
Проф. д-р Боряна Делийска, д.м.н. е нефролог в Сити клиник - онкология на Цариградско шосе и в Медицински център „Медкрос“ на ул. „Стара планина“ 10 в София.
Възможни са странични ефекти и усложнения при комбинирането на някои билкови лекарства и медикаменти, особено от възрастни болни, хипертоници и диабетици.
Това става ясно от обзорен анализ на литературни данни за евентуалните странични ефекти от широко използвани и често приемани растителни продукти. Част от екипа учени и медици, подготвили този обзор, е и проф. Боряна Делийска, д.м.н. Включваме и тази тема, тъй като възрастните хора често предпочитат да се самолекуват.
„Нашият екип се позовава на обширна библиография по темата, а продължителният прием на комбинация от разнообразни растителни лекарства ни даде основание да направим литературна справка за възможността част от лабораторните отклонения да са свързани с тях или с взаимодействието им с конвенционалните медикаменти, които се предписват на болния“, обяснява специалистът. Според данни на СЗО 70% от популацията в света използва билки и растителни лекарства като добавъчна терапия или като алтернативна медицина. Проблем обаче е, че изискванията за продажбите им не налагат изследване на ефикасност, безопасност, взаимодействие, а рекламите им залагат на факта, че са натурални и не могат да увредят организма. В някои публикации се отчита, че често използваните растителни средства се произвеждат в далечни страни и нерядко те са контаминирани с прах, полени, инсектициди, паразити, микроби, гъби, токсини, пестициди, токсични тежки метали. Данните дават основание да се предположи, че нерядко тези растителни вещества могат да причинят тежки странични ефекти. Освен това в голяма част от изследваните продукти не е отбелязана дозата, която не трябва да се превишава при използване на растителното лекарство. Т.е. все още информацията, предлагана на клиентите, е крайно недостатъчна. Някои примери в това отношение:
• Тамянът повлиява плазмената коагулация. Водният или алкохолен екстракт от тамян оказват както антиоксидантно действие, така и антитромботичен и антикоагулантен ефект, но в едно от изследванията е отчетено, че само при 5 от 17 продукта със съдържание на тамян е обозначена точна информация за такова влияние.
• Силимаринът, известен с народното название Бял трън. През последните години се обръща все повече внимание на взаимодействието му с други предписвани медикаменти.
• За да окажат антидиабетичен и антиоксидантен ефект куркуминът (от куркумата) и пиперинът (от черния пипер) трябва да се приемат поотделно.
• При хора над 65 години съществува немалък риск от кървене при едновременен прием на гинко билоба, чесън и женшен с аспирин или варфарин - лекарство, което намалява съсирването на кръвта.
При използване на гинко билоба взаимодействието може да се изяви с кървене при едновременно приложение с варфарин и с повишаване на артериалното налягане, ако се комбинира с тиазидни диуретици.
Женшенът намалява концентрацията на алкохол и варфарин в кръвта, като може да причини психотични състояния при комбинирането му с някои антидепресанти.
Чесънът променя метаболизма на парацетамола, намалява кръвната концентрация на варфарин, може да причини хипогликемия при използването му с някои медикаменти за лечение на диабет.
• Установено е, че жълтият кантарион променя ефекта на много лекарства и по тази причини вече в листовката за пациента често се среща предупреждение да не се приема жълт кантарион. Подобен ефект има и сокът от грейпфрут. Едновременното им приложение с лекарства може или сериозно да засили действието им, или да го намали, но и двете състояния не са препоръчителни. Много често обяснявам на възрастните пациенти, че нищо няма да им стане и ще е по-безопасно, ако не приемат жълт кантарион и сок от грейпфрут, допълва проф. Делийска.