Кожата обича аромат на лавандула

Билка : лавандула

Последна промяна на 24 September 2019 в 07:30 1764 0

Лавандулата извисява духа и разкрасява тялото. Знаели са го още древните, макар че само знатните и богатите са си позволявали този чудодеен аромат.

Египтяните ползвали лавандула за масажи, козметика и балсамиране. Твърди се, че ароматът и е тайното оръжие на Клеопатра, за да омагьоса с чара си римските императори. Самите римляни ползвали цветето като парфюм за домовете и баните си. В Средновековието лавандулата се е смятала за свещено растение, което гони дявола и злите сили.
През Ренесанса знатните дами започнали да се пръскат с парфюми с лавандула и розмарин. Неомъжените пък носели тайно цветето, за да привлекат вниманието на любимия. Според езика на цветята лавандулата е символ на преданост и невинност, а и носи късмет.
България е сред лидерите по производство на лавандула. Ароматното растение съдържа приблизително 3% етерично масло, което е много ценно в парфюмерията и козметиката.
Народната медицина пък препоръчва лавандула за най-различни болежки – главоболие, настинка, нервно напрежение, депресия, сърцебиене, зъбобол.

Лавандуловото масло е едно от най-ползваните в ароматерапията, тъй като има успокояващ и отпускащ ефект. Премахва стреса и тревожността, дарява спокоен сън. То се съчетава идеално с много други етерични масла, а ароматните вани очистват тялото от шлаки и отрови.
Кожата също обича да попива чудния аромат. Маслото е антисептично и противогъбично, много помага при проблеми с кожата, акне, белези, порязвания, слънчево изгаряне и псориазис.
Лавандуловото масло освобождава задържаните течности в организма и балансира съдържанието на влага в кожата, помага за регенерацията на клетките.
Маслото бори бръчките, тъй като стимулира притока на кислород в клетките. Но по-скоро е превенция срещу тях, отколкото ги глади, след като са се появили.

Може да се ползва вечер вместо почистващ тоник за лице. Домашната рецепта е следната: няколко капки масло се сипват във вряща вода и като изстине, се прехвърля в шишенце.

Маската с мед и лавандула е подходяща за всеки тип кожа, но се препоръчва най-вече за мазна и склонна към акне. Лицето се масажира нежно със смес от топла вода, две лъжици мед и 3 капки етерично масло. Друг вариант е да се смесят хума, вода и по няколко капки лавандулово масло и лимонов сок.

Лавандуловото масло помага при сухи или напукани устни.
Много е подходящо през горещините, тъй като не само пази кожата от вредните слънчеви лъчи, но и от ухапванията на кръвожадните комари.

Разкрасяващо действа и лавандуловата вода. Тя може да се ползва за ежедневно тонизиране на кожата и като съставка на маски за лице.

Лавандулата помага и за по-гъста грива, ползва се при пърхот и косопад. Може да се капнат няколко капки в обикновена козметика за коса или пък да се направи балсам от сушена лавандула и няколко капки масло.
Друг вариант е лавандуловото масло да се смеси с малко зехтин и да престои около час на главата, завита в найлонова кърпа.

Ароматното растение попада в най-различни разкрасяващи тубички и бурканчета – почистващи пяни, тоници, масажни масла, кремове за лице и тяло, луксозни сапуни, дезодоранти, балсами и шампоани.

Ароматът на лавандулата се цени особено много в парфюмерията. Смесва се добре с други ухания като роза, мента, здравец, салвия, бергамот, пачули и джинджър.
Лавандулата краси не само градината, но и чинията. Цветове от растението се добавят за аромат в печива и мармалади.

Стръкчета лавандула отблъскват молци, комари, бълхи и мухи. Сухите цветове и листа се ползват за освежаване на помещения и гардероби. Саше с изсушена лавандула се слага под възглавницата или се капват няколко капки лавандулово масло при безсъние. Или пък за отпускане, релакс и хубав сън се пие лавандулов чай – две лъжици цвят се запарват в половин литър вода за 10 минути.