
Проф. д-р Боряна Делийска, д.м.н. е нефролог в Сити клиник - онкология на Цариградско шосе и в Медицински център „Медкрос“ на ул. „Стара планина“ 10 в София.
Кето диетата, макар и до известна степен да допринася за намаляване на теглото, атакува някои органи, обяснява проф. Делийска. Особено неблагоприятна е при бъбречни заболявания, тъй като влошаването на бъбречната функция не е придружено с никакви оплаквания и болният не знае, че има такъв проблем. И ако не се изследва нивото на креатинина, който е белег за бъбречната функция (дори ако е леко повишен, значи, че бъбрекът вече работи под 50%); ако не се изследва урината, човекът няма как да знае, че има проблем с бъбреците. Затова бъбречните заболявания са с етикет „тихите убийци“, каквито са високото кръвно налягане и диабетът тип 2.
Едно хронично бъбречно заболяване може да се установи най-вече при профилактични прегледи, а колкото по-рано се хване каквото и да е заболяване, толкова по-лесно се лекува.
Факт е, че кето диетата товари бъбрека, защото приемът на по-голямо количество белтък, основно месо, изисква повишена работа от страна на този орган. Ако човек често прекалява с месото, бъбрекът ще страда, защото трябва да работи на максимални обороти, като това образно казано го изхабява и постепенно функцията му започва да намалява. Т.е., ако форсираме, образно казано, организма си с една високопротеинова диета или с кето диета, изчерпваме за по-кратко време възможностите на бъбрека. И той съответно декомпенсира с изменения – отначало изразени в лабораторните изследвания, а при по-напредналите стадии се появяват и оплакванията.
Според проф. Боряна Делийска кето диетата може да повиши и нивата на пикочната киселина, която също е един от тихите убийци, т.е., човек не знае, че има този проблем. А тя неминуемо уврежда различни органи и системи, включително сърце и бъбрек. И когато се развие подагра (това е следващият етап на високата пикочни киселина) с болки в ставите, чак тогава пациентът търси помощ.
Ние, нефролозите, от 10 години говорим за високата пикочна киселина и заболяванията, свързани с нея. Високата пикочна киселина се нареди на 5-то място като причина за смъртност. Сама по себе си тя не повишава смъртността, но е свързана с тежки сърдечно-съдови изменения; трудно овладяваща се хипертония, нарушение в ритъма и честотата на сърдечната дейност, прогресия на атеросклерозата, влошаване на бъбречната функция и др. Освен месните продукти, приемът на много фруктоза също може да повиши нивото й, продължава специалистът. Естествено че трябва да се консумират плодове и зеленчуци, но големите количества прясно изцедени сокове и безалкохолните напитки не са много подходящи. Бирата пък е „фабрика за пурини“ – това са онези съединения, които участват в синтеза на пикочната киселина в организма. А хранителната добавка глутамат, която през последните години се слага и в различни български продукти, също повишава пикочната киселина. Той подобрява някои хранителни качества на съответния продукт и кара човек да яде повече. Но нека да не навлизаме в забранителен режим по отношение на диетите. Достатъчно е да не забравяме, че всичко, което е в повече на организма, го кара да реагира по някакъв начин с влошаване функцията на някои органи и системи.
Имаме пациенти, фитнес маниаци, някои от които, за съжаление, са на диализа заради прогресиращо бъбречно заболяване. Проф. Делийска дава полезни съвети и по този болен въпрос, тъй като основно млади хора прилагат високопротеинова диета, предимно мъже, които се стремят да напомпат мускули във фитнеса и по тази причина приемат големи количества белтъци. Всичко това натоварва бъбреците. Има публикации, че високопротеиновата диета е свързана с поява на камъни в бъбреците, които, образно казано, за да се появят и нараснат, обичат повече месо и повече сол. А солта е свързана и с повишен риск от хипертония. Това са данни, получени от големи международни проучвания. Отделно от това бъбрекът пак прекалено много работи на повишени обороти и това води вече до трайни промени в неговите структури и съответно в неговите функции. И не на последно място, има публикации и за натрупване на калций в бъбречната тъкан, поява на имунни или автоимунни бъбречни заболявания. Изводът: да се придържаме към златната среда – от всичко умерено, което е добре не само за бъбреците, а и за другите органи.
Ако сте решили да помпате мускули във фитнес залата, не вземайте допълнително протеини, често в тях има и токсини, предупреждава специалистът. Имаме случаи на пациенти със сериозни бъбречни увреждания вследствие консумиране на протеини. Наблегнете на упражненията на уредите, а не на високопротеиновите диети и прием на различни фитнес добавки. Ние активно разпитваме нашите пациенти за начина им на живот и на хранене, за да научим причината за тяхното заболяване. Така ще можем да атакуваме първопричината, за да има ефект от лечението.
Има и няколко от тях, фитнесманиаци, които, за съжаление, са на диализа заради прогресиращо бъбречно заболяване. Това са усложненията от високопротеиновите диети и различни добавки, приемани с години. От разговора ми с тях става ясно, че консумират например пиле, сирене, много мляко и, забележете, до 1 кора яйца на ден! Отделно от това вземат и различни хранителни добавки във фитнеса, отново за натрупване на мускулна маса – тестостерон, анаболи, ветеринарни дози витамини и др. За техния увреждащ ефект се говори може би повече от 10 години. И още: повишава се броят на пациентите, които като млади са вземали различни лекарства и хранителни добавки на фона на високопротеинова диета, а сега идват при нас със значителни бъбречни увреждания. А това са млади хора по на 40-45 години.