
Проф. д-р Боряна Делийска, д.м.н. е нефролог в Сити клиник - онкология на Цариградско шосе и в Медицински център „Медкрос“ на ул. „Стара планина“ 10 в София.
Бъбрекът при възрастните хора – остарял или болен?
Леко повишен креатинин при възрастния човек може да е израз на здрав, но вече остаряващ бъбрек. Водещият нефролог проф. д-р Боряна Делийска, д.м.н. пояснява, че в такъв случай не се налагат никакви мерки и диети. В същото време обаче и болният бъбрек може да е с влошена функция, като пък в случая се пренебрегва лечението на заболяването, довело до това състояние. Затова е необходимо ние, нефролозите, да разграничаваме дали се касае за естествено остаряване, т.е. стар и здрав бъбрек, или за стар и болен бъбрек, изтъква нефрологът.
С напредването на годините настъпват както структури промени в бъбрека, така и функционални изменения: намалява бъбречната функция; настъпват промени в екскрецията на вода, на натрий; промени в хормоналната активност, а също и нарушен отговор на различни стимули. За възрастния човек например често срещано явление е висока горна и ниска долна граница на артериалното налягане, т.е., една голяма амплитуда. Освен това, обяснява нефрологът, възрастните хора са предразположени към някои допълнителни бъбречни промени като остро бъбречно увреждане. Типично за тях, в т.ч. за остарелия бъбрек, е трудно възстановяване след каквото и да било нарушение или заболяване. След една банална инфекция на пикочните пътища например възрастният човек се възстановява за 30 дни, а не за 3, както е при младите, т.е. силно намалена възможност за възстановяване. Плюс факта, че в хода на годините почти всички бъбречни заболявания могат да доведат до увреждане на бъбрека с различно по степен намаляване на функцията му. Много често високо или недобре коригирано кръвно налягане десетилетия наред, както и недобре лекуваният захарен диабет и високата пикочна киселина допринасят допълнително за намаляване на бъбречната функция при възрастните хора. Известен термин в нефрологията е т.н. кардиоренален синдром. Това означава, че болното сърце при възрастния човек ще намали и бъбречната функция, а от друга страна болният бъбрек уврежда сърцето.
Без драстични диети!
Говорим за хора от около 70-75-годишни нагоре. Според последните световни препоръки възрастните хора не трябва да спазват драстични диети. Те са недохранени, защото, първо - имат проблеми със зъбите, намален апетит, често стомашни оплаквания, по-ниски доходи, които не им дават възможност за пълноценно и качествено хранене. Второ, те са леко депресирани, защото се чувстват изолирани - приятелите им, близките им са все по-малко или вече ги няма. Всички тези и други фактори са свързани с лошо хранене. А също имат редица заболявания, като за всяко едно от тях им се препоръчва някаква диета. И в даден момент просто не знаят какво могат да ядат, като доста опасно за един възраст пациент е недохранването.
Според основните препоръки в нефрологията диетичният режим за съответното заболяване не трябва да е рестриктивен, а доста по-широк и свободен. А често се случва роднини на възрастния човек да го подлагат на неефикасни, дори вредни диети, подведени от недостоверна информация в интернет. Не го правете. Призовавам близките, които макар и с добри намерения, да не забраняват на човек да яде, каквото му се хапва, а да преживява само на картофи и ориз. Този човек е възрастен, има лошо съзъбие, ченета, с депресия е, чувства се в някаква изолация, немощен, не може да излезе да се поразходи. И ако го подложат на картофи и ориз, това е, грубо казано, пряк път пациентът бързо да си отиде от този свят. Моят призив в тази връзка е да заведете вашия близък на нефролог, а не на диетолог, тъй като диетологът е далеч от правилния диетичен режим при възрастни хора, особено с влошена бъбречна функция. Нефрологът е този, който ще му обясни и ще му предложи примерен режим на хранене.
Друг важен момент: през последните години препоръките са да не се намалява много артериалното налягане на възрастния човек, а ако той е диабетик, нормалните стойности на кръвната захар и на гликирания хемоглобин трябва да са по-високи. Както и не се препоръчват рестриктивни диети, независимо дали за сърдечна недостатъчно или за влошена бъбречна функция. Основното все пак е в преценката дали бъбрекът е само остарял или е стар и болен. Това може да се прецени по проследяване на бъбречната функция и ако тя бързо намалява, е доказателството, че бъбрекът е болен. Друго важно изследване е дали пациентът отделя белтък в урината, което може да определи, че се касае за бъбречно заболяване. Но тази деликатна преценка може да се извърши само от нефролог.
Възрастният човек трябва да си хапва по малко, често и разнообразно и да не забравя да пие вода
Световните препоръки отпреди 2-3 години касаят именно храненето при бъбречно болни възрастни хора с леко повишен креатинин, а те казват следното: първо, важно е да се запази хранителният статус, т.е. на възрастния човек да му се предлага колкото е възможно пълноценна храна, да не му се налагат излишни ограничения. Защото при тях така или иначе намалява мускулна маса заради намаления енергиен внос от ограничаване на белтъците, а това е свързано с повишена смъртност при тях.
Възрастният човек трябва да си хапва по малко, често и разнообразно. Повечето от тези хора вече в напреднала възраст наистина консумират малко храна. Нищо няма да им стане, ако веднъж, например, пожелаят да хапнат пържени картофки и кебапчета.
Подсещайте ги да приемат и течности, много от тях забравят да го правят!