
Преносители на Лаймска болест са само иксодосовите кърлежи, които не са изцяло черни, а имат кафяво-червеникаво тяло
С всяка година положението с кърлежите става все по-сериозно. Скоро публикувахме съвети как да се пазим, доколкото е възможно, и как да вадим кърлеж, впит в тялото. Тъй като вече има случаи на заболели от Лаймска болест след хванат кърлеж при разходка в Борисовата градина в София, даваме и няколко съвета какво да правим, ако си извадим кърлеж от вида с кафяво-червеникаво коремче, защото само те са преносители.
Ако сте го забелязали съвсем скоро след ухапването, не се притеснявайте. На кърлежа му трябват часове, докато се насмуче, и чак тогава започва да връща кръв, която може да е, но може и да не е заразена. Все пак не всеки кърлеж носи бактерията Борелия, причинител на болестта.
Не мажете мястото, ухапано от кърлеж, с йод, риванол, зехтин, предупреди проф. Тодор Кантарджиев, съветник на Столична община по здравни въпроси. Ако след изваждане на кърлежа мястото се намаже с йод, няма да може да се проследи дали ще настъпи зачервяване или черно петно, което е симптом на Марсилската треска. Възможно е да се появи и обрив, който е знак, че се развива Лаймска болест. Не е нужно да се поставя и инжекция против тетанус.
След изваждане на кърлеж от възрастен човек може да се изпият две дози от антибиотика доксициклин (2 таблетки наведнъж еднократно). За по-голяма сигурност може човек да си вземе направление след два месеца и да посети специалист по инфекциозни болести, който да му назначи изследвания.
Изваденият кърлеж може да се постави в добре запушено шишенце или малко бурканче, и да се занесе за изследване за Лаймска болест. Услугата предлагат вече доста лаборатории.
Ако не занесете кърлежа за изследване, можете вие след най-малко месец от ухапването да отидете в лаборатория, където да ви вземат кръв от вената за тест на 2 антигена за Лаймска болест.
Ако извадите кърлеж на дете, не му давайте антибиотик, не правете нищо, съветват специалистите. Само го наблюдавайте. За ваше успокоение можете след месец и половина – два да заведете детето в лаборатория, където да му пуснат кръвно изследване (за деца се прави от пръстчето) за двата антигена за Лаймска болест. Ако обаче детето не е добре, заведете го при личния лекар и го уведомете за кърлежа.