Орторексия, бигорексия, прегнорексия – що е то?

Последна промяна на 25 September 2024 в 21:19 48 0

Бигорексия
Идва от английското big - голям, и старогръцкото orexis – апетит. Всъщност описва модерен сред младите фитнес маниаци модел на хранене, при който са обсебени от манията да трупат мускулна маса. А прекомерната употреба на големи количества месо, яйца, протеинови добавки натоварва силно черния дроб и бъбреците, създават метаболитно напрежение и стрес, покачват кръвното налягане. Вече има случай на инсулт при 18-годишен.

Прегнорексия
Идва от англ. pregnancу – бременност. Бременни жени, в стремежа си да запазят фигурата си, лишават плода от важни хранителни вещества.

Орторексия
Това е патологично вманиачаване към здравословно хранене. Думата произлиза от старогръцките думи за правилен и апетит. През 1996 г. д-р Стивън Братман я описва като Орторексия невроза. Същият автор и колегата му д-р Том Дън я дефинират като обсесивно фокусиране към здравословно хранене и избягване на нездравословни храни, психично обременяване по отношение на практикуването на диети и придържане към строги правила в храненето, водещи до висок емоционален стрес.

Орторексията започва като желание за здравословен начин на живот. Човек спира да яде червено месо, защото „някъде чел, че консумацията му води до рак“, и идва момент, когато изключва изцяло месото. След време изключва и мазнини, че „водят до сърдечно-съдови проблеми“. Зачеркват въглехидратите: „от тях се пълнее“. Такива хора непрекъснато търсят храни с по-малко въглехидрати, сол, захар, калории. А приемат повече протеини, белтъчни храни, без въглехидрати. Обсебват се от тази мания и развиват поведенчески, дори психични заболявания.
Вегетарианството (хранене без месо) приемам като здравословно, етично, пълноценно, но веганството (пълно изключване на всички храни от животински произход, вкл. яйца, млечни, морски) не мога да приема и не препоръчам. Това е нездравословна крайност, в много аспекти не биологична и болестотворна.
Орторексията се различава от анорексията и булимията по това, че целта на страдащите от нея не е свързана с наднормено телесно тегло, а да повлияят „благотворно“ на здравето си, като се хранят с „чисти и полезни храни“.

Анорексията е не просто липса на апетит, но нервната анорексия е заболяване на психическа основа и се изразява с натраплив страх от напълняване, често оглеждане и нехаресване на собствените телесни форми, доброволно гладуване, предизвикано повръщане, за да не се усвоят консумираните храни, патологично безсмислено и болестотворно ползване на разхлабителни и диуретици.

Булимията е психическо и животозастрашаващо хранително разстройство, с чести епизоди на импулсивно преяждане, предизвикващо компенсаторно поведение: или предизвикано повръщане на приетата храна, или излишна употреба на слабителни и диуретици, изтощаващи физически тренировки или диети, след които в даден момент отново преяждат.

Налага се адекватна намеса на лекар невролог, психиатър или диетолог. Центърът на глада е в съседство с центъра на яростта и секса в т. нар. лимбична нервна система и в много случаи булимията е резултат на прекарана мозъчна травма, нарушение на ендокринното равновесие, на психична драма, водеща до ниско самочувствие, негативна оценка на собствения външен вид. Може да бъде отключена от прекомерен стрес или смърт на близък, от големи промени в нормалния ритъм на живот, преживяно насилие. Има и фактор наследственост. Работа, зависеща от външния вид, също може да я провокира. Често от нея страдат артисти, манекени, секретарки, спортисти.
Независимо дали става въпрос за безглутеново, безмлечно, суровоядство или изцяло органично хранене, мнозина в наши дни се придържат само към т.н. чисто хранене. Това е идеята, че изборът само на храни в естествения им вид и избягване на преработени такива влияе добре на здравето. Някои хора се затрупват с хранителни добавки, социално се изолират от близки и колеги, та дори и от семейство. Избягват командировки, групови събирания, празненства, не ядат „чуждо“ ядене. У дома си приготвят свои храни или им се готви специално, хранят се поединично.
Не всички, които се придържат към хранителен режим или диета, страдат от орторексия. Последната е, когато човек чувства вина, тревожност, че е похапнал нещо нездравословно. В това си убеждение болният може да изключи основни хранителни вещества и да доведе до срив имунитета си, кръвотворния апарат и функцията не само на стомашно-чревния тракт, а и на ендокринната, сърдечна, дихателна и костно-мускулна системи, до недохранване, психоза. Жените изпадат в ужас при поява на косопад.
Една от жертвите на орторексията стана през 2015 г. Джордан Янгър, известна с прозвището си „блондинката веган“. Като привърженик на детоксикиращи диети и периодично прочистване на тялото тя успяла да направи добър бизнес с идеята си и да дава съвети на над 100 хиляди свои почитатели в социалните мрежи. В един момент тя почувствала отпадналост, станала сънлива, цикълът й станал нередовен. Стигнала до паника, тъй като започнала да яде „нещо, което не е планирала“ и „не е позволено по нейните строги правила“. Провела лечение с лекари и въвела в режима си неща, които не била яла с години: риба, яйца, пилешко. Променила блога си на „Балансираната блондинка“. Почитателите й останали много разочаровани и дори започнала да получава заплахи от тях.
След дълга битка с орторексията почина американският актьор Оби Нфедо, след като „сърцето му отказа по време на дългогодишната му борба с хранителното разстройство орторексия“, съобщи Standartneus на 2.IX.2024 г.

Лечение на орторексията
Най-напред орторексикът трябва да осъзнае и да признае, че проблем съществува и че това е обсебването. Да прояви самокритичност към ефекта на т.н. социални мрежи.
Прекрасно е човек да обръща внимание на качеството на храните, да им се наслаждава и да изпитва приятни емоции от тях, да ги използва за подпомагане на здравето си, но и да не се превръща в самоцел, която да пречи по един или друг начин за съществуването.

Психотерапията е първият и най-важен метод за лечение: насочена е към овладяване на нарушения ритъм на хранене, подобряване на емоционалното състояние на пациента и когнитивните му проблеми, които водят до нарушението на храненето му.

Когнитивно-поведенческата терапия е индивидуално фокусиране върху промяна на мисленето на пациента. Включва практични техники за развиване на положителни разумни нагласи към собственото тегло и хранене.
Семейната терапия се провежда върху лицето в присъствие на най-близките. Сеансът протича с присъствие на роднините – те да осъзнаят своята роля, да ги насърчава как да следят положителното или отрицателно развитие на ефекта върху телесното тегло и психиката.

Груповата терапия – подбират се хора с едни и същи хранителни разстройства и психични промени. Осъзнават, че не са сами, и развиват взаимопомощ и емоционална подкрепа. Разменят идеи и съвети за промяна на мисленето и личните нагласи.
Медикаментозно лечение: Добавки с цинк за подобряване на тонуса, възстановяване на кожа, коса и нокти, подсилване на костите, редуциране на тревожността и депресивните разстройства, регулиране на мензис и цялата ендокринна система. Ако се налага, антидепресанти, предписани от лекар (амитриптилин, ксанакс, лексотан и други бензодиазепини, атаракс. Естрогени и други хормони.
Да се включат в менюто следните храни: ябълки, грозде, джинджифил, канела, черен пипер, кардамон, чили, чесън, мента.
Алтернативна терапия: акупунктура, точков и зономасаж, общ масаж.
Много добре действат йога, бойни изкуства, плуване, лечебна физкултура, соларна терапия, ултравиолетово лъчение, разходки пеша (но без броене на крачките!).