
Парацетамолът (ацетаминофен) е сравнително ново нестероидно противовъзпалително средство с обезболяващ и антипиретичен ефект (понижава покачената телесна температура). С най-малко странични явления е и единствен се препоръчва при бременни, бебета над 1 месец и деца. Въпреки това, при неправилна употреба, парацетамолът може да бъде опасен.
Резорбира се добре и бързо при приемане през устата или ануса. Не дразни стомаха както другите НСПВС. Метаболизира се в черния дроб и се изхвърля чрез урината, чрез гломерулна филтрация в бъбреците. Затова при употреба на големи дози и продължително вземане на такива парацетамолът има хепатотоксично (на черен дроб) и нефротоксично (на бъбречните клетки) действие.
Ефектът на парацетамол се намалява от барбитуратите и карбамазепин, който се дава при епилепсия.
Токсичността на парацетамол се усилва при едновременна употреба на алкохол и други токсични вещества, и при хепатит А, В, С.
В различни държави се продава парацетамол с други имена: Флудрекс, Апап, Далерон, Грипекс, Медипирин, Перфалган, Рапидол, Саридон, Панадол, Ацетофен, Ацетоминофен, Парол, Биоцетамол, Калпол, Дафалган, Ефералган, Грипостад, Санидол, Топамол, Триацетин, Тиленол, Тилол, Фервекс, Колдрекс, Тонипирин, Депон и др.
За улеснение на дозировките за бебета над 1 месец при болки от никнене на зъбки или висока температура и деца до 12 г. има сиропи, които се дозират 15 мг/кг телесно тегло, т.е. на бебе с тегло 4 килограма се дават 2 мл с мерителната пипета. За бебета около 5-6 кг – 3 мл; за такива около 7 до 9 кг – по 4 мл; при дечица между 10 и 12 кг – по 6 мл; ако пък дечицата са между 13 и 15 кг – 8 мл; от 16 до 19 кг – по 10 мл. За деца с тегло 20-25 кг – 12 мл. При тегло 26-31 кг – 16 мл.
При висока температура и никнене на зъбки на бебета над 1 месец се прилагат и свещички. Свещички парацетамол се предлагат и за възрастни.
На деца парацетамол таблетки се дават над 12-годишна възраст и се дозира по 60 мг на 1 кг телесно тегло, разделено на 3 или 4 приеми, през 6 часа. Ако детето тежи 35 кг, дневната доза е 2050 мг или максимум 4 таблетки по 500 мг дневно. Но дори и да е по-тежко детето, не трябва да му давате повече от 4 таблетки дневно.
Препоръчва се дневно да се приемат не повече от 4 таблетки парацетамол и употребата му да не продължава повече от 10 дни.
Спешната помощ при отравяне с парацетамол се състои в следното: веднага се прави стомашна промивка с активен въглен и се прилага специфичен антидот ацетилцистеин – ефект има, ако се започне до 16-я час след отравянето. Включват се мерки за детоксикация и нормализиране на електролитните нарушения и алкално-киселинния баланс: венозно се прилагат големи дози 5% глюкозен разтвор, кокарбоксилаза, панангин, витамини В6, В12 и липоева киселина, разтвор на глутаминова киселина. Червата се прочистват с лаксатива и клизми. При развитие на чернодробна кома се прилага преднизолон. Правят се кислородни инхалации и хипербарна оксигенация, плазмафереза , хемодиализа, и др.
Кои са НСПВС
Нестероидните противовъзпалителни средства се наричат така, за разлика от стероидите, които са хормони.
НСПВС са: ацетизал (ацетилсалицилова киселина, популярна като аспирин), аналгин (метамизол), амидофен (аминофеназон), нимезулид (аулин), целекоксиб, диклофенак (фелоран), дифлунизал, етодолак, фенопрофен, флурбипрофен, ибупрофен, кетопрофен, кетофенилбутазон и напроксен, фенилбутазон, фенацетин, сулиндак, фенилбутазон.
НСПВС са с различен химичен строеж и периферен аналгетичен (обезболяващ), антипиретичен (понижават покачената телесна температура) и противовъзпалителен ефект. Говорим за локален, не наркотичен обезболяващ ефект. НСПВС се различават от наркотичните, които действат върху клетки и структури на мозъка на централната нервна система: главен и гръбначен.