
Много хора при лечението на настинката допускат редица грешки.
Късно начало на лечението
Ние доста често игнорираме първите признаци на настинката – лекото дращене в гърлото, запушения нос... Обаче трябва да отчетем, че простудните явления изчезват изключително рядко от само себе си и то само при закалени хора със силна имунна система. Повечето хора още на следващия ден боледуват „с пълна сила”.
За да не се случва това, е желателно да започнем лечение, колкото се може по-рано. Ако започнем прием на лекарства още в първите часове на заболяването, вероятността настинката по-бързо да отстъпи е много по-голяма.
Обаче лечението трябва да бъде правилно. Особено внимателни трябва да бъдем с препаратите със симптомно действие, които включват температуропонижаващи компоненти и вещества, намаляващи отока на лигавиците на носа. Те са привлекателни с бързото си действие, но могат да предизвикат редица странични ефекти. Ако трябва да сме по-конкретни, могат да подействат негативно на стомаха и черния дроб, да предизвикат сърцебиене, повишение на артериалното налягане и аритмия.
По-правилно в случая е приложението на природни препарати за лечение на настинката. Те са ефективни и в същото време максимално безопасни.
Домашен лек против настинка
Продукти:
¼ ч. чаша настърган корен от джинджифил
¼ ч. чаша прясно нарязан лук
¼ ч. чаша прясно нарязан розмарин
¼ ч. чаша прясно нарязани листа от градински чай
¼ ч. чаша настърган хрян
4 скилидки чесън
2 суп. лъж. лют червен пипер
натурален ябълков оцет за покриване
Комбинирайте всички съставки в стъклен буркан и ги залейте с натурален ябълков оцет, като оставите поне два пръста свободно разстояние от отвора на съда. Разбърквайте разтвора всеки ден в продължение на три седмици, след което прецедете течността. Прехвърлете я в отделен съд и я затоплете леко на котлона. Към нея прибавете ¼ ч. чаша мед и разбъркайте, докато той се разтвори. Свалете сместа от огъня и я прехвърлете в отделен по-малък съд с херметическо затваряне за съхранение.
Злоупотреба със съдосвиващи средства
Съдосвиващите капки и спрейове действат много бързо и ефикасно помагат за облекчаване на дишането. Но много бързо се развива и привикване към тях. Вече на третия - четвъртия ден от ползването им те вече не дават очаквания ефект. Това кара болните да ги употребяват по-често от указаното в опаковката и в по-големи дози. А впрочем, съдосвиващите вещества съвсем не са безобидни. Те могат да предизвикат различни странични ефекти и по-конкретно да доведат до повишена сухота и ранимост на лигавиците на носа и до намаляване на тяхната защитна функция. Освен това те са противопоказани на хипертониците и при много други сърдечносъдови заболявания. Съдосвиващите средства да се прилагат много внимателно, не по-често от 4 пъти дневно и не повече от пет денонощия.
Като алтернатива на съдосвиващите капки за нос сега се препоръчва промиването на носа с подсолена или с морска вода. Може са ползвате и физиологичен разтвор.
Активна борба с кашлицата
Много хора при настинка се стараят на всяка цена да потиснат кашлицата. И няколко дни подред приемат противокашлични препарати. Тези лекарства обаче са необходими в самото начало на настинката, когато кашлицата е мъчителна и ни пречи нормално да спим или да работим. Щом тя стане влажна, не бива да бъде потискана. Секретите трябва да се отстранят от бронхите и трахеята, а не да се застояват в тях. В противен случай оздравяването ще се удължи значително. За да облекчите отхрачването, пийте билкови чайове, а при необходимост – ползвайте средства, разреждащи секретите.
Имайте предвид, че лечението на кашлицата с препарати, облекчаващи изхвърлянето на секретите, е желателно да продължи минимум два-три дни след настъпването на подобрението. Само така бронхите ще успеят да се възстановят пълноценно.
Джинджифил при простуда и грип
Преди всичко, трябва да се убедите, че наистина имате ОРВЗ или грип, а не ротавирусна инфекция. При нея също се развиват типичните грипни симптоми: хрема, запушен нос, кашлица и температура, но са съпроводени с неприятни симптоми от страна на стомашно-чревния тракт – по-конкретно с гадене, повдигане и диария. Оттук и грешките!
Ако все пак става дума за ротавирусна инфекция, няма да минете без строга щадяща диета. През първите дни трябва само да пиете на малки глътки – вода или силен чай. След това можете полека да разширите менюто с течни варива на водна основа, препечен бял хляб, фиде. Джинджифиловият чай в тази ситуация е противопоказен, защото в свеж вид този корен съдържа много етерични масла и биологично активни съединения, които могат излишно да стимулират червата и стомаха. А на тях в раздразненото състояние, в което се намират, това никак не им е нужно.
Но при доказани настинка и грип чаят с джинджифил помага, защото притежава загряващо действие и при мнозина наистина намалява гаденето. Но реакцията на вашия стомашно-чревен тракт на джинджифила може да бъде и друга. Затова пийнете отначало съвсем малко количество от напитката и проследете как ще се почувствате.
Имайте също предвид, че изсушеният джинджифил съдържа значително по-малко активни вещества и затова притежава по-меко действие. Поради тази причина за приготвянето на чай може да ползвате изсушен джинджифил.
Ако вече сте усетили първите признаци на неразположение, горещият чай с малини или с джинджифил ще ви помогне по-леко да преживеете това неприятно състояние.
Медът трябва да се консумира съвсем по малко – в гореща вода неговите уникални лечебни свойства изчезват. Освен това, тя убива и витамин С, който се съдържа в лимона. Е, приятната киселинка в чая остава. Понякога тези напитки наистина помагат „да не се разболеем”.
Но ако все пак сте се разболели, трябва да пиете много течности – не по-малко от 1,5 литра на ден. Разбира се, ако нямате хронични заболявания, при които голямо количество течности не се препоръчва. Например, при сърдечна недостатъчност или бъбречни проблеми.
Докато сте болни, трябва да пиете обикновена вода, компот от малини, черен касис или боровинки. Прекрасно действа отварата от шипки или от изсушени плодове без захар. Някои хора предпочитат билкови чайове от мента, маточина или лайка.
Може да пиете също и не много силен чай с риган или чубрица.
Сладкото – шоколад, домашно приготвените или купени сладкиши – не се препоръчват при ОРВЗ и грип: излишъкът на глюкоза негативно се отразява на имунитета.
Захарта понижава активността на левкоцитите, които помагат да се справим с инфекцията. Под въздействието на изядените сладкиши тези кръвни клетки стават инертни, престават да се борят с болестта и пускат оздравителния процес на самотек. Резултатът е загуба на скъпоценно време, през което вредоносните възбудители укрепват и се размножават.