спазват хранителен режим без сол. Продължителният им прием е рисков фактор за ранно развитие на болестта на Алцхаймер. Във всички случаи, ако приемате и други лекарства, спазвайте интервал от два часа, за да не се нарушава ефикасността им.
• За намаляване на секретообразуването
Тези продукти блокират образуването на стомашните сокове. Те имат мощно действие, което се натрупва с всеки следващ прием. За разлика от лекарствата, които предпазват лигавицата, тези нямат толкова бърз облекчаващ ефект. Дозата е едно хапче дневно и трябва да минат 24 часа, за да се усетят първите признаци на действието им. Можете да ги купите и без рецепта, но по добре е да се консултирате с лекар, както и да не ги приемате по-продължително от две седмици. Вторичните ефекти не са за подценяване – стомашно разстройство, мускулни болки, кожни и чернодробни проблеми.