Медолечение (aпитерапия)

Последна промяна на 11 February 2025 в 20:41 61 0

Апитерапия идва от латинската дума за пчела аpis.
Освен мед и восък, пчелите събират и пчелен  прашец (перга)

В кошера го овалват първо със слюнка и нектар, а след това и с мед, и правят топчета с размер 1-2 мм. С него се храни семейството на кошера през зимата. Дневният добив е около 250 грама или от 1 до 7 килограма годишно за един кошер.
Пчеларите го събират с прашецоуловители, изсушават го и го пресяват. Става от ярко жълт до черен на цвят. Използва се за укрепване на костната система, афродизиак е, съдържа много витамин Е, спира кървенето, подобрява кръвопроизводството, репродуктивните органи и сърдечно-съдовата система. Съдържа лецитин за добра мастна обмяна, против затлъстяване, селен за профилактика на ракови заболявания, освобождава организма от тежки метали, лекува болести на централна и периферна нервна системи.
От пчелите работнички в кошера остават 5-15 дневни нелетящи пчели, наречени кърмачки, които произвеждат пчелно млечице.
То е секрет на техните слюнчени жлези, съдържа биоптерин, неоптерин, 18 аминокиселини, белтъчини, витамини А, В-комплекс, В1, В2,никотинова (В3) и пантотенова (В5) киселини, В6, С, D, Е, въглехидрати, масти, минерални соли, антибактериални и антибиотични компоненти. Необходим е за хранене на подрастващите пчели - работнички и търтеи, в първите 3 дни от живота им, и постоянно за майката - през целия й живот. За един сезон един кошер натрупва не повече от половин килограм пчелно млечице.
Пчелното млечице е бистра белезникаво-жълта, желеподобна маса, която в последствие става тъмно-жълта. Има специфичен фин мирис и стипчиво-кисел вкус. То е с по-ценни качества от меда. Рядко може да го получим директно от кошера. Издържа на съхранение чрез охлаждане и може да се купи като зрънца или капсули.

Пчелна отрова
Тя е секрет на двете отровни жлези на пчелата. Представлява прозрачна течност с кисела реакция, горчив вкус , характерна миризма и силни бактериоубийствени свойства. Издържа при нагряване на 100 градуса и при замразяване за няколко дни. Устойчива е на основи и киселини, но е силно чувствителна на калиев хиперманганат, кислородна вода, перхидрол, амоняк. Съдържа белтъчини (апитоксини), хистамин, органични отрови, солна ортофосфорна и мравчена киселина, етерични масла, които предизвикват болката и паренето, сапотоксини и кантаридинови съединения, предизвикващи спазми, припадъци, сънливост, притъпяване на съзнанието, задух, шок.
Пчелната отрова съдържа мелитин, адолапин, които имат противовъзпалително и болкоуспокояващо действие.
Прилага се като:
1. Контролирани ужилвания върху болезнени зони от живи пчели, държани в стъклен съд. Може предварително да се контролира подходяща, според заболяването, пчелна отрова, например при очни болести.
2. Инжектиране на пречистена и лиофилизирана пчелна отрова в болезнени зони или в познати биологично-активни точки при апи-акупунктура. Правят се ревулзивни мазила с пчелна отрова за болезнени стави. Те може да се прилагат и чрез ултразвук (сонофореза), или за акупресура.

Пчелен клей (прополис)
Той е храна за пчелното семейство, а за хората има силно антибиотично и антимикотично действие, мощен имуностимулатор е.

Пчелен восък
Съставен е от естери на мастни киселини и мастни алкохоли. Освен в техниката и за направа на свещи, се използва в козметиката за кремове и балсами, червила, за производство на маслени бои, пастели, за мазане на струни на музикални инструменти, за съхранение на плодове чрез намазването им.
Пчелният восък е ядливо вещество. Одобрен е за консумация в ЕС под Е-номер Е 901.

Мед
Пчелният Мед е комбинация от 17% вода, 82% въглехидрати (38.5% фруктоза, 31% глюкоза, и други въглехидрати), витамини, минерали, ензими, фитонциди и хормоноподобни вещества, антиоксиданти.
Рапичният е бял. Светъл е акациевият и детелиновият. Пресният мед е гъста полутечна и прозрачна маса, която постепенно кристализира до втвърдяване за няколко месеца. Има висока жилавост и се точи бавно. Само акациевият мед кристализира дълго, до 2 години.
Синтетично произведеният „мед“ съдържа 48% фруктоза, 47% глюкоза и 5% захароза - кристална захар, и не е източник на витамини и минерали.
В зависимост от произхода медът бива:
1. Нектарен (получен от нектара на растенията), а той:
- Монофлорен (от акация, липа, лавандула, слънчоглед, люцерна, рапица, кестен, памук, тютюн, боров цвят).
- Полифлорен.
2. Манов (от секретите на смучещи насекоми по растенията, или растителна мана от млади клонки и листа);
3. Смесен-от нектарен и манов мед.
4. Т.н. захарен мед се получава, когато пчелното семейство се захранва със захарен сироп. В него липсват минерали, витамини и аминокиселини.
Медът освобождава енергия. Подходящ е за хипогликемични кризи!
Пчелният мед има средна енергийност 300 - 600 килокалории на 100 грама мед. Освен въглехидрати (70-80%), съдържа 11 вида органични киселини, калий, натрий, калций, фосфор, сяра, магнезий, белтъчини 0.1-1.5%, около 18-20 вида аминокиселини.
Повишава имунната активност на организма; има антибактериално, антимикотично (убива гъбичките), противовъзпалително и дезалергизиращо действие. Подпомага кръвоспирането, има отхрачващо, регенеративно и кардиотонично, болкоуспокояващо, невростабилизиращо, слабително и детоксикиращо действие.
Афродизиак е, повишава половата потентност, и подпомага гонадите на жената да забременее. Подобрява двигателната активност на стомашно-чревния тракт и повишава секрецията на стомаха и червата. Помага при заболявания на дихателната система, има антибактериално и противовъзпалително действие върху кожата и всички лигавици. Облекчава производството на гликоген в черния дроб. Използва се в козметиката за производство на маски и кремове.
Да не се дава на кърмачета и деца до 1 годинка! Храносмилателната им система е недоразвита и може да се развие ботулизъм.
Да не се взема мед от алергични към него. Забранен е и на диабетици тип 1. При тип 2 може плодов мед до 50 грама дневно в чайове, мляко. При здрави хора е оптимално количество до 1-2 грама на килограм телесно тегло, разпределен на няколко приема.
Токсичен мед е този от цветовете на зокум, азалия, рододендрон, калмия, лавър, като предизвиква: световъртеж, отпадналост, обилно изпотяване, гадене, повръщане, колапс, сърдечна аритмия, шок.
С мед се прави лечебен масаж - точков, зонов и цялостен на тялото.
Използва се за мазане на екземи и рани и при изгаряне. Медът от манука има мощен противобактериален ефект.

Как се проверява фалшив мед
Фалшификат е, когато мед се размесва с глюкоза. Той е рядък и със светъл цвят, но бързо кристализира и търговците го подлагат на термична обработка, с което става още повече неистински.
1. Разтрийте малко мед между пръстите си – ако лепнат - в него, има захар или подсладител;
2. Потапяте кибритена клечка в меда и я драснете на кутията - ако е чист медът, клечката изгаря. Ако е с вода - гасне;
3. Пуснете малко мед в чаша вода- потъва на дъното. Истинският не се разтваря, а фалшивият се разтваря;
4. Намажете мед на филийка хляб - истинският го втвърдява, а фалшивият го размеква.

Виж още за: