Кога пролетната умора преминава в депресия


Болест : депреия

Последна промяна на 13 July 2018 в 09:10 1074 0

При вечно изтощените разнообразната закуска е задължителна

Пролетна умора, депресия или просто желание за почивка и отпуск ни носи месец април. За чувството на постоянна умора помагат и стресът, и храненето, но и смяната на часовото време през пролетта. Симптомите на депресията са липса на настроение, безсъние, понижена способност за концентрация, липса на енергия, нерешителност. Понякога се добавят и липса на апетит и загуба на тегло. Ако повече от 15 дни имаме тези симптоми, това е сигнал за състояние на депресия.
Депресията е лечимо заболяване, лекува се с антидепресанти и с психотерапия. Ако не се лекува, хронифицира. Може да доведе до алкохолизъм и при по-тежки състояния – до желание за самоубийство. Жените са по-склонни да си признават проблема.

Диетата може само косвено да ни помогне да преодолеем умората.
Физическата умора води до психическа умора. Трябва да се консумират: брашно от рожков като заместител на какаото – по-ниско калорично и има много хранителни вещества; кокосови стърготини – съдържат полезни мазнини; лимец – има повече фибри и витамини от групата В.
Не трябва да се пропуска закуската и тя да е разнообразна. Хубаво е тя да съдържа мюсли, плодове, кисело мляко, яйца, оризови бисквити.

Кои сокове са най-полезни в периода на авитаминозата
Пикът на авитаминозата настъпва в ранна пролет. Затова едно от добрите решения на проблема са пресните сокове от сокоизстисквачка, които може да си приготвите сами. Така лесно ще подкрепите организма си и ще го направите по-устойчив на вирусните заболявания.
Плодовите сокове могат да ни предпазят от много заболявания и да забавят стареенето на организма. Анализирайки състава на някои видове сокове, учени са стигнали до извода, че ябълковият сок и сокът от грозде съдържат най-голямо количество полезни съединения, включително антиоксиданти. Както е известно, антиоксидантите намаляват разрушителното действие върху организма на свободните радикали, които са основен източник на болести и стареене.
Освен това изследванията показват, че редовното пиене на плодови сокове намалява риска от възникване на болестта на Алцхаймер и на някои други заболявания.
За бременните жени и кърмещите майки най-полезен е сокът от моркови – той е особено богат на витамин А, който бързо се усвоява от организма. Този сок повишава апетита, подобрява структурата на зъбите, незаменим е при болести на очите и кожата. Добре се усвоява, съчетан със сметана или прясно мляко.
Впрочем, соковете могат да се приготвят не само със сокоизстисквачка, но и с пластмасово ренде. По-добре не ползвайте метално – при съприкосновението си с някои сплави част от витамините се разрушават.
Прясно изстисканите сокове се пият веднага след приготвянето им, желателно преди ядене. При съхранение в хладилник съдържанието на витамини в тях намалява, често вкусът им също се променя.
Няма смисъл да пиете огромни количества от соковете – това може да нанесе вреда на организма. Достатъчно е да изпивате по половин чаша дневно в продължение на 1-2 седмици при условие, че нямате противопоказания. Например при болести на стомаха прясно изстискани сокове не се препоръчват.

Морковеният сок съдържа каротин, който е много полезен за очите, подобрява апетита и храносмилането, укрепва нервната система. Някои диетолози го смятат за еликсир за младост. Но не бива да злоупотребявате с него – от прекалено голямото количество каротин кожата може да придобие жълтеникав оттенък. И още нещо: витамин А, който се съдържа в морковите, не се усвоява без мазнини, затова добавете в сока малко растително масло. Може да добавите към морковения сок ябълков.
Ябълковият сок съдържа желязо, изчиства организма от шлаките, нормализира дейността на червата, полезен е за хора, които имат проблеми с белия дроб, както и за заклети пушачи.
Доматеният сок потиска ферментационните процеси в червата и подобрява паметта. Трябва да се пие без сол, защото солта намалява целебните му свойства. Вместо нея може да добавите чесън, чушка или зеленината от магданоз или копър. При болести на бъбреците (особено при камъни в бъбреците) доматеният сок не се препоръчва.
Сокът от тиквички е богат на калий, калций и магнезий затова е полезен при анемия, нервни и сърдечни проблеми, при заболявания на черния дроб и бъбреците. С ябълков и морковен сок става много по вкусен.
Краставичният сок е чудесно пикочогонно средство. Помага при пародонтоза, укрепва косите и ноктите, успокоява нервната система, подобрява паметта, полезен е за сърдечно-болните. Най-добър е ако прибавим към него сок от целина.
Тиквеният сок е шампион сред зеленчуковите сокове по съдържание на желязо. В него има много цинк и каротин. Той е полезен за хора с проблеми с бъбреците, черния дроб, сърцето. Мъчи ви безсъние? Изпийте преди сън малко тиквен сок с мед.

ВНИМАНИЕ! Много внимателно прясно изстискани сокове трябва да пият хората, склонни към алергични реакции. При заболявания на стомашно-чревния тракт по-добре се откажете от тях. Освен това помнете, че морковен и доматен сок могат да се пият не повече от 0,5 чаша на ден, като при това морковеният сок в чист вид се пие не повече от 10 дни. В някои случаи е по-добре да разреждате соковете с вода.


Срещу стреса– шоколадов масаж
Школадът винаги редизвиква усещане за страст и еротика. При това не само при дамите а, и при господата. Няма никакво значение дали човек ще го похапва, или ще го масажират с него – благотворният ефект, който той оказва върху тялото, е неповторим.
СПА терапията с шоколад не е еротичен масаж, а най-чувствената процедура, на която може да се подложи всеки човек. Какаото овлажнява и подхранва кожата. Но най-важното е, че намалява нервното напрежение. Това е комплекс от пилинг, масаж, репинг и антицелулитна програма. Всяка процедура се характеризира с различна техника и включва допълнителни продукти. Целта е не само тялото, но и душата да ликува, потопена в апетитен аромат.
Масажът с какаова каша изглажда кожата като с кадифена ръкавица. И без да му се възлагат особени задачи, той работи за пълен релакс на тялото и душата. Този масаж помага на хора, които са изтощени, преуморени и напрегнати. Плавните движения успокояват нервната система и правят кожата сатенено гладка.
Неустоимото изкушение има уникални свойства. На първо място какаовата маса овлажнява и тонизира тялото. Храни кожата с активни вещества, които попиват и действат на нервната система като антидепресант. Тези съединения помагат за изработване на хормони, най-важен от които е този на щастието.
От всички плодове и растения какаовите зърна имат най-висок антиоксидантен потенциал. Те са добър източник на биологично активни вещества – като витамин В1, В2, РР, провитамин А, микроелементи като магнезий, калий, калций, натрий и желязо. Тази техника осигурява антимикробната и противовирусна защита на организма.
За тази процедура не се ползва купешки шоколад. Ползва се натурално какао на прах и какаово масло.
Кожата обича какаово масло, защото то я прави мека, жизнена и по-млада. Под неговата ласка тя става бляскава и сияйна. С помощта на течната кафява маса пигментните петна изчезват, а фините бръчици се опъват. Ето защо все по-често шоколадът влиза в състава на маски за лице, които са подходящи за всички типове кожа – нормална, суха и увредена.